18 серпня 2017, п'ятниця

Після землетрусу. Як Непал повертається до життя

коментувати
Цей рік був складним для Непалу. Спочатку стався землетрус, потім почалася паливна блокада

У 2010 році Ділу Ранабат залишив Непал, щоб знайти роботу в Іраку. Він взяв у банку кредит на $4000, щоб заплатити посереднику, який обіцяв провезти його в чужу країну без візи і знайти роботу на американській військовій базі.

В очікуванні роботи Ранабат прожив близько трьох місяців у транспортному контейнері ще з 30 непальцями. Оскільки в Іраку він перебував нелегально, орендувати готельний номер або квартиру було неможливо. Ночами він чув віддалені звуки вибухів і стрілянини. Вдень він не виходив, оскільки не міг вільно пересуватися через незаконний імміграційний статус і загрозу тероризму.

«В Іраку було дуже страшно, - каже Ранабат, який зараз працює менеджером готелю Silver Oaks в непальському місті Покхара. – Але там я зміг заробити набагато більше, ніж у Непалі».

Нарешті Ранабат отримав роботу в американського підрядника ITT Corporation, який обслуговував американську повітряну базу Талліль. Ранабат працював в Іраку, поки у 2011 році не пішли американські війська і не закінчився контракт його компанії.

За перший рік перебування в Іраку Ранабату вдалося погасити 4-тисячний кредит. Повернувшись до Непалу в 2012 році, він витратив більшу частину грошей, зароблених за другий рік роботи, на весілля.

Вулиці Катманду заповнені автомобілями, мотоциклами, возами і коровами

«Воно того варте», - каже він з посмішкою.

Сьогодні у Ранабата є дружина і дворічний син. Сім'я живе в квартирі, яку Ранабат орендує в Покхарі. Він працює 15-16 годин на добу, але звести кінці з кінцями все одно не вдається. Через руйнівний землетрус у квітні 2015 року і паливну блокаду Непалу з боку Індії, туристична галузь сильно впала.

«Це був важкий рік для нас, - говорить Ранабат. – Спочатку стався землетрус, потім – брак палива. Зараз немає туристів. А якщо немає туристів, то немає і бізнесу».

Туристичні походи і альпінізм – основне джерело надходжень в економіку Покхари. Як правило, в жовтні готель Silver Oaks максимально завантажений, але сьогодні він заповнений лише на чверть. Через зниження доходів Ранабату довелося звільнити половину співробітників, скоротивши персонал готелю з 25 осіб до 12. Але і після цього готель ледь окупається. Тому Ранабат знову замислюється над тим, щоб поїхати працювати за кордон.

«Якщо нічого не зміниться, мені доведеться поїхати, - говорить він. – Я можу вирушити на роботу в Дубай, Катар або Афганістан. Як мінімум, там я зможу знайти хорошу роботу на кілька років».

Подвійний удар

Землетрус у квітні 2015 року був одним з найбільш руйнівних в історії Непалу. Понад 9 тисяч осіб загинули і ще 450 тисяч залишилися без житла. У Катманду зруйновано стародавні пам'ятники, через Гімалаї прокотилися масивні зсуви і лавини, зокрема і та лавина, яка пройшла через базовий табір на Евересті, в результаті чого загинули, щонайменше, 20 альпіністів і представників народності шерпа.

Руйнування були великими, але непоправної шкоди інфраструктурі Непалу не було завдано. Шість місяців потому вулиці Катманду очистили від уламків, а пам'ятники відбудували. Вулиці повні автомобілів, мотоциклів, візків та корів. У деяких частинах міста, зокрема в туристичному районі Тамель, наслідки землетрусу практично непомітні. Власники магазинів активно пропонують свої товари, а водії возів йдуть слідом за туристами, неодноразово пропонуючи підвезти їх, мабуть, не чуючи слова «ні». Бари, пропонують пиво Everest, відкриті до пізньої ночі, а місцеві музичні гурти відіграють такі вічно популярні американські пісні, як «Hotel California». Це все ще та стара Катманду.

Життя за столицею теж повертається в нормальне русло. Дорога, що з'єднує Катманду і Покхару, велика туристична артерія, здається неушкодженою, працюють придорожні кафе.

Непальська індустрія туризму теж відновила функціонування. Проблема, однак, у тому, що в таких місцях, як Покхара, де жовтень є високим туристичним сезоном, туристів зараз не так багато. Крім того, нещодавні протести з приводу нової конституції Непалу (прийнята 20 вересня), підштовхнули сусідню Індію до блокади транспортних вантажів для в'їзду в Непал, що створило загальнонаціональний брак палива. Це загрожує зірвати відновлення Непалу після землетрусу.

«Туристів немає», - говорить 35-річний Шива Шунар, власник ювелірного магазину в Покхарі.

У Шунара є дружина і 8-місячна донька. Щомісячна орендна плата ювелірного магазину на головній вулиці Покхари, що пролягає біля берега озера, становить близько $150. Протягом декількох місяців він був не в змозі платити оренду. Через брак продовольства йому довелося готувати їжу на дровах.

«Цей рік - немов удар Майка Тайсона», - говорить Шунар.

60% імпорту Непалу припадає на Індію, як і майже вся нафта. Індія скоротила потік транспортних машин, що рухаються в Непал, після протестів проти нової конституції Непалу, що почалися в селах уздовж південного кордону двох країн у кінці вересня. У результаті зіткнень загинули понад 40 осіб.

Протестувальники стверджували, що нова конституція Непалу залишила південні прикордонні поселення, які мають тісні етнічні зв'язки з Індією, без належного представництва в парламенті і дала привілеї північним гірським територіям.

Індія, зі свого боку, заперечує блокаду постачання палива в Непал. За словами її представників, протестувальники з півдня Непалу самі заблокували постачання. Індійський уряд висловив стурбованість з приводу протестів і подальшого насильства, а також щодо безпеки водіїв індійських вантажівок, які транспортують товари в Непал.

Але ось непальські посадовці стверджують, що Індія обмежила свої поставки палива як покарання Непалу через його нову конституцію, і називають паливну блокаду втручанням у внутрішні справи Непалу.

Переклад НВ

Повну версію колонки Нолана Петерсона читайте на The Daily Signal

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Нолана Петерсона. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.