15 грудня 2017, п'ятниця

Революція жіночої гідності

коментувати
Не дивлячись на усі свої перемоги і звитяги, українські жінки ще й досі не уявляють своїх справжніх можливостей

Переможним видався для України цей травень. І багато досягнень своїй батьківщині принесли жінки. Не применшуючи заслуг Джамали чи Ольги Харлан, згадаю разом із ними і дев‘ятирічну Юлю Білякову зі Сміли, яка перемогла на Кубку світу з карате, а також черкащанку Фіонг Ан Тран, чиє дослідження фігурних чисел увійшло в трійку найкращих у категорії «Математика» на Intel ISEF 2016 в США.

Не пройду повз Ірину Гулай з Мукачева, яка піднялася на найвищу вершину світу. Я тримаю кулаки за іншу українку з Донбасу Тетяну Яловчак, яка зараз лише піднімається на Еверест.

Останні два роки українки на рівні з українцями захищають свою країну, рятують поранених, домовляються про обмін полоненими, забезпечують армію безпілотниками і тепловізорами. Жінки на рівні з чоловіками висвітлюють війну в Донбасі, ризикують життям на окупованих територіях, щоб розповісти про те, що відбувається там.

Вперше за всю історію нашої парламентсько-президентської республіки обидва віце-спікери Верховної Ради  – жінки. Вперше українські депутатки займають активну позицію у парламенті, а не просто відпрацьовують умовно жіночу квоту. Жінки (в множині, а не одна-дві, як ще кілька років тому) беруть активну участь в роботі уряду, і не лише в суто «жіночих» міністерствах.

До чого я це все пишу? До того, що, не дивлячись на ці перемоги і звитяги, українські жінки ще досі не уявляють своїх справжніх можливостей. Більшість із них ще досі вважають головною метою свого життя вдало вийти заміж і народити дитину, багато хто не вірить (і досить справедливо), що за свої знання і вміння можна отримувати таку ж заробітну платню, як і колега чоловічої статі, вважають, що кар‘єру чоловікам зробити легше, що можливостей у них більше.

Список порад чоловікам може починатися так: «Зберігайте спокій і читайте Лесю Українку»

Ще досі більшість працюючих українок залучені одночасно до двох робіт – однієї офіційної та оплачуваної, другої – безоплатної вдома: прибиральницями, кухарками, нянями і прачками одночасно. Натомість більшість чоловіків ще досі не вважають ці заняття гідними себе і з диванів спостерігають за клопотами дружин. І ще досі з телевізорів можна чути словосполучення «слабка стать», і ще досі всі одразу розуміють за цими словами жінок. Деякі медіа замінили цей вислів на «прекрасну стать», хоча ідіому «огидна стать» щодо чоловіків ніхто не вживає.

Ще досі в Україні декретна відпустка татів – явище екзотичне. Тати, які сидять вдома з малюками, стають для ЗМІ не меншими героями, ніж жінки, які служать на передовій. Таке ж екзотичне явище в Україні - компанії та підприємства, що толерують і підтримують материнство.

В Україні ще досі існує список професій, заборонених для жінок. І список цих нежіночих професій складається з півтисячі позицій. Наприклад, громадянкам України заборонене водіння поїздів метро. Чому працювати прибиральницею у метро безпечніше для жінок, ніж водіння поїздів, законодавство не уточнює. Як, власне, і питання, чому небезпечне виробництво є небезпечним лише для жінок – чоловіки на них теж втрачають своє здоров‘я, зокрема і репродуктивне. Жінкам заборонено працювати в забої, хоча шахтарки на нелегальних копанках – явище поширене і ще жоден чоловік не поніс відповідальності за залучення жінок і дітей у цей «бізнес».

Розрив у заробітній платі за однакову працю між жінками і чоловіками подекуди сягає 40%. Ще досі. Найдемократичніша сфера бізнесу, ІТ, ще досі використовує сексистські прийоми, рекламуючи свої події. Що вже казати про голих дівчат, які рекламують будівельні інструменти.

Ми вважаємо, що на Майдані ми, українці, довели і собі, і людям своє право називатися європейцями. Здається, в оточенні таких прекрасних прикладів для наслідування, згаданих на початку цього тексту, українським жінкам саме час довести своє право називатися європейками – впевненими, незалежними громадянками з правами і обов‘язками, рівними громадянам.

Почати можна з виховання своїх дітей, не нав‘язуючи їм, якими іграшками краще гратися дівчаткам, а якими - хлопчикам. Або з переговорів із керівництвом компанії щодо організації в офісі дитячої кімнати – в передчутті довгих літніх канікул ця ідея неабияк актуальна. Список порад чоловікам може починатися так: «Зберігайте спокій і читайте Лесю Українку. Або Марко Вовчок». 

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Тетяна Пушнова   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.