18 жовтня 2017, середа

Корисність диктаторів. Чи можна платити життями за економічне зростання

коментувати
Чи дійсно кривавий диктатор Піночет врятував економіку Чилі

Є досить популярний міф про те, що кривавий диктатор Піночет не дарма протоку відра крові співвітчизників, оскільки хоча б економіку розвинув. Нічого не розуміючи в економіці, він запросивши славнозвісних «чиказьких хлопчиків», і вони нікого з задрипаного Чилі «шик, блиск, краса». Це все напівправда, яка гірше брехні, причому за правдиву половинку правити лише про ті, що «чиказьких хлопчиків» справді запросили. Щодо решти, то факти кажуть нам протилежне.

Вісь дані за період 1973 - 1986 років.

Зверніть увагу на те, що позитивний результат ніколи не був стійким. Наприклад, зростання ВВП не протривало і десяти років: у 1975 падіння на 14%, а у 1982 - на 15%. Індекс реальної зарплати у 1985 році повернувся на рівень 1973-го, залишивши позаду періоди невеликого зростання. Вдалося зменшити інфляцію, але її значення і у 1986 році вкрай важко назвати задовільним: у розвинутих економіках 17% - це занадто багато.

Як досягли відносного приборкання інфляції? Як завжди - за рахунок збільшення безробіття. Подивіться на цифри - показники безробіття на рівні 20%. У Греції зараз з близькими показниками ситуація на межі відкритого бунту. Ну і зверніть, нарешті, увагу на останній стовпчик - індекс Джині, який показує нерівність у розподілі доходів. Нерівність протягом років диктатури, що й не дивно, збільшився. Причому з і без того високого просто до непристойного рівня. Індекс Джині у використаному тут вигляді показує наскільки різняться середні доходи 10% найбагатших членів суспільства від 10% найбідніших. Від в Швеції (мінімальне зараз значення серед країн світу) - у 23 рази. В Україні - у 28 разів, у США - у 45 разів. А у Чилі - у 54 рази. Чилі відноситься до країн з найбільшим у світі розривом між багатими та бідними, що означає бідність, соціальну напруженість та істотні проблеми з розвитком громадянського суспільства, що визнають багато чилійських економістів та політиків.

У пана Гітлера теж було непогано з економічним зростанням

Так, за показниками ВВП на душу населення Чилі посідає місце, що вище за наше. За останніми оприлюдненими даними Світового банку ВВП на душу населення у паритетних цінах (з урахуванням вартості життя) становить у Чилі $21 942 (51 позиція у рейтингу), у тієї годину, як в Україні - $8 790 (105 позиція в рейтингу). Зверніть увагу на інше. За тімі ж даними, ВВП на душу населення на Кубі сягає фантастичних $18 796 (60 позиція у рейтингу). То чи справді саме два десятки тисяч доларів кладе в кишеню за свою працю пересічний чилієць? Ні, звісно, просто давайте дізнаємось середню зарплату. А від ближче до істини ми можемо дізнатися, що середній заробіток у Чилі становив у 2014 році $480 (де поділася ще $21 з лишком тисяча з ВВП на душу населення?), що не надто сильно відрізняється від довоєнних показників України. Гірше інше: приблизно такий же рівень у порівнянні з іншими країнами спостерігався у Чилі і до кривавої диктатури та чиказьких хлопчиків, і після. Жодного прогресу, жодного прориву.

А є ще статистика, як Чилі проводила приватизацію і що з того вийшло. Дива не сталося. Олігархи збагатилися ще більше, і ті ж товари та послуги після приватизації здебільшого стали надаватись за вищими цінами. Замість обіцяної досконалої конкуренції вийшли посилені олігополії. Ще є статистика погрому чилійської промисловості. Але то вже занадто для одного посту.

І виходить, що у міфу про мудру економічну політику кривавого диктатора якось мало фактів на підтримку. Промовчимо вже про ті, наскільки взагалі коректно та етично ставити на шальки терезів життя людей і показники економічного розвитку. У пана Гітлера теж було непогано з економічним зростанням.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Юрій Робул   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.