19 серпня 2017, субота

Генії, які змінили світ

коментувати
Справжні генії хочуть не перемогти конкурентів, вразити покупців або залучити фінансування для стартапу, а зрозуміти, як працює Всесвіт

Успішні люди вміють вирішувати проблеми. Подивіться на історію будь-якої успішного людини, чи то Карнегі, чи Форд або Гейтс, і ви зрозумієте, що джерелом їх добробуту стала розв'язана проблема. Навіть більш прозаїчні керівники витрачали більшість свого часу на вирішення тієї чи іншої проблеми, залежно від власних талантів і умінь.

Контраст в отриманих результатах пояснюється масштабом вирішених проблем. Ми занадто часто так погрузаємо в побутових проблемах, що у нас не залишається сил на глобальні проблеми, і ми відкладаємо на потім, яке ніколи не настає.

Тому нам потрібно звертати особливу увагу на людей, чиї ідеї пережили їх. Саме вони вміли бачити не тільки побутові проблеми, але і ті, які в минулому здавалися другорядними і стали життєво важливими згодом. Це люди, у яких ми можемо багато чому навчитися.

Венівар Буш і новий фронт науки

Венівар Буш був людиною, що досягла дуже багато чого. Цей професор MIT винайшов один з перших комп'ютерів, був співзасновником Raytheon, компанії з капіталізацією $30 млрд, яка процвітає і донині.

Найкращий спосіб передбачити майбутнє – творити його

Але головним досягненням Буша було те, що він змінив ставлення науки до суспільства. Коли в 1930-х стало зрозуміло, що наближається війна в Європі, Буш усвідомив, що бомб для перемоги недостатньо. Він вважав, що саме наука стане фактором, який визначить перемогу або поразку.

Саме завдяки йому було створено Бюро наукових досліджень і розробок. На чолі з Бушем бюро допомогло створити радіовибухувач, керовані ракети, радар, більш просунуту медицину і, не в останню чергу, запустити Манхеттенський проект, який привів до створення атомної бомби.
Крім того, саме він написав у 1945 році есе, яке не тільки передувало винаходу того, що згодом назвали інтернетом, але й справило значний вплив на тих, хто займався його створенням. 

Маршалл Маклюен і глобальне село

У той час як Вэнивар Буш вірив у трансформаційний потенціал науки, Маршалл Маклюен був одним з перших, хто помітив прихований, але потужний вплив поп-культури. Тоді більшість людей ставилися до медіа презирливо або з поблажливістю, але Маклюен розумів: вивчаючи газети, радіо і телебачення, можна прийти до дуже значущим висновків.

Його ключовою ідеєю було уявлення про медіа як про "продовження людини". Маклюен доводив, що винайдеггя Гуттенбергом друкарського преса не тільки зіграло роль у поширенні інформації, але і вплинуло на формування людського мислення.

Маклюен доводив, що вік електронних медіа зруйнує монополію на інформацію, захоплену друкованими виданнями, і призведе до нової ери колективного досвіду, який він називав "глобальним селом". Будь-хто, в кого є інтернет, зрозуміє, що він мав на увазі.

При цьому він не вважав, що глобальне село буде мирним місцем. Він передбачив, що доступність інформації призведе до формування нового племінного ладу, вивільненню прихованої агресії – і тут, думаю, теж цілком очевидно, про що він говорив.

Тім Бернерс-Лі та Всесвітня мережа

Тім Бернерс-Лі знаменитий тим, що саме він створив Всесвітню мережу. У листопаді 1989 він створив три протоколи HTTP, URL, HTML, які ми зараз знаємо як "мережу", і віддав їх світові, відмовившись патентувати їх. Згодом він допоміг створити консорціум W3C, який продовжує керувати мережею і займатися питаннями її подальшого зростання.

Правда ж у тому, що мережа була не резульатом осяяння, а, швидше, рішенням цілком певної проблеми, з якою Бернерс-Лі зіткнувся, коли працював в CERN. Фізики зі всього світу приїжджали туди, проводили дослідження і їхали. На жаль, свої дослідження вони записували за допомогою різних платформ та протоколів, які далеко не завжди поєднувалися один з одним.

Тому Бернерс-Лі вирішив створити універсальний протокол для об'єднання даних. Він і уявити не міг, що мережа стане тим, чим вона є зараз – згодом він скаржився, що мережа з'єднує людей, а не інформацію.

Найкращий спосіб передбачити майбутнє – творити його

Подивіться на історії цих візіонерів, і ви помітите схожість. Всі вони брали активну участь у втіленні своїх ідей в життя. Буш зіграв ключову роль у впровадженні розробленої ним наукової архітектури, а Бернерс-Лі продовжує активно брати участь в роботі W3C.

Ще одна схожість полягає в тому, що, хоча їх ідеї і не були негайно сприйняті суспільством, вони від цих ідей не відмовилися. Маклюен став ізгоєм через свої ідеї, і лише в п'ятдесят років вони принесли йому всесвітню популярність. Бернерс-Лі створив мережу почасти з обурення, що наукова спільнота не хотіло втілювати цю ідею.

І, нарешті, що найважливіше, жоден з них не наслідував трендам. Скоріше, вони воліли вирішувати фундаментальні питання. Саме пошук цих фундаментальних відповідей змусив їх ставити запитання і знаходити відповіді, які ніхто на той момент і уявити не міг. Вони вирішували проблеми, випереджаючи час.

Іншими словами, вони могли бачити майбутнє, бо воно їх турбувало. Вони прагнули не здолати конкурентів, вразити покупців або залучити фінансування для стартапу, а зрозуміти, як працює Всесвіт і як вийти за межі можливого. І завдяки їм, ми теж змогли це побачити і зробити світ кращим.

Перефразовуючи Гайдеггера, щоб створити нове бачення світу, спершу потрібно зрозуміти, що означає жити в цьому світі.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію матеріалів Грега Сателла. Републікування повної версії тексту заборонено.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.