21 вересня 2017, четвер

Пол Манафорт – лише верхівка айсберга

коментувати
Політичний консалтинг для режимів, які ув'язнюють інакомислячих, цензурують ЗМІ, а також переслідують меншини – це індустрія, що стрімко розвивається як в Америці, так і в Європі

Глава передвиборчої кампанії Трампа опинився в центрі скандалу через його діяльність в Україні.  Однак, насправді Пол Манафорт є лише верхівкою айсберга - частиною великої консалтингової індустрії, що обслуговує інтереси диктаторів та автократів.

У 2010 році, через кілька місяців після свого обрання на пост президента України, Віктор Янукович виступив перед аудиторією в Нью-Йорку, що складалась в основному з керівників найуспішніших корпорацій та провідних фінансистів. Янукович тоді переміг в чесній боротьбі проти Юлії Тимошенко, основного кандидата від сил помаранчевої революції. Але чиновники і бізнес-еліти в Сполучених Штатах і Європі обережно ставились до нового уряду, враховуючи, що Янукович і його політична фракція, Партія регіонів, мали репутацію проросійських, були вкрай корумпованими, і не переймались «тонкощами демократії» – продовжує Паддінгтон.

Проте у цей день Янукович прийшов добре підготовленим до спілкування з аудиторією. Майже кожне речення його презентації містило відсилання до демократії, реформ або боротьби з корупцією. Він пообіцяв прискорити перехід України до чесного урядування. На іноземний бізнес, як він обіцяв, в Україні чекає інвестиційне середовище, вільне від корупції. Якщо глобальні корпорації шукали вигідного і політично стабільного середовища, то це мала би бути Україна Віктора Януковича.

Ми не знаємо, чи хтось з консалтингової компанії Пола Манафорта готував виступ Януковича. Але було очевидно, що новий президент України був підготовлений радниками, добре знайомими з американською політикою. Він сказав своїм гостям саме те, що вони сподівалися почути. Він навіть пережив один напружений момент, коли журналіст запитав його про внесок помаранчевих сил у політичний розвиток України. Відповідаючи на запитання про «помаранчеву спадщину», Янукович, пом’явся, покашляв, пробурмотів щось, і в цілому справив на деяких слухачів  враження людини, яка все ще тримала зло.

Всього за кілька місяців демократичний Янукович змінився мстивим Януковичем. Його уряд почав судове переслідування провідних членів попереднього уряду, насамперед Тимошенко. Він здійснив й інші дії, які ослабили і без того крихкі інститути України. Він дозволив процвітання корупції. І, врешті-решт, на початку 2014 року він був змушений тікати після спроби придушення нового протесту, спровокованого його капітуляцію перед Володимиром Путіним. Той вимагав, щоб Україна пов'язала своє майбутнє з Росією, а не з демократичною Європою.

Манафорт працював над тим, щоб людина з інстинктами диктатора виглядала переконаним демократом 

В якості глави президентської кампанії Дональда Трампа Манафорт отримав небажану публічність зв’язків з Януковичем і Партією регіонів. Серед інших доказів, опублікованих після падіння Януковича, є свідчення про те, що американський консультант отримав мільйони доларів у вигляді тіньових грошових виплат за свою роботу в Україні. Ми досі не знаємо, в чому саме полягав його бізнес, але ми знаємо, що Манафорт працював над тим, щоб людина з інстинктами диктатора виглядала переконаним демократом перед американською аудиторією.

Манафорт був стратегом і радником Партії регіонів з 2005 до, принаймні, 2012 року. За даними Wall Street Journal, він брав активну участь у відродженні партії після поразки Януковича у 2004, особливо багато працюючи над зміною образу Януковича перед виборами 2010 року. Під керівництвом Манафорта Янукович став кращим оратором і більш дисциплінованим кандидатом, який рідко відхилявся від текстів, підготовлених командою Манафорта. Після того, як Янукович втік до Росії на початку 2014 року, Манафорт повернувся в Україну, щоб допомогти реорганізувати залишки опальної Партії регіонів у новий проект, який був би в стані конкурувати на парламентських виборах.

Звичайно, Манафорт - не єдиний, хто продає свої послуги авторитарним лідерам і диктаторам. Політичний консалтинг для режимів, які ув'язнюють інакомислячих, цензурують ЗМІ, а також переслідують меншини – це індустрія, що стрімко розвивається як в Америці, так і в Європі.

Ще донедавна Азербайджан представляли полчища юристів, політтехнологів і PR-фахівців у Вашингтоні, Лондоні і Брюсселі. У той час, як деякі з консультантів працювали на національну енергетичну компанію, інші були найняті безпосередньо урядом, щоб прикривати жахливі порушення прав людини в тій країні.

Бахрейн витратив понад 32 мільйони доларів з часу початку політичних протестів 2011 року на політичних консультантів в Сполучених Штатах і Великобританії. У цей період країна пережила стрімке зростання кількості політичних в'язнів і насильницьке переслідування шиїтської більшості.

Попри намагання знищити демократичну інфраструктуру Венесуели і свій «вірусний» антиамериканізм, покійний Уго Чавес не мав труднощів у пошуку американських консультантів, які представляли б інтереси його уряду і національної нафтової компанії.

Інтереси Китаю представлені безліччю юридичних фірм та консультантів у Вашингтоні і Європі. Нещодавно китайський уряд організував конкурс серед провідних американських PR-фірм на поліпшення іміджу країни, який постраждав від репресій щодо захисників прав людини та інших дисидентів з боку нинішнього керівництва країни.

Деякі консультанти обмежуються юридичним обслуговуванням суб'єктів господарювання – таких, як державні енергетичні компанії. Але інші працюють безпосередньо на уряди чи політичне керівництво, коригуючи їх імідж та виправдовуючи акти репресій. В час політичної поляризації у США, PR-обслуговування диктаторів є бізнесом для прихильників обох партій – як республіканців,  таких, як колишній голова Комітету з асигнувань Палати Представників Роберт Лівінгстон і колишній лідер більшості в Сенаті Трент Лотт; так і демократів, таких, як колишній сенатор Джон Бро і політик-ветеран Тоні Подеста.  У світі політичного консалтингу обертаються і такі глобальні фігури, як Тоні Блер і Генрі Кіссінджер, засновники і ділери однойменних консалтингових фірм.

На щастя, консультанти часто не в змозі переконати світ у тому, що такі очевидно корумповані фігури, як Віктор Янукович, насправді віддані боротьбі з хабарництвом; чи у тому, що Володимир Путін є людиною, з якою ми можемо вести бізнес; чи в тому, що Сі Цзіньпін будує китайську демократію по-своєму і в своєму власному темпі.

Тривожить, однак, те, що ті ж самі методи, які перетворили посередніх політиків у переможців, зараз використовуються і американськими іміджмейкерами в намаганнях переконати американські еліти, що автократи, які глумляться над американськими цінностями, насправді прагнуть до демократичних реформ і гармонійного співіснування.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Переклад – Freedom House

Більше поглядів тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Арч Паддінгтон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.