21 серпня 2017, понеділок

Третя світова на двох

коментувати
Тандем Путіна і Трампа стає головною загрозою світу. З часів пари Гітлер—Сталін ще не було настільки запальних президентів найпотужніших військових держав

Обидва хочуть абстрактної величі для своїх країн. Обидва категорично не бажають визнавати ніяких правил. Проблема в тому, що цілі і політичний почерк Трампа і Путіна з урахуванням їхніх особистих амбіцій та військового потенціалу США і Росії несуть загрозу повноцінної світової війни незалежно від того, як складуться у цій парі особисті стосунки.

Однаково небезпечні і їхня дружба і ворожнеча. До речі, Сталін і Гітлер починали як союзники і навіть розв'язали Другу світову війну саме в такому амплуа.

Зараз проблема в тому, що формально світова війна вже відбувається. У війну на території України, крім початкового конфлікту з Росією, що став детонатором, так чи інакше залучені країни, які приєдналися до санкцій. Війна на Близькому Сході з головними осередками в Іраку і Сирії і взагалі відбувається за участю семи десятків держав.

При цьому Путін і Трамп вже публічно означили зони нових вибухонебезпечних конфліктів. "Я не знаю Путіна, не маю ніяких угод в Росії, а ненависники сходять з розуму, при цьому Обама може укладати угоди з Іраном — номером один у тероризмі,— і немає проблем!" — написав у Твіттері 7 лютого Дональд Трамп. 45‑й американський президент (не без підстав) вважає Іран спонсором міжнародних терористів. На гроші Ірану існує одна з найтриваліших і найбільш кривавих терористичних організацій у світі — Хезболла. Навіть на російській сторінці у Вікіпедії згадано близько 50 терактів, скоєних її бойовиками в різні роки. При цьому для Росії Хезболла — не терористи, а партнери, прямий союзник у бойових діях в Сирії.

У нове глобальне протистояння двох самолюбних президентів може бути залучений і Китай

Навіть страшно уявити, що буде, якщо Трамп вирішить провчити Іран військовими методами. Союзників на Близькому Сході у нього в цій справі виявиться чимало, зате Росія стане ворогом. При цьому в Ірану цілком ймовірно наявна ядерна зброя, і немає впевненості, що країна її не застосує.

Сама Росія активно готує ґрунт для своєї третьої гібридної війни, після України та Сирії. Наприкінці листопада 2016 року в Москву з офіційним запрошенням російської влади приїжджав командувач лівійської національної армії генерал Халіфа Хафтар. Офіційно були підтверджені його зустрічі з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу і міністром закордонних справ Сергієм Лавровим. Обговорювалося військове співробітництво. Росія хоче отримати на території Лівії другу військову базу в Середземномор'ї (після сирійського Тартуса) і першу в Північній Африці.

Немає ніяких підстав сподіватися на те, що Путін не захоче максимально дестабілізувати ситуацію навіть в деяких країнах НАТО, сподіваючись на риторику Трампа про те, що альянс застарів і Європа має платити за безпеку сама. І вже абсолютно точно не можуть спокійно почуватись Білорусь та Казахстан, заступитися за які поки рішуче нікому.

У нове глобальне протистояння двох "пасіонарних" самолюбних президентів, яким начхати на все, крім власного місця в історії, може бути залучений і Китай, який Трамп вважає чи не головним суперником і навіть ворогом США. А в китайській військовій доктрині США офіційно продовжують залишатися ворогом номер один.

Неприховане бажання Кремля розвалити ЄС і надії на розкол у НАТО, а також очевидний намір Путіна повернути Росії максимальний контроль над пострадянським простором укупі з намірами Трампа під розмови про повернення величі Америки зламати механізми глобальної вільної торгівлі і покарати Іран, перетворюють президентів США і Росії на головну загрозу світопорядку.

Показово, що під маскою лицемірних заяв про намір боротися з Ісламською державою Трамп скасував запланований адміністрацією Обами наступ на Ракку — столицю ІД в Сирії. Росія, яка офіційно пояснює своє вторгнення в Сирію боротьбою з ІД, на практиці допомагала режиму Асада розправлятися з опозицією там, де ніякої Ісламської держави не було. Зокрема, в Алеппо, який став символом "воєнних успіхів" Москви в Сирії. Зате Пальміру, вже начебто відбиту у ісламістів, через півроку Росія і армія Асада чомусь мовчки здали тій же ІД.

Затиснуті між Трампом і Путіним, двома непередбачуваними безпринципними політичними самодурами без найменших моральних заборон, Європа і "ментальний Захід" в цілому зіткнулися з необхідністю терміново повертати собі політичну суб'єктність. За майже сім десятиліть після Другої світової війни Європа відвикла від того, що свободам і правам людини може загрожувати смертельна небезпека. Путін і Трамп більш ніж наочно нагадують про таку загрозу.

Колонка опублікована в журналі "Новое Время" від 10 лютого 2017 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.