11 грудня 2017, понеділок

Керрі, Путін та червона валізка

коментувати
Чому російська пропаганда заговорила про вкидання і почала активну кампанію з вихваляння президента та його досягнень

Нічого особливого – кейс як кейс. Ймовірно, з гарної шкіри. Але побачивши кейс, Володимир Путін несподівано захвилювався та вирішив, як повідомила російська пропаганда, пожартувати. Стиль жарту звичайний, путінський – з підворіття: «Коли я побачив, як ви спускаєтеся з літака і несете свої речі, я засмутився. З одного боку, це дуже демократично, з іншого – вже нікому держсекретареві нести валізу? Потім подумав, може бути, в цьому кейсі щось було, що ви не могли нікому довірити. Гроші, щоб торгуватися з ключових питань?» - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крим.Реалії.

Якщо згадати праці Зиґмунда Фройда, то звертаєш увагу на кілька деталей питання. По-перше, Путін засмутився тим, що Керрі сам ніс кейс, тобто, валізу, як сказав Путін, що свідчить про його тонку душевну струну, гуманність та неприховане людинолюбство. По-друге, продовження питання свідчить про чітку ієрархію відносин між двома чиновниками високого рангу – Путін добре знає, що за вищого начальника його кейс або чемодан повинен нести підлеглий, як він це робив на початку 90-х. по-третє, в характері Путіна простежується наївна риса – цікавість, бажання дізнатися – що там всередині, напевно, щось дуже секретне. І, нарешті, в Путіні перемогла його давня пристрасть – гроші. Він  не запитав, приміром, про те, чи не лежить там нова електрична бритва, якої у нього досі немає. Або новий крем після гоління.

Втім, вже нікуди не дінешся – раз поставив питання, значить поставив. Залишається тільки думати про те, що Путіна так схвилювало. Інтриги додала відповідь Керрі – керівник Держдепартаменту США пообіцяв показати вміст портфеля під час спілкування віч-на-віч. «Я думаю, вас це здивує, буде приємний сюрприз», – пообіцяв він. Якби людям була доступна вся протокольна зйомка, а не тільки короткий репортаж, то можна було б побачити, як господар Кремля злегка підстрибує від збудження, совається на стільці та насилу намагається посміхатися. Він здогадувався, що рано чи пізно це почнеться, що, як казали пацани з підворіття в його дитинстві, за все доведеться відповісти».

Як писав Антон Чехов, «якщо в першому акті на стіні висить рушниця, то в останньому вона обов'язково вистрілить». Різні російські чиновники почали наввипередки коментувати. «Я не знаю, що в ньому, – цитувало прес-секретаря Путіна Дмитра Пєскова РИА «Новости». – Це не наше питання, це швидше питання делегації держсекретаря або його самого». «Там були документи до бесід з Путіним і Лавровим», – сказав Сергій Рябков, передає ТАСС. При цьому заступник голови МЗС підкреслив, що не може сказати конкретніше». Інтриги додавала новина про те, що незадовго до приїзду Джона Керрі в Москві побував директор ЦРУ Джон Бренан. Телеканал НТВ так і повідомив – «таємно побував», не уточнивши – для кого «таємно»?

Час грає проти Путіна, проти оскаженілої і нахабної пропаганди

Інтриги додають поширювані чутки про те, що британська розвідка MI6 збирає досьє на Путіна для подачі матеріалів в міжнародний трибунал. Що, крім журналістських розслідувань про діяльність Путіна в Санкт-Петербурзі, існують і інші, зібрані професіоналами. Минулого вівторка найбільша німецька газета Bild, що виходить 12-мільйонним тиражем, опублікувала чергову порцію компромату на Путіна, про його вплив на події в Східній Україні, про плани Кремля окупувати Донбас. Незважаючи на уявну безтурботність Путіна, кожна деталь його життєдіяльності може стати доповненням до величезної кількості претензій, які світове співтовариство до нього має. Тому при вигляді червоного кейса тут не тільки почнеш турбуватися, утримуючи очі від зайвого руху з боку в бік, але й тонким запобігливим голосом запитаєш – а що там у ньому? Компромат з петербурзького життя Путіна може здатися витівками в підворітті, порівняно з тим, що відбулося за останні 16 років бурхливої діяльності «великого російського політичного діяча».

