22 листопада 2017, середа

Які справжні цілі російської пропаганди в США

коментувати
Які справжні цілі російської пропаганди в США
Мова йде не стільки про те, щоб зробити Трампа більш привабливим кандидатом у президенти, скільки про те, щоб зробити непривабливою всю американську демократію

Як би парадоксально не звучало, кремлівська пропагандистська машина не підтримує кандидата в президенти США від Республіканської партії Дональда Трампа. Її головне завдання – дискредитація демократії в Сполучених Штатах взагалі.

Ключові пропагандистські ЗМІ РФ в США – це телестанція RT (колишня Russia Today), а також радіо і вебсайт Sputnik. Їхній вплив на президентські перегони в Америці мінімальний, але, придивившись до стилю подання новин цих медіа, можна зрозуміти, які справжні цілі Кремля.

Найчастіше ці ЗМІ нападають на кандидата в президенти від Демократичної партії Гілларі Клінтон, а також на саму природу американської демократії. Складається враження, ніби Кремль найбільше зацікавлений в заохоченні невдоволення, аніж у просуванні Трампа.

Як не дивно, передвиборчу кампанію Трампа RT і Sputnik висвітлюють досить збалансовано. Наприклад, в одних матеріалах він виступає у гарній якості (коли підтримав переобрання в Конгрес кількох своїх критиків з числа республіканців або ж коли звинуватив Клінтон у фінансуванні ІДІЛ). Але в інших – не дуже. Так, RT процитували неонацистського лідера, який висловив підтримку Трампу, звинувативши його в лицемірстві. Sputnik в одному з матеріалів навіть порушує питання: «Чи є Трамп проблемою для Республіканської партії, потенційною загрозою з огляду на свою некомпетентність, або ж він просто говорить те, у що сьогодні вірить більшість республіканців?».

Росія вважає підбурювання невід'ємною частиною сучасного конфлікту, а також вірить, що перебуває в стані геополітичного конфлікту з Америкою

При висвітленні кампаній інших кандидатів Sputnik і RT такого балансу не дотримуються.

Клінтон – найочевидніша їхня мішень. Тільки в серпні 2016 року RT звинуватили Клінтон в корупції і брехні, повідомивши про нібито поганий стан її здоров'я. Заявили, що Клінтон розпочала «полювання на відьом» проти Трампа в стилі маккартизму і пов'язали її з використанням ядерної зброї в 1945 році. Тим часом у Sputnik назвали команду Клінтон «яструбами війни», а її саму - «королевою війни», повідомивши, мовляв, Клінтон хоче, щоб «ще більше сімей страждали», а солдати гинули.

Кремль не може сказати нічого хорошого про Клінтон, однак він дуже доброї думки про Джилл Стайн, кандидата в президенти США від Партії зелених, рейтинг якої на даний момент становить 3,8%. RT і Sputnik настільки активно висвітлюють діяльність Партії зелених, ніби є їхнім піар-агентством. З 28 грудня 2015 року до 31 липня 2016-го RT і Sputnik взяли у Стайн загалом дев'ять інтерв'ю, ставлячи при цьому досить м'які запитання («чому варто відійти від звичної системи і підтримати Партію зелених»), представляючи її як «кращу жінку, ніж Клінтон, і кращого демократа, ніж Сандерс». RT навіть провели президентські дебати між кандидатами від Партії зелених і написали новину, присвячену їхній конвенції.

Раніше під час передвиборчої гонки таку прихильність у RT і Sputnik мав лише Берні Сандерс. Як прикладу достатньо навести один із заголовків: «Чому тільки Сандерс може відвернути президентство Трампа». В березні 2016 року RT провели інтерв'ю, де йшлося про те, що Клінтон і Google нібито співпрацюють з метою фальсифікації результатів голосування. Зокрема, ведучий запитав гостя: «Якби Сандерс набрав 35-відсоткову перевагу, наприклад, в Мічигані, для Клінтон, напевно, ситуація складалася б не найкращим чином?».

Кремлівська пропаганда не стільки виступає за Трампа, скільки виступає проти Клінтон і американського істеблішменту.

Ліз Валь, ведуча RT, звільнилася в 2014 році з телеканалу, заявила про це у прямому ефірі в протест проти порушення журналістських стандартів. «Головна мета RT – не пошук правди та її висвітлення. Їхнє завдання – створити атмосферу невпевненості і недовіри до західної влади та інституцій шляхом поширення будь-якої інформації, що дискредитує Захід», – підкреслила вона.

Саме таку призму використовує Кремль (з цим можна зв'язати злом електронної пошти Демократичної партії США). Мова йде не про те, щоб зробити одного з кандидатів більш привабливим, а про те, щоб зробити непривабливою всю американську демократію.

Ось один з останніх заголовків RT: «Зламана пошта, сфальсифіковані вибори, сліпі медіа: ласкаво просимо в демократію по-американськи». Одна зі статей описує американську політику як змову істеблішменту, інша виходить під заголовком: «Вважаєте, що президентські дебати у США відкриті і справедливі? Подумайте ще раз». Sputnik, тим часом, прикрашає шанси третіх партій – незважаючи на їхні низькі рейтинги, а потім повторює звинувачення у змові з Google.

Ще одна мішень цієї кампанії – преса. Деякі коментарі спрямовані проти медіа загалом. Наприклад, в одній із статей RT говориться наступне: «Напевно, зростання рейтингу й активізація збору коштів на кампанію кандидата від Партії зелених Джилл Стейн викликає обурення, оскільки інсайдери Демократичної партії і ключові ЗМІ переходять до брудних методів». Часом йдеться про конкретні мішені: Google, BuzzFeed, Vice. Трамп особисто звинуватив в упередженості низку ЗМІ, чим підкріпив наратив прокремлівської преси. У цьому сенсі він, здається, підтримує російську пропаганду набагато сильніше, ніж російська пропаганда його.

Не всі з перерахованих коментарів належать безпосередньо кремлівським авторам. Проте, як Sputnik, так і RT настільки систематично цитують висловлювання проти Клінтон і американського істеблішменту, що це ніяк не може бути збігом.

Є дві можливі причини такої позиції. Перше пояснення – це спроби Кремля спростувати звинувачення в недемократичності, наголошуючи на тому, що критики російського керівництва однаковою мірою недемократичні. У зв'язку з цим показовими є слова Путіна ведучому CNN Фаріду Закарії: «Що ж, американці повчають всіх, як правильно жити і що таке демократія. Але чи вважаєте ви, що президентські вибори в США дійсно демократичні?».

Друге пояснення більш тривожне. У військовій доктрині Росії – оновленій у грудні 2014 року – написано, що одним з ключових елементів сучасного конфлікту є «широке використання протестного потенціалу населення». Кремль спробував використовувати цей потенціал під час анексії Криму і вторгнення в Донбас. Судячи з усього, він також намагався підняти протест в Шотландії у вересні 2014 року (незабаром після референдуму за незалежність від Британії). Спостерігач з Росії тоді стверджував, що голосування не відповідало міжнародним стандартам.

Зважаючи, що Росія вважає підбурювання невід'ємною частиною сучасного конфлікту, а також вірить, що перебуває в стані геополітичного конфлікту з Америкою, з боку Кремля було б логічно спробувати посіяти невдоволення серед американців. Як мінімум, кремлівські ЗМІ працюють у цьому ключі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Бен Німмо   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.