21 вересня 2017, четвер

Чому ми любимо алкоголь? Сім причин

коментувати
Чому ми любимо алкоголь? Сім причин
Якщо ви приймаєте рішення випити, робіть це усвідомлено

Чому ми п'ємо? Люди вживають алкоголь не менше 10 тис. років. Коли пити воду було ризиковано, алкоголь вважався безпечним вибором. Чернець Арнольд з Віланови, який жив у XIV столітті, навіть писав, що алкоголь "продовжує життя, звільняє від поганого настрою, відроджує серце і підтримує молодість".

Сьогодні ми можемо назвати безліч причин, чому воліємо алкоголь. Більшість пов'язані з впливом, який випивка чинить на мозок і розум. Але одне можна сказати точно: зловживати алкоголем явно небезпечно; пити воду все-таки корисніше.

1. Це смачно

Все залежить від того, що ви п'єте: деякі напої (наприклад, слабоалкогольні газовані) містять більше цукру. Крім того, у людей різні смакові пристрасті. Той факт, що алкоголь виробляється з цукру, ймовірно, підвищує нашу схильність до випивки. Наприклад, дослідження показують, що деякі люди мають схильність до вживання цукру, що може зробити їх більш схильними до розвитку алкогольної залежності. Ба більше, алкоголь, ймовірно, впливає на деякі з ділянок мозку, що активуються смаком цукру.

Проте, етанол не завжди солодкий на смак, найчастіше він гіркий. Щури, яким давали етанол протягом довгого часу, починали реагувати на нього більш прихильно. Але якщо етанол давали після налтрексону (речовини, що зменшує опіоїдну активність в головному мозку), у щурів зростала відраза до алкоголю, і вони вживали його менше. Такі речовини, як налтрексон, використовуються для лікування людей з алкогольними розладами.

2. Я дійсно хочу випити

Нейромедіатор допамін є частиною «системи винагороди» мозку. Він викликає почуття вдоволення (або задоволеності), а також грає ключову роль в мотивації. Ще допамін пов'язаний з багатьма формами наркоманії. Етанол, як і всі інші відомі речовини, що викликають залежність, збільшує вироблення допаміну. Це може бути однією з причин, яка спонукає пити більше – причин, чому хочеться випити другий, а потім і третій келих.

Люди вживають алкоголь не менше 10 тисяч років

В умовах повторюваного вживання речовин, які викликають залежність (як, наприклад, алкоголь), сполуки допаміну можуть перебудуватися, знижуючи кількість рецепторів у «системі заохочення». Чим сильніше знизиться кількість рецепторів, тим вищий ризик рецидиву алкогольної залежності.

3. Покращує настрій

Деколи вживають алкоголь з метою своєрідного "самолікування", щоб відпочити від стресу на роботі або в навчанні. Більше 2,6 тисяч років тому грецький поет Алцеус сказав: "Ми не повинні дозволяти нашому духу віддаватися горю. Найкращий метод захисту - змішати різні вина і пити".

Стрес біологічно опосередкований віссю гіпоталамус – гіпофіз – надниркова залоза, що утворює систему зворотного зв'язку між мозком і гіпофізом, мозком і наднирковими залозами. Різке споживання алкоголю може стимулювати цей процес, збільшуючи вироблення декількох гормонів стресу, включно з кортикостероном і кортикотропіном. Разом з тим, реакція "стресу" також взаємодіє з "системою винагороди", чому людина може відчувати себе добре.

4. Допомагає подолати замкнутість

Відомо, що алкоголь знижує інгібіторний контроль у префронтальній корі – тій частині мозку, що пов'язана з прийняттям рішень та поведінкою в соціумі – і переводить його під контроль нейронів допаміну середнього мозку. Від цього знижується рівень самообмеження, асоційований з вживанням алкоголю.

Після кількох келихів людина стає більш товариською. Разом з тим, зниження рівня самообмеження, ймовірно, лежить в основі ризикованої поведінки. Це в деякому роді пояснює взаємозв'язок між вживанням алкоголю та нещасними випадками.

5. Сприяє сну

Незважаючи на те, що деякі люди п'ють «келишок для сну», дослідження показують, що певні дози алкоголю можуть скоротити фазу швидкого сну.

Тож він може допомогти нам швидше «відрубатися», але не веде до поліпшення якості сну. Фаза швидкого сну важлива для таких когнітивних процесів, як консолідація пам'яті, тому її скорочення справляє негативний ефект на пам'ять.

6. Рятує від болю

Цей загальновідомий аргумент використовувався в підтримку споживання алкоголю протягом всієї історії людства: алкоголь притуплює больові відчуття. Больові сигнали сприймаються сенсорними нейронами, які передають їх за допомогою таких хімічних речовин, як глутамат, через синапси в спинному мозку нагору в мозок. Але цей сигнал може бути «збитий» алкоголем – саме таким чином він послаблює больові відчуття.

На жаль, дослідження показують, що цей ефект дуже нестабільний. І, хоча деякі споживають алкоголь, щоб впоратися з хронічними болями, з часом ця знеболювальна властивість слабшає. Хронічні алкоголіки навіть стикаються з проблемою підвищеної чутливості до болю.

7. Зігріває

Не зовсім. Хоча алкоголь і може змусити вас ненадовго зігрітися, це відчуття створюють чутливі до тепла нейрони (терморецептори), що перебувають у вашій шкірі й реєструють підвищення температури шкіри через посилення кров'яного потоку в судинах, розташованих ближче до поверхні шкіри. По суті, алкоголь знижує температуру вашого тіла, оскільки приплив крові до поверхні шкіри – механізм, який організм використовує для охолодження.

Тому незважаючи на те, що може зберігатися відчуття тепла зовні, зсередини ви замерзаєте. Також відомо, що споживання алкоголю може притупляти сприйняття холоду, але існує думка, що цей ефект може виникати не через зміни у кровоносних судинах, але виникати в мозку.

Інакшими словами, алкоголь впливає на ваш розум і мозок різними способами. Якщо ви приймаєте рішення випити, якою б не була причина, робіть це усвідомлено.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Клер Рострон. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опублікований на Conversation

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Клер Рострон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.