22 вересня 2017, п'ятниця

Метод батога і пряника для України

коментувати
Що перешкоджає проведенню реформ в країні і чому міжнародна допомога є частиною проблеми

Організації з надання допомоги та міжнародні фінансові інституції працюють в Україні ще з часів Перебудови. Результати їх роботи можна оцінити, і вони дуже значущі. Однак через те, що реформа правової системи йде повільно, ефективність міжнародної допомоги виявляється нижчою, ніж могла б бути. Оскільки зараз Україна дуже залежна від зовнішньої підтримки, це робить моральним обов'язком країн, які їй цю підтримку надають, простежити, щоб реформи відбулися своєчасно і були втілені в повній мірі.

В середині 1990-х я прочитав книгу "Росія-2010 і що вона значить для світу", написану в 1993 році лауреатом Пулітцерівської премії Деніелом Єргіним. Книга описувала можливі сценарії розвитку Росії після краху Радянського союзу. У той час я працював в одному з перших проектів Світового банку в РФ. Передбачений книгою сценарій «дива» мотивував мене до роботи в пострадянській країні. Двадцять років потому, вже в постмайданній Україні, я все ще чекаю на диво.

Я не макроекономіст і не розумію, чому українці так пасивно реагують на повсюдну корупцію. Мені, як іноземцеві, очевидно, що корупція відбивається на всіх сферах життя країни – від шкіл до доріг, зарплат і багато іншого.

У скільки обійшлася Україні корупція, у грошовому вираженні порахувати неможливо. Але корупція – це не лише втрачені гроші. Вона розбещує суспільство, змушує дітей і молодь втрачати віру в те, що жити і працювати чесно.

Диво, описане Єргіним, все ще може статися. Цей сценарій розрахований, виходячи з того, що на пострадянському просторі є безліч талановитих людей, які за умови нормального правового середовища будуть створювати конкурентоспроможні підприємства, чесно платити податки і справлятися з викликами, які стоять перед українською державою. Мій досвід роботи в Україні підтверджує, що диво можливе.

Якщо в зазначений строк немає результатів, значить, потрібно припиняти фінансування

Майже всі знайомі мені українці хочуть реформ, але не вірять, що вони можливі в реальності – це може бути результатом розчарувань у минулому.

Більшість українців, з якими я знайомий, хочуть реформ, але вони не наважуються повірити в те, що реформи можуть стати реальністю. Можливо, це наслідок минулих розчарувань, минулого досвіду. Але Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013-2014 років дали Україні шанс впоратися з успадкованим від СРСР минулим, а, значить, і досягти дива.

Програми міжнародної допомоги Україні повинні працювати на тих, хто намагається реформувати країну. Без участі активних українців ми нічого не досягнемо.

Згадані революції були українськими, і іноземці можуть хіба що підтримати їх морально і матеріально – але очолити не можуть. На жаль, гроші дуже часто витрачаються даремно. І я навіть не кажу про так званих «шукачах ренти», яких всі міжнародні організації намагаються обходити десятою дорогою – бюрократів, які хочуть хабарів за те, що будуть робити роботу, яка їм і так належить, або ж для отримання додаткових легальних або не дуже доходів. Я кажу про недовговічні проекти, які з'являються і зникають, нехай навіть проводячи якісний аналіз із застосуванням як українського, так і міжнародного досвіду, але в результаті всі їхні звіти і рекомендації так і залишаються припадати пилом на полицях, не приносячи практичної користі. Це складно назвати ефективним використанням донорських коштів. Якщо б гроші давалися лише під реальні реформи, програми допомоги були б багато разів ефективніше.

Повільні реформи – все одно, що відсутність реформ. І повільними вони є через перешкоди, що виникають через корупцію та діяльність різноманітних груп інтересів. Сподіваюся, що міжнародні партнери України – як держави, так і організації – перестануть миритися з відмовками, якими українська влада виправдовує повільні темпи реформ.

Крім того, сама міжнародна допомога, незважаючи на те, що вона надається з благими намірами, є частиною проблеми, оскільки недостатньо жорсткі вимоги. Чому ми називаємо людей, які користуються своїм службовим становищем заради власних інтересів «шукачами ренти»? Чому б не сказати прямо – це ті, хто перешкоджає створенню в Україні нової культури управління, де на місце шукачів ренти прийшли б чесні чиновники, які отримували гідну зарплату і служили б інтересам України, а не своїм власним. Сьогодні в України є шанс на реальні зміни, а міжнародна допомога потрібна, оскільки країна переживає кризу.

Посольство США і представники ЄС останнім часом робили безпрецедентні заяви про занадто повільний темп реформ в Україні.

Міжнародні організації, які надають фінансову допомогу Україні, не повинні бути частиною проблеми. Не можна йти на компроміси щодо змісту і темпів реформ. Всі ми розуміємо, що на реальні зміни потрібен час, що є чинник корупції. Однак зволікання не повинно проходити безслідно: якщо в зазначений термін немає результатів, значить, потрібно припиняти фінансування. Це всім відомий метод батога і пряника. Я сподіваюся, що громадяни країн допомагають Україні, а також чесні і працьовиті українці погодяться зі мною: саме цей метод зараз потрібен країні.

VoxUkraine спеціально для НВ

Переклад НВ

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Гарі Реуше   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.