25 листопада 2017, субота

Як домогтися успіху на мирних переговорах

коментувати
Як домогтися успіху на мирних переговорах
Наш головний принцип у переговорах: ніщо не узгоджено, поки не узгоджено все

Колумбійці впритул наблизилися до завершення останнього і найстарішого конфлікту в Західній півкулі. Переговори з Революційними збройними силами Колумбії (ФАРК) тривали більше п'яти років. Сьогодні можна говорити, що вони досягли точки неповернення, за якою настане завершення жорстокої і дорогої війни, що тривала понад 50 років.

Останні п'ять десятиліть мої попередники намагалися досягти миру з ФАРК, найбільшою та найстарішою армією партизанської Латинської Америки. Всі вони зазнали невдачі. Чому ж нинішній мирний процес виявився успішним?

Перш за все, це був добре спланований та ретельно реалізований процес, що почався після досягнення певних передумов. По-перше, ми повинні були змінити військовий баланс сил на користь Колумбійської держави. По-друге, переконати лідерів ФАРК, що розпочати переговори в їхніх власних інтересах, і що вони не досягнуть своїх цілей шляхом насильства та партизанської війни.

Останнє, але не менш важливе – ми радикально змінили зовнішню політику, що призвело до поліпшення відносин з сусідами та регіоном в цілому. Це сприяло підтримці наших починань з боку зовнішніх партнерів, відповідно, початку мирного процесу.

Майже чотири роки тому ми почали секретні переговори з метою формування конкретного порядку дискусії з чіткими процедурними правилами (на попередніх переговорах це було головним каменем спотикання), що дозволило б нам – за умови досягнення угоди – закінчити конфлікт. Вперше ФАРК погодилися на подібний процес.

В результаті терористичних атак на колумбійські трубопроводи в річки і океани було вилито понад 4 млн барелів нафти

У результаті було розроблено план, що складається з п'яти елементів: розвиток сільської місцевості, участь у політичному житті, незаконний обіг наркотиків, правосуддя для потерпілих і правосуддя перехідного періоду (судові і несудові процеси та механізми, пов'язані із спробами суспільства подолати спадщину великомасштабних порушень прав людини - НВ), а також завершення конфлікту, що включає в себе програми роззброєння, демобілізації та реінтеграції (РДР).

В жовтні 2012 року в Осло підписали рамкову угоду, після чого ми почали публічну фазу переговорів на Кубі. Приймаюча країна і Норвегія виступали гарантами, а Венесуела з Чилі супроводжували процес. Пізніше США та ЄС призначили своїх спеціальних посланців на переговори.

З самого початку основним правилом переговорів був наступний принцип: "ніщо не узгоджено, поки не узгоджено все. Насьогодні ми врегулювали всі питання порядку денного, крім РДР. Щоб уникнути старих помилок, вивчили досвід попередніх переговорів в Колумбії, які були невдалими, а також уроки переговорів по всьому світу.

Крім того, ми відібрали групу міжнародних радників з досвідом в сфері мирного врегулювання для допомоги в складних моментах цього процесу. Сьогодні я можу сказати, що домагатися миру набагато складніше, ніж воювати, адже мені доводилося багато займатися і тим, й іншим – в якості міністра оборони Колумбії і після на посаді президента.

Мирний процес є новаторським відразу за декількома напрямками. Центральним елементом вирішення конфлікту ми зробили питання жертв (понад 7,5 млн осіб в нашому випадку) і комплексної системи захисту їх прав. Ми також домовилися про створення спеціальної юрисдикції та трибуналу для забезпечення розслідування вчинених військових злочинів, а також судового провадження та винесення покарання (відповідно до норм Римського статуту МКС). Вперше партизанський рух погодився роззброїтися й надати можливість правосуддю перехідного періоду розглянути їх діяльність.

Розв'язання конфлікту в Колумбії принесе користь всьому світу, який охоплений збройними конфліктами і сумує за щасливою історіэю. Незважаючи на те, що Колумбія є країною, що заплатила найбільшу ціну у війні проти наркоторгівлі – війні, яку, як виявилося, неможливо виграти – ми як і раніше залишаємося світовим лідером з експорту кокаїну. Цей прикрий факт пояснюється, головним чином, діяльністю партизанів, які продовжують захищати своє основне джерело доходу.

Після досягнення миру ситуація повинна змінитися, оскільки ФАРК погодилися допомогти замінити виробництво коки легальними культурами. Не побоюючись атак партизанів, наші хоробрі солдати, поліцейські та мирні громадяни, які займаються викоріненням коки, зможуть виконувати свою роботу.

Що стосується навколишнього середовища, то в результаті терористичних атак на колумбійські трубопроводи за останні два десятиліття в річки і океани було вилито понад чотирьох мільйонів барелів нафти. Це в 14 разів більше, ніж викид нафти в результаті аварії танкера Exxon Valdez. Крім того, у країні, що має найбагатше біорізноманіття на квадратний кілометр у світі, внаслідок конфлікту було знищено близько 4,4 млн гектарів тропічних лісів. Все це можна зупинити – і, сподіваюся, відновити – після закінчення конфлікту.

Саме тому нам, колумбійцям, пощастило отримати підтримку регіону й світу в цілому. На сьогоднішній день немає жодної країни, яка б не підтримувала наш мирний процес. Підтвердженням цього стала резолюція, подана до Ради Безпеки ООН, яка одноголосно схвалила міжнародну місію з перевірки і моніторингу РДР.

Незважаючи на протидію в основному зсередини країни,яка багато в чому пояснюється політичними міркуваннями, я впевнений, що ми перенесемо цей конфлікт туди, де йому належить бути – в підручники з історії. Змінювати реальність навколо нас – це наш обов'язок перед майбутніми поколіннями. Коли ми досягнемо угоди, коли перестанемо вбивати один одного, ми позбудемося важкого тягаря, який зупинив прогрес нашої країни. Завдяки цьому ми, нарешті, скористаємося можливістю вписати новий розділ процвітання та розвитку в історію Колумбії.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок ProjectSyndicate Републікування повної версії тексту заборонене.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Хуан Мануель Сантос   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.