17 серпня 2017, четвер

Місто Х

коментувати
Як Харкову повернути втрачений статус головного інтелектуального центру країни

Повертаюся до Харкова зі Львова проїздом через Київ. Їду і знову думаю про те, наскільки різні ці три точки, розташовані на карті країни по осі «захід-схід». Не тільки історично, ментально, архітектурно, а в сприйнятті, перш за все.

Який образ виникає при згадці Львова? Образ справжнього туристичного центру України, сувенірного, кавового, фестивального, креативного. Київ пробуджує інші асоціації – місто політики і революцій, бізнесу і культури – столиця, одним словом. Харків, мій Харків, який я знаю краще за інші міста, де коли-небудь бував або тривалий час жив. Для мене він рідний, коханий, комфортний. Але який асоціативний ряд виникає при слові «Харків» у інших, українців або іноземців?

Я не маю відповіді. Харків сьогодні – наче місто без обличчя, місто «Ікс», яке досі не визначилося з власною ідентичністю.

Інерційно виникають смутні образи, пов'язані переважно з минулим, де Харкову було чим пишатися. Третій за значимістю мегаполіс у масштабах цілого СРСР, визнаний центр важкого і середнього машинобудування, місто науки, освіти і культури. Машинобудування сьогодні або тяжко хворіє, або померло, наука через відсутність належного фінансування та сучасного менеджменту в занепаді, університети збереглися, але якість освіти неконкурентоспроможна в сучасному світі.

Харків сьогодні – наче місто без обличчя, місто «Ікс»

Місто вже багато років перетворюється в провінцію, а тепер, з моменту розриву економічних відносин із Росією, цей процес стає загрозливим: торговельні та економічні зв'язки з нею згортаються, місто географічно опиняється в глухому куті.

У провінційному статусі може бути своя принадність: живуть же люди в провінційній за європейськими мірками Португалії і цілком щасливі. Але, знаючи амбіції харків'ян бути особливими, мені здається, це не наш випадок.

А якщо так, то Харкову життєво необхідно визначити ті унікальні риси, які притаманні саме йому, за які можна «зачепитись» і сформувати ідею, яка стане змістом нового бренду місця.

Насамперед, варто подивитися на якості, що проросли останніми роками і зміцнилися самі собою або збереглися, незважаючи на всі негаразди. Для мене абсолютно очевидно, що такими новими напрямками є розвинена ІТ-індустрія і виведена на інший рівень якості освіта.

Харків сьогодні реально є головним національним центром підготовки ІТ-фахівців: тут розташовані п'ять вищих навчальних закладів (з майже трьох десятків харківських ВНЗ), які готують кадри для ІТ-індустрії. І Харків, поряд з Києвом та Львовом, – один з трьох головних центрів ІТ-індустрії країни. Це те, що місто має в своєму розпорядженні прямо зараз, те, що, безумовно, виділяє його на загальнонаціональному рівні, капітал, що лежить під ногами.

Необхідно розуміти, що у цього напряму - гігантський потенціал. Настільки серйозний, що місто в найближчому майбутньому цілком може позиціонуватися як ІТ-столиця Центральної та Східної Європи. Вже сьогодні Україна є найбільшим у Європі і четвертим у світі постачальником аутсорсингових ІТ-послуг з річним обсягом експорту близько $2 млрд. До 2020 року, згідно з деякими експертними оцінками, зростання прогнозується до $7-8 млрд. Величезна частина цього пирога може бути харківською.

Крім того, потреба в ІТ-фахівцях на глобальному ринку постійно зростає, система освіти запізнюється з їхньою підготовкою і, за деякими прогнозами, вже до 2020 року дефіцит ІТ-кадрів в Європі складе близько 1 млн. чоловік. У всьому цьому лежить величезний шанс для Харкова як кузні «айтішних» кадрів стати у XXI столітті містом інтелектуальної праці.

Однак для того, щоб не тільки підготувати, але і зберегти фахівців, необхідно створити для них відповідні умови: від комфортного міського середовища та розвиненої інфраструктури, зокрема транспортної, що з'єднує зі всім світом, до якісних розваг та розвиненої культурної сфери.

Нещодавно у Харкові був створений ІТ-кластер, покликаний перетворити місто в ІТ-столицю Центральної та Східної Європи. Мені здається, це крок у правильному напрямку. Саме розвинена ІТ-сфера, я переконаний, спроможна локомотивом потягнути за собою інші високотехнологічні й наукомісткі галузі. І чим швидше ця ідея увійде в обіг, тим швидше ми зуміємо повернути місту втрачений статус головного інтелектуального центру країни.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.