12 грудня 2017, вівторок

Ідеальний шторм у Кремлі

коментувати
У 2016 році Росії у зовнішній політиці робити нічого

У 2016 році Росії у зовнішній політиці робити нічого

Катастрофа для Путіна станеться в ту мить, коли росіяни почнуть повертатися від вигаданого світу пропаганди до реальності

Кремль перебуває в ситуації ідеального шторму: провал в економіці у наявності і насувається провал у політиці. У 2013-2014 роках Росія зазнала набагато більшого зовнішньополітичного провалу, ніж усі її провали у внутрішній політиці та економіці. Російська влада затиснута в кут, виходу з якого немає.

Анекдот у тому, що завдяки перевернутій оптиці телебачення повний провал видається за величезну перемогу. Видати економічний провал за величезний економічний прорив неможливо: скільки не бреши, люди все одно зайдуть у магазин і побачать реальні ціни, підуть на роботу і побачать, що відбувається з їхньою зарплатнею. Тут брехати на марне.

Тим часом, в області зовнішньої політики транслюється не просто брехня, а повне дзеркальне відображення того, що відбувається. У цьому перевернутому дзеркалі світова ізоляція видається за посилення впливу на міжнародній арені, провал в Україні означає порятунок Донбасу від українців, провал у Китаї означає зміцнення позицій в Євразії, Євразійський союз, що завис, і нікуди не веде, виглядає як потужний союз – тут немає критеріїв, люди не можуть це перевірити. Фраза «позиції Росії у світі посилилися» нічого не означає, просто набір слів. Спробуй перевір, вони посилилися чи послабилися.

Які критерії цього твердження? Союзників немає? То й хай їм чорт, «ми росіяни, ми вистоїмо», «у 42-му році й не так було», «брешеш, не візьмеш», «нас б'ють, а ми міцніємо». Катастрофічно зменшився обсяг зовнішньої торгівлі? То й добре, самі зробимо, імпортозаміщення. Росію не люблять у всьому світі? Правильно роблять, значить, бояться і заздрять, адже ми «звелися з колін».

Цей дзеркально перевернутий світ дійсно до певного часу відбивався в зіницях росіян. Катастрофа для Путіна настане в ту мить, коли зіниці почнуть повертатися до реальності. Тому він робить все від нього залежне, щоб цього повороту не сталося. Через цю причину, зокрема, не можна піти з України. З цієї ж причини не можна піти з чортової Сирії, хоча ця ідіотська авантюра вже точно нікому не подобається. Скільки не волай загадкове слово «тероризм», зрозуміліше не стає. Головне, щоб не було війни, а щоб не було війни, треба воювати. Раз ми воюємо, значить, війни не буде. Раз ми бомбимо, значить, буде мир – така логіка російської пропаганди.

Завдяки перевернутій оптиці телебачення повний провал видається за величезну перемогу

Це Орвелл. Але реальне життя – не казка Орвелла, не науково-фантастичний роман, і якщо ви не будуєте повністю закриту країну, Північну Корею, – а Путін її, ні за яких обставин, будувати не хоче і не буде, - то рано чи пізно все стане на свої місця і реальність дасться взнаки.

Думаю, наступний рік у цьому плані стане переломним, адже міф про великі перемоги, про посилення нашого впливу в світі потрібно підгодовувати якимись реальними подіями. Нехай ці події дурні, як війна в Сирії, проте вони реальні.

Тим часом, у 2016 році Росії в зовнішній політиці робити нічого. Так, минулого року після провалу в Україні нагодилася Сирія. А якби не було Сирії? Гнила б ця так звана «Донецька республіка», в кожному ток-шоу розповідали б, як погано жити в Україні, то й що? Так, жити в Україні жахливо погано. Але ж у всіх країнах СНД жити погано. В Україні хабарі – так у всіх країнах СНД хабарі. В Україні економічний обвал – так у всіх пострадянських країнах обвал. То й що далі? В чому тут наша гра, в чому наша заслуга? Нічого сказати, пшик. Нагодилася Сирія – чудово. Але сирійська карта – це дрібна карта, шістка, а нових карт немає. Земна кулька сьогодні така – дідько її забирай – благополучна, що й залізти нікуди. З ким побитися, щоб зайвий раз показати, як з нами потрібно рахуватися? З сомалійськими піратами, чи що? Надто це мілко.

Для того щоб похвалитися якимись успіхами, потрібно щось зробити. У Росії немає жодного козиря: ні в економіці, ні в культурі, ні в технологіях - ні в чому тому, що називається м'якою силою. Як, власне кажучи, і у всіх країн СНД. Жодний наш фільм ніхто в світі не дивиться. Жодну книжку, написану в Росії, ніхто не читає. Жодна російська людина нікому в світі не відома – тільки спортсменів постійно знімають за допінг. Нема чого покласти на стіл громадській думці. У цій ситуації залишається один козир: «броня крепка и танки наши быстры», «зато мы делаем ракеты». Але де ними брязкати? Можна, звісно, на Близькому Сході – це дуже вибухонебезпечний регіон, однак Путін цього дуже боїться.

Якісь божевільні антипутінські політологи якось писали, що російський президент планує завдати термоядерного удару по Саудівській Аравії. В якомусь сенсі вони мають рацію. Принаймні, подібний удар вигідний Росії – це вибух нафтового ринку та шалені ціни на нафту. Та тільки Путін ніколи не ризикне піти на подібний крок. Це вже дійсно війна, це вам не Донбас, це катастрофа.

А по копієчці грати більше ніде. Поставив він свої три копійки в Сирії і нічого, він їх і не програв, і не виграв. Їх можна вийняти, можна залишити, але це не гра. А велика гра - припустімо, в союзі з Іраном напасти на Ізраїль, Туреччину або Саудівську Аравію або ж усіх трьох разом узятих – означає розв'язати світову війну, точніше регіональну війну зі стовідсотковим світовим виміром. Це призведе до загибелі Російської держави, причому дуже швидко. Вона просто згорить у цьому вогні. Путін це знає, тому кидати сірник на Близький Схід він боїться. Він хоче просто постояти поруч, та тільки ефекту від цього мало.

Виходячи з цього, припускаю, що в 2016 році системна криза в російській владі вийде на новий етап - до глибокого роздратування з приводу соціальної та економічної політики додасться глибоке здивування з приводу зовнішньої політики. Іншими словами, в цьому році карета почне перетворюватися на гарбуз. Коли ідея про те, що «король насправді голий» опанує критичною кількістю голів, за існування цього режиму я й трьох копійок не дам. Що буде в Росії далі, які будуть потрясіння та їхні наслідки, цього вже не скаже ніхто.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.