18 грудня 2017, понеділок

Чи може Коломойський повернути Приват

коментувати
Хоча колишні власники Привату фактично відмовились від своїх прав на банк, вони досі можуть оскаржувати весь процес націоналізації

Як виявилось, за два дні до прийняття Кабміном рішення про націоналізацію Привату його акціонери направили прем’єру листа з проханням провести націоналізацію з огляду на системну важливість банку. На жаль, акціонери не вказали мотивів такого прохання, втім пообіцяли не заважати і навіть допомогти державі провести націоналізацію.

Формальною підставою для визнання Привату неплатоспроможним та його націоналізації стала абсолютна неліквідність банку через виведення активів шляхом видачі більшості кредитів пов’язаним з акціонерами особам (сім’я Суркісів, А-Банк, ФК Динамо-Київ та інші). «Обіцянка-цяцянка!» - подумали через пару місяців акціонери та «завалили» суди позовами щодо незаконності дій та рішень Нацбанку, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Мінфіну та Кабміну. Переважно позови заявлені про:

  1. скасування рішення НБУ про визнання окремих громадян та компаній пов’язаними особами з акціонерами Привата (позивались сім’я Суркісів та афілійовані з ними компанії);
  2. скасування рішення Кабміну про націоналізацію Привата (позивається Коломойський та Triantal Investments Ltd, яка також була акціонером та належить Коломойському та Боголюбову);
  3. спори про виплату «заморожених» євробондів (позиваються власники євробондів).

У процесі  закритого розгляду першої категорії спорів суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аблов, який спеціалізується на спорах проблемних банків з НБУ,  не тільки визнав незаконним рішення Нацбанку про визнання сім’ї та бізнесів Суркісів пов’язаними з акціонерами Привату, але і скасував угоду щодо придбання Мінфіном 100% акцій Привату за 1 грн. Тобто фактично скасував націоналізацію банку. Хоча це рішення не набрало законної сили і наразі оскаржується НБУ в апеляційному суді, ним закладена «бомба сповільненої дії» під весь процес націоналізації ПриватБанку.

Якщо згадане рішення не буде скасовано судами вищих інстанцій, Коломойському та Боголюбову залишиться тільки чекати, коли той же суд скасує рішення Кабміну про націоналізацію Привата та фактично поверне докапіталізований за рахунок платників податків банк під їхній контроль. Чи буде лист Коломойського та Боголюбова з проханням націоналізувати Приват достатнім аргументом, щоб «перекрити» рішення Аблова – ось питання, яке найбільше повинно цікавити учасників вищезгаданих судових спорів.

З одного боку, це рішення встановлює незаконність націоналізації, що може зумовити визнання незаконною і всієї подальшої процедури та призвести до задоволення позову акціонерів. З іншого боку, акціонери самі попросили націоналізувати Приват, а отже, маємо відсутнє порушене право, яке суд мав би захистити попри формальні порушення. Утім, цей висновок може стосуватись лише осіб Коломойського та Боголюбова, які особисто підписали листа Гройсману, але навряд чи стосуватиметься ще одного акціонера – Triantal Investments Ltd, яка хоч і підконтрольна Коломойському та Боголюбову, проте, жодних листів не підписувала.

Отже, хоча колишні власники Привату фактично відмовились від своїх прав на банк, попередньо вивівши всі активи на підконтрольних осіб, формально вони досі можуть оскаржувати весь процес націоналізації та робити вигляд, що нічого не обіцяли. Адже чинне українське законодавство, на відміну від банківського, не оперує такими категоріями, як «бенефіціар», «контролер» чи «пов’язана особа». А українська судова практика, на відміну від «англійського» правосуддя, не використовує доктрину підняття корпоративної вуалі та більше тяжіє до формалізму і буквального тлумачення закону, аніж до реального з’ясування обставин справи.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Володимир Павленко   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.