17 серпня 2017, четвер

Клани Узбекистану. Хто замінить Карімова

коментувати
Карімов виступав арбітром між різними групами інтересів. Чи зможе таким арбітром стати нова людина, тим чи іншим чином пов'язана з одним із кланів – невідомо

Ситуація, яку ми сьогодні спостерігаємо в Узбекистані – адже всі ми розуміємо, що Карімов помер не сьогодні – показує, наскільки обережно реагує місцевий політичний клас.

Тут грають роль два моменти. Перший – вони бояться, що виникне паніка. Наскільки я знаю, вже після того, як пішли чутки про смерть Карімова, дехто почав у паніці їхати з Ташкента. Це дуже небезпечна ситуація, бо еліти готують людей до того, що Карімова вже немає.

Другий момент – еліти ведуть переговори, намагаючись досягти консенсусу з приводу того, хто може стати наступником Карімова і того, якими будуть правила гри надалі.

На сьогоднішній, коли колишній лідер-диктатор ще тільки залишив цей світ, зрозуміло, що всі будуть клястися у вірності ідеалам Іслама Карімова і підтверджувати свою готовність працювати за тими правилами, які він створив.

Але є певна проблема. Вона полягає в тому, що в Узбекистані, по суті, існує тільки президентський інститут. Карімов створив цю систему під себе. Повторити цей інститут і скористатися величезними диктаторськими повноваженнями не вдасться: ніхто цього не дозволить. Різноманітні гравці не захочуть, щоб хтось отримав повноваження, при яких вони самі будуть просто ніким. А це означає як мінімум ревізію. Кожна ревізія – це конфлікт. Цей конфлікт неминучий. Він може бути менш або більш масштабним – все залежить від агресивності кланів.

Кожна ревізія – це конфлікт. Цей конфлікт неминучий

Ще один працюючий інститут – це клани. Вони не турбуються про суспільне благо. Вони егоїстичні і спрямовані на максимальний прибуток для своїх. Чи зможуть керівники кланів домовитися – велике питання. Сам Карімов так чи інакше виступав арбітром. Чи зможе таким арбітром стати нова людина, тим чи іншим чином пов'язана з одним із кланів – невідомо.

Парламент у країні не працює: всі державні органи є імітаційними. Вони не зможуть запрацювати. Зрозуміло, може виявитися, що в майбутньому вони зможуть стати майданчиком для узгодження інтересів. Для Узбекистану це був би найкращий варіант. Поки що тут дуже мало демократичних інституцій, не кажучи вже про працюючі демократичні інституції – працюють радше середньовічні, імітаційні інститути. І є посада, яка може стати приводом для дуже серйозного конфлікту.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.