17 серпня 2017, четвер

Проблеми з сусідами. Коли помиряться Москва та Анкара

коментувати
Інтереси Росії та Туреччини в Сирії діаметрально протилежні

Довгий час вважалося, що між Росією і Туреччиною склалися досить вигідні і стабільні взаємини, особливо в економічній сфері. Активно розвивалося співробітництво і лідери двох країн – Реджеп Ердоган і Володимир Путін – здавалися чимось схожими у своїй політиці.

Але в середині 2000-х років Туреччина визначила одним з основних векторів зовнішньої політики Близький Схід. Вони виходили з того, що Туреччина, яка впливає на близькосхідний регіон, буде більш цікава Європейському Союзу, ніж просто Туреччина. У турків навіть була концепція "zero problems with neighbours" ("жодних проблем з сусідами"), завдяки якій країні вдалося посилити свої позиції на Близькому Сході. Точка зору Туреччини стала важливою в країнах цього регіону.

Однак після початку так званої Арабської весни концепція «zero problems» практично припинила своє існування. З початком повстань в арабських країнах Туреччина активно впливала на події та брала посередницьку участь у політиці регіону протягом цього достатньо динамічного часу.

Туреччина зайняла сторону повстанців з розрахунку на те, що режим Асада скоро буде повалений

У 2011 році починається сирійська революція, і Туреччина стає перед вибором, кого їй варто підтримати в цьому конфлікті, і яку позицію по відношенню до нього виробити. Слід зазначити, що відносини Туреччини з Башаром Асадом і Сирією в цілому ніколи не були простими, проте турки намагалися їх поліпшити і вони домоглися свого. Між двома країнами активно розвивалося двостороннє співробітництво, економічні зв'язки. Тим не менш, з початком сирійського повстання Туреччина однозначно займає сторону повстанців з розрахунку на те, що режим Асада скоро буде повалений – як це раніше сталося в багатьох інших арабських країнах з авторитарним правлінням.

Але цього не сталося, і Туреччина, по суті, очолила міжнародний фронт підтримки повстанців у Сирії.

Росія, тим часом, зайняла сторону Асада і всіляко її підтримувала, поставляючи техніку і озброєння для сирійського режиму. Саме завдяки російській підтримці режим Асада вистояв у війні проти повстанців. А коли Москва безпосередньо втягнулася в сирійський конфлікт (кінець вересня 2015 року), її дії почали безпосередньо загрожувати інтересам Туреччини.

Інтереси Росії і Туреччини в цьому регіоні діаметрально протилежні. Відповідно, вся ця ситуація не могла не закінчитися загостренням відносин між двома країнами. Особливо враховуючи той факт, що Росія експлуатує «примари» історичних конфліктів з Туреччиною для підняття духу своїх солдатів на Близькому Сході.

Інтереси росіян і турків на Близькому Сході узгодяться не скоро. Якщо Москва дійсно планує створити в районі сирійської провінції Латакія нову державу, як заявив нещодавно Ердоган, то Туреччина буде першою, хто візьметься активно протистояти задумам росіян, а з нею і всі суніти. Чому? Тому що це означає руйнування старих кордонів і актуалізацію питання створення Курдистану.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.