21 листопада 2018, середа

Як Сталін обсадив Донбас "зеленкою"

7 коментувати

Щоб подолати посухи і голод, було вирішено обнести поля лісосмугами

Це Волноваха. Та сама…

1950-й. Напевно найбільш благородна праця – посадити дерево. Тут – робітники місцевого лісорозсадника виймають саджанці пірамідальної тополі, щоб розсадити їх по околиці.

Це лише епізод грандіозного сталінського плану, який стартував 70 років тому – восени 1948-го.

Україна щойно вибралася з чергового голодомору, коли неврожайного 46-го Кремль підвищив норми хлібозаготівель. У перший повоєнний рік Радянський Союз вразила посуха. Але уряд ще й підняв норми поборів з селян. Зерно ввозили як допомогу в країни Центральної Європи – створювався соціалістичний табір.

Щоб уникнути ускладнень по хлібозаготівлі, влада Полтавщини, наприклад, у липні 1946-го заборонила "колгоспам, колгоспникам і одноосібним господарствам продаж та обмін зерна і печеного хліба до виконання плану здачі зерна державі врожаю 1946 року". У серпні газета Зоря Полтавщини опублікувала постанову: за самовільне порушення цієї заборони призначався штраф у розмірі 300 руб., а після повторного випадку – вже до суду.

Багато керівників колгоспів, пам'ятаючи великий голод 1933-го, намагалися зберегти хоча б трохи хліба для своїх селян. Відразу ж прокотилася хвиля судів над головами господарств, які "під виглядом посівного фонду ховали цілком товарне зерно".

Зрештою, тільки з України в 1946-му вивезли близько 2,5 млн т зернових. А до березня наступного року через голод Україна втратила до 1 млн своїх жителів. Тоді дистрофія лідирувала в лікарняних звітах, а в Ізмаїльській і Дніпропетровській областях було зафіксовано кілька випадків канібалізму.

У Кремлі, як зазвичай, у катастрофі звинуватили погоду і «перегини на місцях». Другий пункт міг означати, що завгодно. Головне – Кремль знову ні в чому не винний. До того ж, там у невсипущого вождя визрівав рятівний план, як уникати надалі посухи, а відповідно і голоду.

Передбачалося посадити вісім великих лісових магістралей державного значення. Як, скажімо, дороги державного значення. Або розкрадання державного масштабу.

Загальна протяжність рукотворних посадок - понад 5,3 тис. км. Крім того, степові поля обносяться лісозахисними смугами. Вони мали зменшити ризик пилових бур, які часом зносили до десяти сантиметрів верхнього шару родючих чорноземів. Взимку ж такі посадки мали затримувати сніг на полях.

Закипіла робота. Радянська пропаганда просто захлиналася від захоплення Сталінським планом перетворення природи. Ще б пак – адже з появою лісосмуг клімат мав – що там мав… – повинен був стати м'якішим у степах. Їм на допомогу тільки в Україні з'явилося близько тисячі штучних ставків.

«У збірнику немає сюжетних віршів, в яких би [...] відтворювалися конкретні події сучасності, здійснення сталінського плану перетворення природи». Це – з рецензії на збірку Володимира Сосюри Весняний цвіт у газеті Україна молода. Автор відгуку – якийсь Іванов П.

Як сказав би Григорій Горін, у Союзі тоді мати таке прізвище – все одно, що не мати ніякого.

І той якийсь Іванов П. міг дякувати своїй мімікрії вже за рік після тієї рецензії. У 1953-му країна вже плакала чи раділа від смерті Сталіна. А до середини 1950-х новий вождь Микита Хрущов наказав потихеньку забути про перетворення природи.

З першим серйозним випробуванням – посухою 1954 року – сталінські лісопосадки таки впоралися. Принаймні завдяки ним сніги на полях затримувалися краще. А от зупинити суховії смуги не могли – для цього вони мали би бути щонайменше 20 м заввишки.

Того ж року тисяча наукових співробітників дослідила 580 колгоспів у 16 областях. Виявилося, на захищених лісосмугами полях урожай був вищим на два центнери з гектара, ніж на відкритих нивах.

Потім будуть ще й інші проекти лісозахисних смуг – від снігових заметів на нових дорогах, наприклад. Але сталінський привіт ще й досі шлють численні зелені лісосмуги.

Зеленка, як називають їх з літа 2014-го ...

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.