21 жовтня 2017, субота

Бюджет-2016: на чому планують зекономити

коментувати
Зовсім скоро належить вирішити, яким буде бюджет-2016. Питання дуже складне

Економіка знаходиться в затяжному піке, доходи людей впали. Виправити ситуацію за допомогою напівзаходів і імітації, як це намагалися робити всі роки незалежності, вже не вийде. Запас міцності ми вичерпали, звідси - гостра необхідність в якісних змінах і системних реформах.

Деякі з них, на думку Мінфіну, призведуть до зниження доходів бюджету. У зв'язку з чим, вже ведуться розмови про урізання витрат. Конкретних пропозицій поки немає, хоча в цьому контексті називаються кілька галузей, серед них - освіта.

Особисто для мене навіть натяки на можливе скорочення витрат на освіту є поганим сигналом. У країни, яка не заробляє на експорті нафти і газу, є два шляхи. Або інвестувати в людський капітал, в освіту, в технології. Або не інвестувати і залишитися сировинним придатком, а також ринком збуту для товарів з інших країн.

Економіка знаходиться в затяжному піке, доходи людей впали

Якщо хтось ще думає, що з освітою у нас все добре, він глибоко помиляється.

Результати зовнішнього незалежного тестування свідчать про негативний тренд. Рівень знань падає. Наприклад, тест з математики цього року на максимальний бал здали 684 особи з 110 тис., Тоді як чверть випускників його провалили. Найкращий результат у тестуванні з англійської мови у 13 осіб з 71 тис., У той же час 13% взагалі їх не склали, а 21% навіть не почали виконувати письмову частину тесту. З решти предметів ситуація схожа.

Незважаючи на велику кількість ВНЗ в Україні, лише декілька з них входять до числа кращих, та й то, як правило, займають місця нижче пятисотого.

Сказати, що у нас все погано, не можна. Ми щосили намагаємося утримати позиції, але світ не стоїть на місці. Поки у нас йде боротьба за виживання, інші країни рухаються вперед. Якщо зараз ми упустимо момент, не використаємо наш потенціал в освіті, надолужувати згаяне буде дуже важко і навіть неможливо. У цьому випадку сподіватися на стрімке економічне зростання немає сенсу. Звідки візьмуться сучасні технології, якщо рівень освіти падає, а найкращі - виїжджають за кордон?

Звичайно, інвестиції в людський капітал не відразу дають вимірювані результати. Це не гречка на виборах і не соціальні видатки. Але якщо ми хочемо, щоб у рейтингу найкращих компаній світу були українські підприємства, наші "Apple", "Microsoft" і "Facebook", нам слід вкладати в освіту. Поряд з підприємництвом, це наша точка прориву. Спосіб подолання бідності, модернізації країни, її перетворення в одного з регіональних лідерів.

Щоб зрозуміти це, потрібно трохи розширити часові рамки. Думати не тільки про те, як скоротити витрати в наступному році, а й про Україну та її майбутнє через 5-10 років. Яким воно буде, залежить від рішень, які ми приймаємо сьогодні.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.