20 липня 2017, четвер

Чому я вірю в успіх України

коментувати
Через два з половиною роки після Євромайдану Україна змінила більше інститутів, ніж за попередні 23 роки

Через два з половиною роки після Євромайдану Україна змінила більше інститутів, ніж за попередні 23 роки

Через два з половиною роки після Євромайдану Україна змінила більше інститутів, ніж за попередні 23 роки

Я оптиміст за своєю природою і тому вірю, що через десять років Україна буде слідувати шляхом успіху. Жодного разу у своїй історії країна не була в кращому становищі, щоб остаточно порвати зі своїм бурхливим минулим. Ніколи раніше світ не бачив Україну настільки налаштованою почати такий масштабний проект реформ, аби стати консолідованою демократією зі стабільною та відкритою економікою.

Багато роботи вже зроблено. Через два з половиною роки після Євромайдану Україна змінила більше інститутів, ніж за попередні 23 роки. Але, звичайно, багато чого ще потрібно зробити, щоб іти вперед.

По-перше, помірні і проєвропейські сили повинні переважати в Україні, а уряд у найближчі десять років має, нехай іноді болісно, але дотримуватися реформ і викорінювати корупцію. Хоча нинішні досягнення України суттєві, вони повинні стати видимим механізмом, аби громадяни відчували, що боротьба з корупцією йде, а державні інститути насправді працюють. Щоб це сталося, політична боротьба в правлячій коаліції має вщухнути.

ЄС і США мають вирішальне значення в забезпеченні необхідної підтримки Україні

Крім того, під час перехідного періоду і труднощів популістам, радикалам і політичним підприємцям легко отримати владу в суспільстві. Це відштовхне Україну назад і буде означати, що всі жертви після 2013 року були марні.

По-друге, настільки ж важливу роль відіграє Захід. ЄС і США мають вирішальне значення в забезпеченні необхідної підтримки Україні, поки вона переживає трансформацію. Найважливіше — допомога повинна прийти однозначно й одноголосно. Посилання, яке повинен дати Захід, полягає в тому, що ліберальний світ об'єднаний навколо України.

Часто за підтримки Кремля і відкритих прихильників Росії популістські партії і лідери на Заході загрожують самим ліберальним принципам, на яких заснована наша нинішня система. Із цієї причини вкрай важливо, щоб не тільки в Україні, але й у наших західних суспільствах переважали помірні сили. У результаті прямий вплив на Україну збережеться, якщо Європа буде продовжувати говорити одним голосом.

Крім того, цей голос повинен бути підкріплений відчутною матеріальною допомогою Києву. МВФ, наприклад, надав суттєву допомогу як у фінансовому плані, так і в плані стимулювання реформ в Україні. Однак з огляду на те, що поставлено на карту (адже Україна — це приклад нашого ліберального порядку), можна зробити більше. Якщо ми подивимося на цифри, то побачимо: Україна отримала менше фінансової допомоги, ніж Грузія, половину від того, що отримала Польща, і в три рази менше порівняно Грецією.

По-третє, Захід повинен протистояти діям Росії в Україні. Кремль повинен розуміти, що його дії у 2014 році серйозно похитнули устрій, що склався після Другої світової війни в Європі. Це підриває не тільки безпеку України, але й безпеку всього континенту. Москва не повинна прийти до висновку, що Захід дуже слабкий і тому вона може дозволити вести себе безвідповідально, анексувати території інших суверенних держав, підтримувати насильницькі сепаратистські рухи, які стали причиною загибелі тисяч і переселення мільйонів людей без будь‑яких наслідків для себе.

Москва повинна зрозуміти, що витрати на небезпечну тактику гібридної війни переважують будь-які можливі вигоди. Із цієї причини Захід повинен залишатися єдиним у питанні збереження санкцій і навіть розширення їх у декількох секторах протягом досить тривалого періоду, щоб генерувати палкі суперечки в Росії. Суть санкцій полягає в тому, щоб Кремль усвідомив помилку 2014 року і змінив курс, прийшовши за стіл переговорів і виконавши свої зобов'язання по Мінську-2, у тому числі відновивши повний контроль України над її східним кордоном.

Десять років викликів лежать перед Україною. Серед перерахованих елементів немає нічого неможливого, хоча є і перешкоди того, щоб Україна стала консолідованою демократією з динамічною економікою. Це буде довгий шлях, щоб розладнати плани Росії щодо відновлення свого контролю над країною. Цей шлях стане кращим захистом від Росії і опосередковано допоміг би нам на Заході відновити безпеку в Європі. Але найголовніше, це принесло б реальні зміни народу України. Ті самі зміни і процвітання, заради яких так багато громадян боролося в дні Євромайдану.

Матеріал опубліковано в журналі «Новое Время» за 16 вересня 2016 року в рамках проекту «Україна через 10 років». Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Андерс Фог Расмуссен   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.