13 грудня 2017, середа

Між Україною та США. Коли живе демократія

коментувати
Україна надихає всіх нас

Україна надихає всіх нас

Найсильніша опора демократії - не державні інститути та уряди, а громадяни

Україна надихає усіх нас. Українці століттями домагалися незалежності, бажаючи самостійно визначати своє майбутнє. І після розпаду Радянського Союзу вони, нарешті, отримали таку можливість. Потім відбулася Помаранчева революція, яка вивела людей на вулиці в боротьбі за демократію і гідність. Зовсім недавно на тій же площі українцям знову довелося відстоювати своє право визначати майбутнє країни.

Так, Україна безумовно надихала нас багато разів. Причому робила це, скажімо так, в складних геополітичних умовах. Країна втратила Крим в результаті жахливого порушення міжнародного права, в тому числі Будапештського меморандуму 1994 року.

Анексію півострова ніхто не визнає законною ні в Сполучених штатах, ні в іншому цивілізованому світі. Хочу, щоб ви знали: міжнародне співтовариство підтримує українців на їх шляху визначення свого майбутнього. І в цьому майбутньому відносини з сусідами будуть побудовані на взаємній повазі, рівності і прогресі.

Сьогодні ж я хочу зосередитися не на зовнішніх викликах, а на внутрішніх. Людство, нарешті, прийшло до розуміння базових прав, необхідних кожному. Йдеться про право говорити, у що ви вірите; право поклонятися, кому вам до вподоби, право жити, не побоюючись стуку в двері від співробітників секретних служб, тому що вас охороняє верховенство права і рівність перед законом; право асоціювати себе з тим, з ким хочете ви самі; і нарешті - право обирати, хто буде керувати вашою країною.

У лідерів має бути бачення того, яким світ повинен бути, а не яким він є

Демократія - це система компромісів, що формується з часом і вимагає напруженої щоденної роботи. Американській демократії вже більше 200 років, але наш шлях до стабільної демократії був непростий.

Я сама стала свідком того, як демократія в моїй країні зазнавала змін. Мої предки були рабами. Коли американці писали першу конституцію Сполучених Штатів, між рабовласницькими і нерабовласницькими штатами було досягнуто компромісу в питанні представництва штатів в Конгресі. Так, рабовласницькі штати виявилися більше за кількістю населення, ніж нерабовласницькі. І що ж вони вирішили? Вони вирішили при визначенні чисельності населення штату враховувати лише три п'ятих моїх предків. Минуло чимало років, щоб змінити це і домогтися рівних прав.

Будучи маленькою дівчинкою, я не могла сходити в кінотеатр в своєму рідному місті Бірмінгемі (штат Алабама), вхід був дозволений тільки білим. Але через кілька років я займала ті ж місця, що і вони, оскільки та ж конституція проголосила моїх предків рівними в правах з білими. Пізніше я стала 66-м держсекретарем США, щоб захищати цю конституцію.

Демократія - це складно. Вона вимагає часу. Але це єдина система, що дозволяє жити вільно. Обрані керувати країною, повинні робити це з честю і в інтересах тих, хто їх обрав. По-справжньому зрілі демократії тримаються на лідерах, відданих цим пріоритетам, і до цього потрібно прийти.

Хочеться привести в приклад Нельсона Манделу, великого лідера Південної Африки, який відбув тюремний термін протягом 27 років за боротьбу проти апартеїду. Коли Мандела вийшов з в'язниці, а Південна Африка стала демократією і обрала його президентом, він відмовився мстити тим, хто позбавив його волі. Він сказав: «Південна Африка повинна стати мультирасовою країною». Це означає, що у нього було видіння того, яким світ повинен бути, а не яким він був.

Так ось у лідерів має бути бачення того, яким світ повинен бути, а не яким він є. І ваші лідери повинні щодня працювати над тим, щоб завоювати довіру своїх виборців. Така природа демократії.

Проте, відповідальність лежить не тільки на тих, хто керує, але й тих, ким керують. Йдеться про відповідальність суспільства.

Наприклад, у багатьох є привілей здобути вищу освіту. Ніколи не ставтесь до цього як до належного. Освіта - привілей, а не право. Є люди, настільки ж цілеспрямовані і здатні, як і ви, однак у них немає можливості отримати освіту. Можливо, вони живуть в бідності або інших складних обставинах, можливо, сім'я їх не підтримує - причин буває багато.

Користуйтеся усіма можливостями, які дає освіта. Вивчайте щось, що вам дійсно цікаво - не тільки те, що дасть роботу. Життя прекрасне, коли у вас є пристрасть. Більш того, професію можна змінити. Колись я хотіла стати великим піаністом. Займалася музикою з трьох років, почала грати до того, як навчилася читати. Але після двох років в коледжі зрозуміла, що хороша в музиці, але не прекрасна. Однак вірила, що є в світі щось, у чому я зможу проявити себе.

На щастя, в університеті я відвідувала курси міжнародної політики Джозефа Корбела, батька Мадлен Олбрайт. Він відкрив для мене інший світ - світ економіки, міжнародної політики та слов'янських наук. Тоді я зрозуміла, чим буду займатися. Людям було невтямки, чому я, афроамериканка з Алабами, вирішила вивчати політику і слов'янські науки. Але моя відповідь проста: у мене була пристрасть. Якщо ви знайшли щось, що вам подобається, життя змінюється. Відтепер кожен день присвячений тому, щоб досягти поставленої мети. І вища освіта дає можливість знайти те, що вам до душі.

Демократія працює тільки в тому випадку, якщо вона належить громадянам. Якщо щось йде не так, ви повинні докласти всіх зусиль, щоб змінити це.

Мої предки і родичі, які не мають можливості відвідувати кінотеатр або ресторан в своєму місті, прагнули змінити це. Вони намагалися змінити закони і свідомість країни. На цьому шляху було багато втрат і насильства. У 1963 році Ку-клукс-клан підірвав церкву в моєму рідному Бірмінгемі. Однією з чотирьох загиблих дівчаток була моя подруга Деніза Мак-Нер. Були жертви, але з часом Америка зміниться назавжди.

Ви несете відповідальність за свою демократію. Ви несете відповідальність за те, щоб вона змінювалася. Ви несете відповідальність, як люди, які здобули освіту. Не можна приймати освіту як належне - це ваш привілей.

Сподіваюся, ви займете державні пости або будете працювати в місцевих органах влади. Але у громадянського суспільства є безліч інших шляхів, щоб домогтися змін. Це може бути боротьба за навколишнє середовище, медицина для людей з особливими потребами або меншин.

Тим чи іншим способом ви повинні нести відповідальність як громадянин своєї країни. Тому що найсильніша опора демократії - не державні інститути і не уряди, а громадяни. Стільки часу, скільки громадяни несуть відповідальність один за одного, демократія живе.

За матеріалами лекції Кондолізи Райс «Виклики мінливого світу» в рамках проекту Публічні лекції Фонду Віктора Пінчука

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Кондоліза Райс   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.