22 серпня 2017, вівторок

Падіння цін на нафту. Три уроки

коментувати
Занадто часто ми забуваємо, що ціни на нафту циклічні і падіння не вічне

Цього тижня світові ціни на нафту перевищили позначку в $50. Вперше з початку дворічного спаду можна говорити про те, що найнижчі показники поточного цінового циклу, судячи з усього, минули. Поведінка нафтових цін протягом останніх двох років має стати уроком, що дозволяє в майбутньому запобігти або зуміти впоратися з перебоями в енергетиці.

Головний урок полягає в тому, що основним чинником, який впливає на вартість чорного золота, є конкретний фізичний попит. Останні два роки заяви ОПЕК та інших виробників піднімали ціни не більше ніж на пару днів. Основою для довгострокової зміни цін були події, що відображали зміни у фактичному співвідношенні попиту і пропозиції.

Зростання цін на цьому тижні підтверджує сказане: воно стало наслідком оприлюднення даних, згідно з якими кількість нафти, що зберігається в Сполучених Штатах, знизилася. Відповідно, попит на даний момент перевищує пропозицію. Причиною цього стали перебої з поставками з Канади, Лівії, Нігерії та Венесуели, а також прогнозоване зниження виробництва в Іраку. Скорочення пропозиції пов'язано зі збільшенням попиту в Китаї та Індії, а також очікуваним підвищенням попиту в Сполучених Штатах влітку.

Скільки б разів нам не говорили, що ціни на нафту циклічні, ми завжди схильні вірити, що поточна тенденція збережеться надовго. Це другий урок, який варто засвоїти. Припускаючи, що ціни на «чорне золото» збережуться на низькому рівні, політики в цілому утрималися від великих дискусій з приводу енергетичної безпеки, а американці купували все більші та більші транспортні засоби. Протягом останніх двох років спостерігається найбільше падіння інвестицій у виробництво нафти, що також стало підставою для чергового стрибка цін.

Напередодні фінансової кризи 2008 року аналітики банку Goldman Sachs прогнозували, що нафта дійде до $200 за барель

Більш того, нижня точка цього циклу, по суті, не була низькою. Протягом останніх півтора років ціна в середньому трималася на рівні $30 за барель – в сьогоднішніх доларах це дуже близько до середньої світової ціни на нафту протягом більшої частини останніх сорока років.

Третій урок полягає в тому, що прогнози фінансових інститутів щодо цін на нафту, як правило, неточні і схильні пролонгувати існуючі тенденції. Навіть добре обізнані аналітики часто ігнорують циклічну природу цін на нафту. Протягом останніх двох років довгострокові прогнози переглядалися майже кожні два місяці, а напередодні фінансової кризи 2008 року аналітики банку Goldman Sachs прогнозували, що нафта дійде до $200 за барель. Через кілька тижнів ціни на нафту впали разом з американською економікою. Минулого року, коли ціни летіли вниз, Goldman Sachs невдало спрогнозували, що ті можуть дійти до $20 за барель. Винятком став лише фахівець з нафти корпорації Citigroup Ед Морс, прогнози якого протягом більшої частини цінового циклу збувалися.

Враховуючи ці уроки, дуже важливо визначити фактори, які вплинуть на курс нафтових цін у майбутньому.

Що стосується пропозиції, то тут один з головних факторів – стійкість виробництва сланцевої нафти в Сполучених Штатах. Ціни, що підвищилися, повинні стати сигналом для збільшення виробництва. На технічному рівні американські сланцеві виробники здатні швидко наростити швидкість виробництва. Перешкодою може виявитися нестабільне фінансування нових розробок і видобутку нафти. Невідомо, наскільки оперативно компанії і банки зможуть повернутися до фінансування нових розробок. Багато нафтових компаній США в минулому році збанкрутували. Банки та інші інвестори, можливо, сумніваються, чи варто повертатися до фінансування нарощування виробництва після тих минулих значних втрат.

Поставки можуть скоротитися і через геополітичні причини: розширення конфлікту в Іраку, громадянська війна у Ємені або тривалий конфлікт між Саудівською Аравією та Іраном. З іншого боку, сьогодні, здається, є більше ясності щодо постсанкційного виробництва нафти в Ірані. Ціни росли навіть після повернення іранської нафти на ринок. Виробництво нафти в Ірані наближається до досанкційного рівня, а швидкість цього повернення може свідчити про те, що під час санкцій на ринку залишалося набагато більше іранської нафти, ніж передбачалося раніше.

Ряд країн скористалися низькими цінами на нафту, щоб позбутися або знизити внутрішні субсидії на паливо. Це ще один важливий фактор, що впливає на попит. По мірі зростання цін споживачі нафти в цих країнах зіткнуться з неприємним ударом, що має скоротити споживання. Разом з тим, скорочення субсидій може спровокувати протести, і у відповідь деякі держави можуть відновити колишні субсидії, принаймні, частково. Інші країни-виробники нафти можуть скоротити внутрішні паливні субсидії, щоб провести реформи по адаптації до умов все ще досить невисоких цін на нафту.

Оскільки попит на нафту зазвичай пов'язують з економічним зростанням, найбільше питання полягає в тому, якими будуть тенденції економічного зростання серед основних споживачів нафти. Особливо спантеличують тенденції в Сполучених Штатах. З одного боку, створюються нові робочі місця, а дохід домогосподарств стабільний. З іншого – рівень заборгованості домашніх господарств близький до показників, що передує кризі 2008 року. На цей раз борги накопичуються не в іпотеці, а по кредитних картах, автомобільним та іншим кредитами. Зрештою, попит на нафту, насамперед, знаходиться під впливом загальних тенденцій в економіці, а тут прогнозувати поки дуже складно.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Бренді Шаффер. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Бренда Шаффер   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.