26 липня 2017, середа

Час робити неможливе

В Україні здатність мріяти про краще сприймається як нахабство — замість слів підтримки частіше можна почути пораду не випендрюватися. Але саме з божевільної мрії починається все велике
Нещодавно я став свідком показової розмови. У компанії учнів провідного університету країни один з студентів поділився бажанням вступити до топового американського вузу. І був піднятий на сміх: мовляв, складні іспити, Америка далеко, і взагалі — куди тобі. Щось подібне мені доводиться чути майже кожен день: у нас часто засуджують спробу
коментувати
В Україні здатність мріяти про краще сприймається як нахабство — замість слів підтримки частіше можна почути пораду не випендрюватися. Але саме з божевільної мрії починається все велике

Нещодавно я став свідком показової розмови. У компанії учнів провідного університету країни один з студентів поділився бажанням вступити до топового американського вузу. І був піднятий на сміх: мовляв, складні іспити, Америка далеко, і взагалі — куди тобі. Щось подібне мені доводиться чути майже кожен день: у нас часто засуджують спробу домогтися видатного успіху. Ти можеш бути в чомусь краще більшості, але навіть не думай стати найкращим в принципі. Будь найкращим у себе в селі чи місті, може — в країні, але навіть не думай про те, щоб побудувати найкращу компанію світу чи створити організацію, здатну змінити світ. Не лізь, не виділяйся, не випендрюйся — все одно нічого не вийде. Здатність мріяти про краще сприймається як зухвалість.

Але ось що я скажу: саме з такою божевільної, болісно прекрасної мрії про те, щоб зробити неможливе, і починаються всі великі люди, організації та держави. Сміливі думки відіграють роль передових пішаків в шаховій грі: вони гинуть, але забезпечують перемогу. 99,9 % божевільних ідей провалюється, але дещиця, що залишилася, народжує друкарський прес, Сполучені Штати Америки або Google. Саме з таких божевільних починань, немов з цегли, і складається будівля людської історії. І щоб змінити сформований порядок речей, завжди доводиться йти на ризик.

В Україні на наших очах зароджується по‑справжньому унікальна тенденція: низова боротьба з корупцією

Україні не звикати робити неможливе. Успіх Майдану і протистояння російській агресії — блискучі приклади того, як рішучість людей може повернути хід історії. Але про досягнення неможливого слід згадувати не тільки у переломні моменти, це повинно стати частиною щоденного мислення українців. І процес пішов: повільно, зі скрипом, але безповоротно.

Наприклад, в Україні на наших очах зароджується по‑справжньому унікальна тенденція: низова боротьба з корупцією. Зневірившись в очікуванні дій чиновників, активісти на місцях борються з хабарництвом своїми силами. Коли волонтери Червоного Хреста України Ганна Бурдиляк і Михайло Тульський виявили, що організація, не ховаючись, торгує гуманітарною допомогою, колеги навперебій розповідали їм, що корупція — це "неминуче зло" і перемогти її неможливо. Проте хлопці все ж зважилися звернутися в пресу. Після ряду публікацій керівництво Червоного Хреста пообіцяло провести перевірку зафіксованих фактів і залучити до неї журналістів, але замість цього організувало інформаційну кампанію проти волонтерів, а потім виключило їх з організації. Однак і Червоний Хрест поніс втрати: голову київської організації звільнили.

Або ось ще історія: про співробітника Інституту фізики Академії наук Антона Сененко, який вирішив розвінчати стереотип про те, що "українські вчені нічого не винаходять, а лише проїдають бюджетні гроші". Антон почав активно писати в Фейсбуці про актуальні досягнення та відкриття вітчизняних наукових колективів.

Несподівано, незважаючи на скепсис, його пости стали збирати сотні репостов, а статті в медіа — десятки тисяч переглядів. Не в останню чергу завдяки цьому тепер широко відомі такі українські винаходи, як Кровоспас (аналог знаменитого кровоспинний Celox), біоактивна кераміка для зрощування кісток і гідрогелеві пов'язки для загоєння опіків.

Останнім часом в українському суспільстві та ЗМІ прокинувся інтерес до вітчизняних наукових розробок і поштовхом багато в чому послужила діяльність однієї людини, якіц просто набридло дивитися на те, як люди роками недооцінюють досягнення своєї країни. А публічний резонанс навколо наукових відкриттів не тільки забезпечує приплив молоді в науку, але й залучає до гідних українських розробок гранти та інвестиції.

До речі, той хлопець, з історії про якого почалася колонка, теж не відступився від своєї мрії і вже подав документи, щоб отримати стипендію для навчання в найкращому вузі світу за своєю спеціальністю. І чомусь я впевнений, що у нього все вийде.

Мені хочеться, щоб українське суспільство більше заохочувало усвідомлений ризик і здорове честолюбство. Щоб молодих людей закликали пробувати змінити свою країну, йти наперекір усталеним традиціям, створювати найбільші світові компанії і вирішувати найважливіші проблеми людства. І щоб в них вірили і знали, що рано чи пізно у когось з них вийде. Щоб ми усвідомили себе як нація, сила, здатна змінити історію і стати не просто ще одним членом Європейського союзу, а одним зі світових лідерів. І щоб наступного разу в розмові засміяли не того, в кого є амбітна мета, а того, хто дозволив страху затьмарити свою мрію.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 14 квітня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.