25 вересня 2017, понеділок

Чому Україні потрібна реформа аудиту та бухобліку

коментувати
Уряд підготував законопроект про реформу аудиту, але він так і не був зареєстрований у парламенті. Хтось дуже хоче зберегти існуючий статус-кво

Українському бізнесу потрібні хороші системи аудиту і бухгалтерського обліку. Підприємцям необхідно знати, що вони приймають правильні рішення при розподілі ресурсів і плануванні роботи компанії на майбутнє. У них повинна бути можливість довести банкам, що їх компаніям можна видати кредит, а також переконати потенційних клієнтів, що їх фінанси в порядку. Високоякісні аудиторські перевірки також важливі для державних підприємств, особливо для тих з них, які можуть бути приватизовані.

Прозорі та надійні фінанси – ключ до розкриття ринкового потенціалу багатьох українських підприємств. Вони сприяють створенню здорової ділового середовища, що стимулює розвиток інновацій і дозволяє Україні конкурувати на світових ринках.

Забезпечення надійності фінансової звітності вимагає міцної регуляторної бази, яка б відображала міжнародні стандарти та передовий досвід. Без такої регуляторної бази, потенціал українського бізнесу не зможе реалізуватися повною мірою, що негативно позначиться на економіці і суспільстві. Крім того, будуть страждати репутація та положення аудиторів і бухгалтерів.

Світова фінансова криза показала, наскільки важливий надійний аудит і бухгалтерський облік. Багатьом компаніям було важко працювати зі складними балансовими відомостями та звітами. Масштабні скандали викликали сумніви щодо того, чи можна довіряти фінансовим фахівцям і установам. Необхідно було вжити заходів для відновлення довіри до звітів компаній і професіоналізму аудиторських і бухгалтерських фірм.

Прозорі та надійні фінанси – ключ до розкриття ринкового потенціалу багатьох українських підприємств

Крім того, стало ясно, що виконання складних вимог щодо обліку та звітності було занадто обтяжливим для малих підприємств. Потрібен був більш пропорційний підхід, який би співвідносив рівень вимог з розмірами компаній. Малий і середній бізнес не повинен обтяжуватися звітністю такого ж рівня складності, як фінансові установи або великі публічні компанії. Для України це так само актуально, як і для ЄС.

Відновлення довіри до професії аудитора вимагає сильної та заслуговуючої довіри системи нагляду. Недостатньо покладатися лише на саморегулювання, навіть якщо воно представляється добре функціонуючим. Тільки система незалежного громадського нагляду усуне всі сумніви щодо правомірності та потенційних конфліктів інтересів. В Україні така реформа сильно запізнюється.

ЄС вже усвідомив необхідність реформ. Було прийнято нове законодавство як в сфері аудиту, так і в сфері бухгалтерського обліку. У центрі цих реформ - прозорість, ефективність та справедливість. Професійна чесність і незалежність також грають в них ключову роль. Багато хто з сусідів ЄС провели аналогічні реформи.

Уряд України за підтримки ЄС розробив власні пропозиції щодо реформ і відповідні законопроекти. Але, незважаючи на численні консультації, просування цих пропозицій зазнавало труднощів та невдач. Створенню незалежного суспільного нагляду за аудиторською професією опираються ті, хто, скоріше всього, кровно зацікавлений у збереженні статус-кво. Це поганий сигнал.

Український бізнес повинен мати можливість покладатися на фінансових фахівців, які б виконували свою роботу за найвищими стандартами і були незалежними від недоречного впливу. В умовах обмежених фінансових ресурсів інвестиції варто розподіляти більш ефективно, щоб отримувати максимальну віддачу. Фінансова прозорість може допомогти підприємствам залучити необхідні інвестиції.

Крім того, оскільки українські компанії прагнуть конкурувати на світових ринках, їм вкрай необхідні визнані на міжнародному рівні системи обліку, що забезпечують прозорість і зрозумілість, а також сприяють розвитку міжнародної торгівлі і відкриття доступу до ринків.

Україна повинна прийняти найкращі міжнародні практики у сфері бухгалтерського обліку та аудиту так само, як вона реалізує реформи в багатьох інших областях, борючись із корупцією і прагнучи забезпечити економічне і соціальне відродження країни.

Настав час аудиторській професії в Україні відповісти на виклик, що встав перед нею, і показати, що вона готова зайняти місце поруч з найбільш авторитетними міжнародними аудиторськими фірмами. Цього можна досягти шляхом прийняття необхідності реформи і демонстрації чіткої прихильності найкращим міжнародним практикам. Мова йде про створення фінансового середовища, якому бізнес і суспільство могли б довіряти. Це частина більш широкої картини реформ в Україні, а також необхідний крок на шляху створення більш сильних економіки і суспільства, вільних від корупції і таких, що довіряють своїм інституціям.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Саймон Нотт   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.