Наслідків від пред'явлення вмісту червоного кейса ніхто не знає, крім самого Керрі та Путіна, але несподівано пропаганда зробила звук, що нагадує крик чайки при вигляді шматка булки, перехопленої суперниками. «Проти російського президента хочуть зробити «інформаційне вкидання», яке стане сенсацією», – раптом заявив Дмитро Пєсков. Він додав, що «вкидання» буде стосуватися не тільки особисто Путіна, але і його сім'ї, а також бізнесменів Ковальчука і Ротенберга. «Ми отримали досить єлейно-люб'язні запити, складені в допитувальній манері по суті», – поскаржився Пєсков, вказавши, що запит надійшов від Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань, що є некомерційною організацією, у складі якої перебувають журналісти, які ведуть різні розслідування. Тому в Росії готуються до викриттів, очікуючи, що разом з журналістами роботу ведуть також представники різних іноземних спецслужб.

Як потрібно налякати червоним кейсом, щоб, не бачачи матеріалів, не знаючи про них нічого, так перелякатися? Пєсков назвав майбутні публікації «замовленням», не уточнивши, чиїм. Але точно знає, що це неподобство, коли якісь журналісти хочуть зганьбити світле ім'я російського президента. Хіба нічого раніше такого не було? Не було публікацій Радіо «Свобода» або розслідувань Марини Сальє, Володимира Іванідзе та Анастасії Кириленко? Не було відвертих інтерв'ю колишніх колег Путіна з КДБ? Про яку сім'ю йдеться? І якщо Пєсков, знову-таки з теорії Зиґмунда Фройда, вже знає, що компромат буде пов'язаний з Ковальчуком і Ротенбергом, значить, насправді все тривожно для Кремля. Чому така паніка від якогось запиту?

Не знаю, готується чи ні чергова публікація фактів злочинів Путіна, але російська пропаганда моментально почала активну кампанію з вихваляння Путіна та його досягнень. Тут, до речі, і несподівано сталося звільнення сирійської Пальміри від ІДІЛ, які спочатку взяли місто, а потім залишили. Раніше повідомлялося, що ІДІЛ знищив історичні пам'ятки, тепер виявилося, що вони цілі, а ті, що пошкоджені – ІДІЛовцями, чи російською авіацією, будуть відновлені. Путін не сказав, в якому розмірі буде надано сприяння у відновленні Пальміри, але точно обіцяв витратитися. У російському суспільстві стали доноситися несміливі запитання про те, що робити з історичними пам'ятками в Росії, але, як і завжди, відповіді на них вони не дочекаються. Росія стала продовжувачем радянських традицій – щоб хоча б хто-небудь пам'ятав про існування величезної території, потрібно витрачатися на озброєння та гуманітарну допомогу для інших. А потім довго й голосно кричати про «інтернаціональної допомоги», про «мир у всьому світі», не помічаючи власного населення, що стоїть у чергах за продуктами.

Серед нечисленних цінностей, вироблених Росією, традиційно головну представляє зброя. Росія пишається досконалістю можливості вбивати якомога більше людей, а в пропагандистській істерії після червоного кейса обійти цю тему Путін не міг. На засіданні комісії з військово-технічного співробітництва з іноземними державами, Путін заявив, що «у 2015 році Росія продала військової продукції на 14,5 мільярди доларів». І що російське озброєння поставлялося у 58 країн, а в наступному році Росія продасть удвічі більше. Оскільки російський президент славиться казковістю своїх виступів, то повірити у вимовлені ним цифри складно, якщо взагалі можливо. Стокгольмський інститут дослідження проблем миру у своєму звіті за 2015 рік говорить про протилежне, про наслідки санкцій і заборону Росії реекспортувати зброю та компоненти у треті країни.

Як би там не було, у Росії помітні ознаки «синдрому червоного кейса» – почалася нова пропагандистська хвиля, метою якої є переконання населення не турбуватися, що з «великою Росією» все буде добре, тому що нею керує мудрий і сміливий Володимир Путін. З боку це виглядає смішно і безглуздо, але для внутрішнього споживання – цілком згодиться. Час грає проти Путіна, проти оскаженілої і нахабної пропаганди, з правдивістю якої в Росії вже є незгодні. Або, принаймні, ті, хто сумнівається. З російської внутрішньою політикою нічого нового не відбудеться, і найближчим часом слід очікувати не тільки чергового витка розвитку культу особи, але і карбування нових медалей – «За звільнення Пальміри».

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.