16 грудня 2017, субота

Трамп: Нуль з десяти

коментувати
За перші 100 днів на посаді президента США Дональд Трамп зрозумів: керувати країною не так вже й просто. Що буде далі?

Показник ефективності 100 днів президентства — штучна величина, але все ще популярна. Дональд Трамп намагався применшити її значення. Оскільки результати його 100 днів у кращому разі неоднозначні. Та й багато американців ставлять йому низьку оцінку.

Нинішній рейтинг Трампа в 41% набагато нижчий, ніж був у будь-якого попереднього президента США у квітні його першого року з часів Ейзенхауера, обраного в 1953‑му.

Заради справедливості слід зауважити, що Трамп досяг певних перемог. Сенат підтримав його кандидата у Верховний суд, хоч і після зміни правил голосування. Він видав чимало указів, зокрема, що стосуються навколишнього середовища та ведення бізнесу, хоч і критикував свого попередника Барака Обаму якраз за виконавчі укази, а не проголосовані закони.

Були і провали. Двічі суди блокували спроби адміністрації Трампа заборонити в'їзд у США громадянам низки країн Близького Сходу. Сенатори і члени Конгресу, в тому числі республіканці, оголосили, що не підтримають його проект бюджету. Крім того, незважаючи на республіканську більшість в обох палатах, Трамп не зміг скасувати закон про захист пацієнтів та доступну медичну допомогу (Obamaсare). Хоча це було однією з десяти обіцянок, даних його виборцям. Обіцянок, які він планував виконати в перші 100 днів. Так що поки результат Трампа — нуль з десяти.

Нинішній рейтинг Трампа в 41% набагато нижчbq, ніж у будь-якого попереднього президента США у квітні його першого року

Ну й найцікавіше. Трамп, здається, здивований: керувати країною — складна справа. Процес ускладнює і той факт, що заповнення вакансій в уряді йде досить повільно. До того ж він виявив, що американська державна система контролює президента, в тому числі через суди і Конгрес. Налагодити стосунки з Конгресом теж виявилося проблематично, незважаючи на більшість республіканців і в Сенаті і в Палаті представників. Його пропозиція щодо податкової політики, поспіхом озвучена привселюдно, може зіткнутися з опозицією як серед консервативно налаштованих республіканців, так і демократів.

Успіхи адміністрації Трампа на міжнародній арені кращі. Принаймні, менш руйнівні, ніж очікувалося в листопаді. Головні радники президента — віце-президент Майк Пенс, радник з національної безпеки Герберт Макмастер, міністр оборони Джеймс Меттіс і держсекретар Рекс Тіллерсон — здається, поділяють позицію республіканців у питаннях зовнішньої політики. Для Європи це означає підтримку НАТО, скептицизм щодо Росії, а також допомогу Україні. Заяви секретаря Тіллерсона під час квітневої зустрічі міністрів закордонних справ НАТО і України звучали так само, як і слова колишнього віце-президента Джо Байдена.

Однак питання залишається: поділяє Трамп ці погляди чи може в будь-який момент повернути американську політику в іншому напрямку? Він помітно намагається не критикувати російського президента Володимира Путіна і дії Москви. Сотні очей будуть стежити за тим, що скаже глава США на зустрічі лідерів НАТО в цьому місяці.

Влаштована Асадом мерзенна атака власного народу хімічною зброєю стала першим великим зовнішньополітичним випробуванням для адміністрації Трампа. Використання крилатих ракет США — виправдана і пропорційна відповідь. Але сигнал, посланий з їх допомогою, виявився заплутаним.

З одного боку, речник Білого дому заявив, що США можуть використовувати військову силу, якщо сирійська влада використовує бочкові бомби. З іншого — деякі чиновники резонно зауважили, що всього за три тижні політика адміністрації Трампа змінилася з мовчазного прийняття Асада на бажання повалити його режим. У результаті адміністрація так і не дала чіткої позиції щодо Сирії.

Ще один виклик — Північна Корея. Трамп заявив, що не дозволить Пхеньяну отримати зброю, здатну завдати удару по Сполучених Штатах. Але й тут у нього обмежений простір для маневру.

З одного боку, є сенс в тому, щоб не відкидати можливість використання військової сили. З іншого — жоден серйозний аналітик не поспішає коментувати те, що може статися після удару з боку США. Навіть якщо лідер КНДР Кім Чен Ин не буде використовувати ядерну зброю, тисячі солдатів Північної і Південної Кореї, а також США виявляться втягнутими в бій у демілітаризованій зоні, тоді як артилерія Пхеньяну атакує Сеул. Трамп намагається переконати Китай посилити економічний тиск на КНДР, а його держсекретар не виключає прямих переговорів.

Як і у випадку з внутрішньою політикою, Трамп дізнався, що зовнішню політику проводити непросто. Він зібрав розумну команду старших радників. Але ось у чому підступ: коли почнеться криза, до кого він стане прислухатися? До них чи свого нутра? Багато чого залежатиме від цієї відповіді.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 12 травня 2017 року. Републікування повної версії заборонене.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.