21 листопада 2017, вівторок

Червона ганчірка для популістів

коментувати
Популістські рішення нерозумні, але проблеми, озвучені популістами, цілком реальні

Весь 2016 рік популістські рухи в розвинених країнах здійснювали напади на незалежність центральних банків. Для популіста необирані технократи, які приймають закони з політичними наслідками, – все одно що червона ганчірка для бика.

У Сполучених Штатах законопроект про запровадження аудиту Федеральної резервної системи (фактично, винесення базових монетарних питань на розгляд Конгресу) на початку 2016 року був відхилений з мінімальною перевагою голосів. А Дональд Трамп у ході своєї кампанії звинуватив голову ФРС Джанет Йеллен у політизації процесів прийняття рішень ФРС.

У Європі популісти все голосніше висловлюють своє невдоволення необираними бюрократами Європейського союзу та Центрального банку, а у Великобританії міністр фінансів тіньового кабінету Джон Макдоннелл закликає до «демократичного контролю» над відсотковими ставками.

Оскільки популістські рухи відвойовують все нові позиції, а окремі популісти вже займають місця у деяких урядах, їхні скарги рано чи пізно перетворяться на політичні пропозиції, які можуть змінити взаємовідносини між центральними банками, міністерствами фінансів та законодавчими органами. Головне питання 2017 року полягає в тому, чи виявиться ця ідея корисною, чи ж незалежність центральних банків слід захищати від популістських атак.

На адресу центральних банків звучать звинувачення в тому, що кількісне пом'якшення (QE) і низькі процентні ставки працюють тільки на багатих, що особлива кредитна політика захищає інтереси банків, не надаючи реальної допомоги економіці, а утримання інфляції відбувається за рахунок неуваги до інших завдань, таких як боротьба з безробіттям і дискримінацією.

Центральні банки після кризи 2008 року отримали дуже важливу роль в управлінні економікою

Подібні аргументи можна почути і від лівих, і від правих популістів, і деякі з них збігаються з побоюваннями, озвучуваними консервативними економістами, щодо того, що центральні банки після кризи 2008 року отримали дуже важливу роль в управлінні економікою. Особливі політики (наприклад, кількісне пом'якшення), довгострокові послуги кредитування і велика залученість центральних банків у фінансовий сектор розширили повноваження тих, хто формує монетарну політику.

Тоді як популісти прагнуть до обмеження політичної та операційної незалежності центральних банків, консервативні економісти хочуть зворотного: зберегти незалежність центральних банків, обмеживши їхній мандат і можливість до прийняття рішень у політичній сфері.

Концепція незалежності центральних банків, що виникла в XIX столітті, по-різному розвивалася в окремих валютних зонах, і тільки значно пізніше, в 1990-х роках, була прив'язана до цільових показників інфляції. Хоча деякі центральні банки володіють більшою гнучкістю в управлінні стабільністю цін, офіційно вони прив'язані до цінових показників. Без такої прив'язки незалежність центробанків було б складно виправдати.

Поняття чисельних цільових показників цінової стабільності з'явилося в 1970-х роках, в період інфляції. Однак після 2008 року центральні банки зіткнулися з принципово іншою проблемою: низькою інфляцією або навіть дефляцією, а також зниженням короткострокових процентних ставок майже до нуля. Фінансова криза поставила під сумнів деякі ключові принципи, на основі яких раніше будували свою діяльність більшість центральних банків.

У результаті організаційна структура центральних банків зазнала серйозних змін. Банки отримали в розпорядження низку нових інструментів, включаючи кількісне пом'якшення, і перейшли від моделі одного інструменту і моделі одного цільового показника до безлічі інструментів і цілей. Криза прискорила перехід до цієї моделі, але, швидше за все, навіть у некризовий період центральні банки продовжать активно використовувати нові інструменти для боротьби з фінансовим тертям або дефіцитами ліквідності.

Виправдати перехід до нової моделі можна необхідністю забезпечити цінову стабільність, проте, коли центральні банки також відповідають за збереження фінансової стабільності, їхня підзвітність, а значить, і незалежність опиняються під питанням.

В останні роки стало ясно, що відсутність зв'язку між тими, хто визначає фіскальну та монетарну політику, може призвести до того, що на центральні банки ляже занадто велика відповідальність. Станом на початок 2017 року ми зіткнулися з двома проблемами: ослаблення підзвітності центральних банків, що виконують відразу кілька завдань, і прагнення (особливо помітне в єврозоні) органів, які займаються податковою політикою, перекладати всю відповідальність на незалежні центробанки.

Якщо ми вважаємо, що центральні банки потрібно захистити від зазіхань політиків, щоб вони могли реалізовувати свої цілі в сфері монетарної політики, ми повинні провести реформи, які забезпечать координацію між монетарними, податковими та фінансовими органами при збереженні їхньої підзвітності в рамках демократичної системи.

Центральні банки наразі відіграють важливу роль у формуванні економічної політики, але зараз повертається і питання податкової політики – частково внаслідок тиску з боку популістів. І виклик полягає в тому, щоб обидві ці сфери залишалися одночасно ефективними і негативними. Можливо, популістські рішення нерозумні, але проблеми з центральними банками, які озвучили ці популісти, цілком реальні.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше поглядів тут

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Лукреція Рейхлін   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.