20 серпня 2017, неділя

Київ не має стратегії щодо Криму

коментувати
Київ не має стратегії щодо Криму
Продуктова блокада має бути не громадянською акцією, а розробленої державною політикою щодо повернення півострова до складу України

Блокада Криму - мужня громадянська акція з боку народу, який страждає від анексії півострова більше, ніж будь-хто.

Я неймовірно поважаю кримських татар. Це народ, яким можна тільки захоплюватися. Центральна українська влада просто кинула кримських татар напризволяще, наодинці з їхньою трагедією. Вдруге за свою історію кримські татари зазнають примусової депортації з батьківщини.

Я розумію татар і підтримую активістів, яких дивують потоки навантажених машин, що рухаються до Криму з України, і непевний статус вільної економічної зони для окупованого півострова. Все це ставить чимало запитань.

Проте я схиляюся до того, що в цьому разі потрібна не громадянська акція, а розроблена державна політика щодо повернення Криму до складу України, в рамках якої вживатимуться різні кроки, спрямовані на досягнення головної мети.

Як правильно зазначив Міхеїл Саакашвілі, монополією на застосування сили має володіти держава. Небезпечно дозволяти будь-кому, крім держави, проводити подібні акції. Загалом подібні заходи має організовувати держава, яка оголосила відповідну політику.

Із точки зору європейських партнерів ми, як і раніше, залишаємося несерйозною державою

Однак на сьогодні такої політики в Україні я не бачу. У нас немає такого поняття, як policy paper. Замість цього у нас є вирвані закони, вирвані реформи тощо. Має бути політика, яка має конкретну мету і виробляє засоби її реалізації. Перед тим як ухвалювати таку стратегію, беруться консультації, вивчаються суспільні настрої, аналізуються результати тощо.

Відсутність будь-яких політик – найбільша проблема української влади. Із точки зору європейських партнерів ми, як і раніше, залишаємося несерйозною державою. Поведінка України не схожа на поведінку держави, яка продумує свої дії. Часто ми ведемо себе емоційно та непередбачувано.

Наприклад, у військовій доктрині України Росію названо головним військовим противником держави, що у цілому рідко зустрічається в сучасному світі. Тим часом у нас немає жодної політики щодо того, яких цілей ми хочемо досягти у відносинах із Росією. Якщо Росія ворог, її треба розгромити і перемогти. Але ми ніби цього не прагнемо, і військовий стан не оголошуємо, і операція в Донбасі називається антитерористичною.

Отже, продуманої стратегії немає. Історично так складалося, що в України не було права мати стратегію. Стратегія розроблялася лише в одному місці – в Москві. Тому слово «стратегія» в радянській Україні було забороненим, відповідні органи відсутні. За 24 роки незалежності ми так і не змінили ще сталінської системи партії влади, тому і стратегія розвитку у нас відсутня. Відповідних інституцій немає ні у президента, ні в уряду, ні навіть в цивільному секторі.

Відсутність стратегії для України стає хронічною хворобою і системним викликом. Це потрібно терміново міняти.

Більше думок читайте тут.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.