12 грудня 2017, вівторок

Путін піде у 2018 році?

коментувати
Путін піде у 2018 році?
Якби Путін сказав, що він не буде балотуватися в президенти, в Росії почався б політичний хаос

В інтерв'ю телеканалу Bloomberg Володимир Путін заявив, що поки не знає, чи братиме участь у виборах президента в 2018 році. «Майбутній лідер має бути досить молодою людиною (...), але зрілою», – додав російський президент.

Абсолютно пусті слова, нічого певного з них винести неможливо. Путін тому і сказав цю репліку, що в ній немає ніякого змісту. Що значить «молодий», порівняно з ким? Що значить «зрілий»? Гілларі Клінтон, кандидатові в президенти США, 68 років; її супернику, Дональду Трампу, - 70. Порівняно з ними, Путін молодий.

Якби Путін сказав зараз, майже за два роки до виборів, що він не буде балотуватися в президенти, в Росії почався б політичний хаос. Російська політична система, як відомо, персоналістична, самодержавна. Коли самодержець оголошує про свій відхід, самодержавство падає, починається розпад.

З іншого боку, сказати «я йду» буде не по-путінськи. Він обожнює кокетувати, інтригувати, тримати напругу і створювати інформаційні приводи. Розкривши карти, Путін обнулив би для себе коридор інтриги.

Якщо рубль раптом впаде в десять разів, а нафта буде коштувати близько $20, Путін, мабуть, не піде в президенти. Проте, вірогідність такого повороту близька до нуля. В широкому діапазоні, коли нафта коштує від $40 до $60, а долар – від 50 до 80 рублів, Путін може абсолютно спокійно, ні з ким не радячись, вирішувати, чи балотуватися йому на новий термін, чи ні. І це рішення залежатиме виключно від його внутрішніх спонукань.

Як актору, який звик грати Макбета і Гамлета, переходити на роль характерних персонажів?

Як людина стороння, я можу лише перерахувати низку очевидних міркувань, які будуть спонукати Путіна балотуватися на другий термін: звичка до необмеженої влади; той факт, що посада президента давно стала змістом його життя; неймовірне марнославство й жадоба привертати до себе увагу; неминуча після 15 років у владі потреба до лестощів, а також страх, що буде з ним після відходу.

Але є і такі міркування, які могли б його утримати від нового президентського терміну. Путін звик бути чарівником. Перші два терміни свого президентства він був добрим чарівником, з його рукава на Росію лився «золотий дощ», точніше нафтодоларовый «дощ». Хоча його заслуга у високих цінах на нафту дорівнює нулю, величезний економічний успіх Росії асоціювався, звісно ж, з Путіним.

У другій половині свого правління Путін був злим чарівником. Злим для України і Заходу, але як і раніше, добрим для росіян: #Крымнаш, величезний (хоч і негативний) вплив глави Кремля у всьому світі. Путін став ледь не головною фігурою президентської виборчої кампанії США – такого в історії ще не було. Путіну приписують ледве не все, що відбувається у світі: від терактів і воєн до партій, які функціонують у Європі. Для Заходу він став великим і жахливим.

Підтримувати той самий рівень популярності і впливу протягом наступних шести років буде вельми проблематично. Про новий економічний прорив у Росії не каже ніхто: всі розуміють, що шансів ніяких. У кращому разі буде повільне зростання, в гіршому – стагнація.

Які ще дива можна влаштувати на міжнародній сцені? Чим ще привернути до себе увагу? Чим ще "уконтрапупити" світову атмосферу? Не зрозуміло, і це проблема. Як бути людині, яка звикла бути в центрі уваги і творити чудеса, якщо продовжувати в тому ж дусі неможливо. Як актору, який звик грати Макбета і Гамлета, переходити на роль характерних персонажів? Дуже важко, нудно і в якомусь сенсі навіть принизливо займатися дрібною, рутинною роботою, коли ти звик грати в Наполеона. Прирікати себе на шість років животіння не так-то просто.

Путін – самодержець, який легко змінює будь-які фігури. Нещодавнє миттєве зняття Сергія Іванова з посади глави президентської адміністрації, який вважався другим за впливом політиком у Росії, показує, що нікого в російській політиці, крім Путіна, немає. Є тільки вертикальна самодержавна структура. Її можна надзвичайно легко наповнювати будь-якими людьми. Якби Путін вирішив йти, він визначив би наступника, який, за його уявленнями, на 100% гарантує йому безпеку, повагу, виняткове положення, всі мислимі і немислимі привілеї.

Таким чином, з моєї точки зору, 9 з 10, що Путін у президенти піде. А якщо він піде, то його обов'язково оберуть, це навіть не обговорюється - особливо при таких суперниках як Зюганов, Жириновський і Явлінський, трійка, яка визначена раз і назавжди. Але є 1% ймовірності, що він відмовиться балотуватися, здивувавши світ ще раз своїм самим несподіваним гучним вчинком. Ймовірність дуже мала, але не дорівнює нулю.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.