22 листопада 2017, середа

Ми не чекаємо на диво від України

коментувати
З власного досвіду знаємо, що результати будуть видні не за місяць і не за рік

Україна після Революції гідності протистоїть серйозним історичним викликам, що визначає її державність, незалежність і суверенітет. Йдеться не лише про агресію РФ. Сумірним викликом є спосіб проведення політичних, економічних та суспільних перетворень, який після десятиліть пострадянського застою і загнивання повинен призести управління державними справами у відповідність з очікуваннями суспільства. Слово «реформи» отримало небувалу популярність. Ним, однак, зловживають, часто до кінця не усвідомлюючи його значення. Чим частіше звучить реформи без зв'язку з реальним темпом їх впровадження, тим швидше настає у українців чергове розчарування та втома.

Україна прагне заново побудувати функціональну демократію, для цього консолідована більшість у владі — необхідна умова. Величезна недовіра, що панує в суспільстві і серед високопосадовців, перешкоджає консолідації. Всі говорять про необхідність уникнути помилки 2005-2006 років, але недовіра і постійне суперництво забирають настільки необхідну енергію і гальмують процес реформ. Внаслідок цього зростає фрустрація в суспільстві і з'являється прагнення контролювати різні органи виконавчої і судової влади, справжню незалежність і прозорість яких я вважаю основоположними.

Але було б дуже несправедливо стверджувати, що нічого не відбувається. Відчайдушне протистояння старого і нового мислення приносить у певні галузі прогрес, іноді всупереч очікуванням, але завжди шляхом тиску і значно більших зусиль, ніж ми могли б подумати. Хочу відзначити створення Національного антикорупційного бюро та Антикорупційної прокуратури — інститутів, на які ще чекають серйозні випробування на незалежність, прозорість і ефективність.

Україні не потрібна маса нових законів, потрібні хороші закони і їх неухильна імплементація. Здійснити зміни можливо не тільки законодавчим шляхом — достатньо змінити підхід і погляди, іншими словами, хід мислення.

Україні не потрібна маса нових законів, потрібні хороші закони

Викорінити стару систему і звички поки не вдалося. Без змін бачимо контраст між формальним і реальним здійсненням влади. Неформальні правила продовжують грати значну роль. Україні бракує культури спілкування і координації між різними установами і структурами, відсутнє громадське обговорення найважливіших питань трансформації. З подібними симптомами стикалися і інші країни, які встали на шлях змін. В Україні вони іноді набувають екстремального характеру.

Ми не чекаємо на диво. З власного досвіду знаємо, що результати будуть видні не за місяць і не за рік. Тому нашою оцінкою ми не орієнтуємося тільки на підсумки, але також вітаємо зусилля окремих діячів щодо реалізації реформ на практиці.

На мою думку, запорукою успіху є освічене суспільство, яке крок за кроком буде ставити перед своїми обранцями дедалі більше вимог. Освічене суспільство – це інвестиція в майбутнє, тому Чехія прийняла рішення спрямувати свою допомогу головним чином у вищу освіту. Рівень освіченості аж ніяк не залежить тільки від кількості годин, проведених за партою. Важливий загальний розвиток студентів і позбавлення від забобонів. У Чеській Республіці це вдалося, зокрема, завдяки безвізовому режиму та програмі ЄС Еразмус. Саме запровадження безвізового режиму, яке б стало поштовхом в цьому напрямку, знаходиться зараз в руках уряду України.

Чехія зацікавлена в побудові квітучої та успішної України. В цьому наша підтримка не слабшає. Судити про те, настільки вдалося побудувати таку Україну, будемо не ми, а самі українці.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Іван Почух   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.