18 грудня 2017, понеділок

Головна проблема Путіна в 2017 році

коментувати
Йому потрібно мобілізувати населення, придумати нову сироватку активності і позитиву. Наскільки я розумію, за рахунок внутрішньої політики цього зробити не вдасться

Наступного року проблема номер один для Путіна – це вибори-2018. Йому потрібно не просто формально перемогти – голоси адміністративна система забезпечить, адже приблизно 12-15 млн виборців проживають у так званих «електоральних султанатах». Це півтора десятка регіонів, починаючи від Чечні та закінчуючи Кемеровською областю, де скільки потрібно, стільки й намалюють. Формально як мінімум 12 мільйонів голосів у Путіна в кишені – плюс його реальна популярність, тож навіть якщо вона буде близько 15%, ці 12 млн додаткових голосів гарантують йому формальну перемогу.

Але йому потрібна не просто формальна перемога. Йому потрібно те, що можна буде подати як чесну, заслужену всенародну підтримку. Наприклад, цього року з парламентськими виборами вийшло якось не густо, хоча сам Путін сказав, що результат Єдиної Росії (а він офіційно становить 54%) – результат російського суспільства, яке згуртувалося у відповідь на тиск ззовні. А потім Медведєв сказав, що це карт-бланш на продовження попередньої політики уряду. Обидві заяви – видача бажаного за дійсне, тому що реальна підтримка Єдиної Росії знизилася порівняно з 2011 роком.

40% громадян говорять, що їм бракує грошей на їжу та одяг, але при цьому 75% впевнені, що справи йдуть у правильному напрямку

Раніше її підтримували 32,4 млн осіб, а стало 28,5 млн – тобто на чотири мільйони менше. Тож якщо російські громадяни і відреагували на тиск ззовні, то вони відреагували наростанням пасивності та небажанням йти на вибори. На виборах у 2016 році в російській Росії, міській, просунутій Росії підтримка ЄР впала до 35-36%. При явці близько 35-40%. Але за рахунок електоральних султанатів – тієї ж Чечні, де прийшли 99% і майже стільки ж проголосували за Єдину Росію – партія здобула перемогу. Майже 40% всього обсягу підтримки партії – це умовна Чечня (тобто сама Чечня, а також Дагестан, Мордовія тощо). І в адміністрації це розуміють.

Люди поставилися до виборів нерадиво: вони розчаровані, вони не пішли голосувати. Владі це, з одного боку, вигідно – адже чим менше людей голосують, тим більша частка так званого «керованого електорату»: пенсіонерів, бюджетників, військових, ув'язнених тощо. Але навіть при них реальна підтримка Єдиної Росії – не більше 40%, крім регіонів, де були сфальсифіковані результати.

Звісно, цю апатію можна інтерпретувати так, як пропонував свого часу Микита Сергійович Хрущов – мовляв, народ мовчить, бо благоденствує – тобто люди не ходять на вибори, оскільки у них все добре. Але більше схоже на те, що люди не ходять на вибори, тому що не вірять в них і не розуміють їх сенсу.

Це Путіну в 2018 році не годиться. Йому потрібно мобілізувати населення, придумати нову сироватку активності і позитиву. Наскільки я розумію, за рахунок внутрішньої політики цього зробити не вдасться, тому що для цього немає об'єктивних передумов, а ось за рахунок зовнішньої можна: тут все залежить від того, як ситуацію подати по телевізору. А оскільки телевізор повністю під контролем, то будь-яку домовленість – наприклад, з Японією з приводу Курильських островів – будуть виставляти, як велику перемогу.

Взагалі ситуація для Путіна йде радше в негативному напрямку, ніж у позитивному, хоча він, як і раніше, дуже популярний. У цій популярності є певна парадоксальність: 40% громадян говорять, що їм бракує грошей на їжу та одяг, але при цьому 75% громадян говорять, що справи в Росії йдуть у правильному напрямку.

Через рік, якщо ситуація на внутрішньому ринку не покращиться, відчуття, що справи йдуть у правильному напрямку, будуть підтримуватися тільки за рахунок успіхів на міжнародній арені.

В Україні успіхів не виходить, спроби військовими засобами домогтися чогось дуже дорогі, тому доведеться шукати щось інше. Гадаю, думки кремлівської адміністрації спрямовані на Далекий Схід – домовитися з Японією, отримати звідти гроші, піднести це як велику удачу, яка змусить виборців у 2018 році підтримати Володимира Путіна.

Більше поглядів тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.