13 грудня 2017, середа

Чи реально організувати військовий переворот

коментувати
Сучасний політичний ландшафт робить захоплення влади військовим шляхом в ХХІ столітті справою набагато більш складною

Спроба військового перевороту в Туреччині провалилася, а її лідери втекли до Греції, де шукають притулку.

Силам, вірним турецькому президентові, знадобилося менше 24 годин на те, щоб повернути собі контроль. Більше 200 людей були вбиті, і до 3 000 військових були арештовані.

Перевороти як і раніше трапляються, але вони стають все більш рідкісним явищем, особливо в розвинених країнах. Сучасний політичний ландшафт робить захоплення влади військовим шляхом в ХХІ столітті справою набагато більш складною, ніж раніше.

Міжнародні союзи

Туреччина є членом НАТО, а це означає, що її уряд може розраховувати на захист з боку інших країн, якщо буде зроблена спроба перевороту. Основний принцип НАТО - організація розцінює напад на одного свого члена як напад на всіх. Греція привела свою армію у стан підвищеної готовності майже відразу після того, як стало відомо про переворот. Війська перебували в стані готовності протягом кількох годин.

Потім, якщо НАТО дійсно робить військові дії, в процес втягується ООН в цілях відновлення миру і безпеки. В кінцевому рахунку доля військового уряду залежить від реакції ООН. Організація може втрутитися, якщо подія розглядається як загроза міжнародному миру.

Хоча варто зазначити, що ООН зазвичай не вважає військові перевороти загрозою міжнародному миру, географічне положення Туреччини є важливим фактором. Зрештою, вона знаходиться в центрі дуже нестабільного регіону.

Люди, які ризикують життям, щоб захопити владу, як правило, не жадають тут же її віддавати

Отримання визнання

Навіть якщо змовникам вдасться повалити лідера держави, потім їм доведеться домогтися міжнародного визнання їх легітимності.

Аж до самої ночі заколоту світові лідери часто або насміхалися над Реджепом Тайіпом Ердоганом, або висловлювали стурбованість його схильністю до авторитаризму. Але після інциденту більшість з них висловили йому підтримку.

Важко сказати, що сталося б, якби переворот був успішним, але сучасні лідери не дуже прагнуть підтримувати загрози законно обраним урядам – навіть урядам з сумнівною історією досягнень.

Утримання влади

Навіть якщо групі вдалося отримати глобальну підтримку свого перевороту, втримати владу все одно буде набагато складніше, ніж у ХХ столітті.

Зовнішні втручання – як з боку ворогів, так і з боку друзів – були б неминучі. Це стосується прав людини, обмінного курсу, монетарної політики, контролю за зброєю, озброєння, контролю за станом природного середовища або прав меншин, окремим державам у глобалізованому світі дістається все менше контролю над подіями.

В еру Конвенції з прав людини від держави більше не мають абсолютного суверенітету над тим, що відбувається в їх межах. Це в цілому прийнятно для демократичних урядів, але ускладнює військовий режим, який прийшов до влади без голосування, встановити в країні контроль, необхідний для того, щоб утримати цю владу.

Так само, як і ООН, організації з прав людини Amnesty International, Червоний хрест, Greenpeace та Human Rights Watch – діють зараз набагато більш активно. Спроба придушити невдоволення грубою силою з великою ймовірністю натрапить на опір як зсередини, так і ззовні.

Люди, які ризикують життям, щоб захопити владу, як правило, не жадають тут же її віддавати, але ми живемо в еру «прав третього покоління». Демократичне управління все частіше сприймається як право людини зокрема, так стверджує ООН. Військова хунта піддавалася б постійному тиску і вимогам повернути країну до демократичного режиму.

Права людини

Всього лише трохи більше 40 років тому в світі було менше 30 демократій. Зараз майже половину країн світу можна назвати демократичними, але кількість повноцінних демократій західного зразка невелика – всього 20 країн.

Тим не менш, це феноменальна зміна глобального масштабу, яка є надійним доказом того, що тяга до демократії універсальна. Сьогодні при демократичних режимах живуть більше людей, так само як і більший відсоток від загального населення планети, ніж будь-коли в історії.

Турецькі громадяни дійсно були дуже незадоволені військовими на вулицях, і не виявляли поблажливості до змовників, які зазнали поразки.

В цілому ж, добре, що турецький переворот провалився. Не можна жертвувати універсальним принципом демократії через непопулярність конкретного лідера. Крім того, міжнародне право робить перевороти все більш важкою справою.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Гбенга Одантен   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.