24 жовтня 2016, понеділок

Які справжні цілі російської пропаганди в США

коментувати
Які справжні цілі російської пропаганди в США
Мова йде не стільки про те, щоб зробити Трампа більш привабливим кандидатом у президенти, скільки про те, щоб зробити непривабливою всю американську демократію

Як би парадоксально не звучало, кремлівська пропагандистська машина не підтримує кандидата в президенти США від Республіканської партії Дональда Трампа. Її головне завдання – дискредитація демократії в Сполучених Штатах взагалі.

Ключові пропагандистські ЗМІ РФ в США – це телестанція RT (колишня Russia Today), а також радіо і вебсайт Sputnik. Їхній вплив на президентські перегони в Америці мінімальний, але, придивившись до стилю подання новин цих медіа, можна зрозуміти, які справжні цілі Кремля.

Найчастіше ці ЗМІ нападають на кандидата в президенти від Демократичної партії Гілларі Клінтон, а також на саму природу американської демократії. Складається враження, ніби Кремль найбільше зацікавлений в заохоченні невдоволення, аніж у просуванні Трампа.

Як не дивно, передвиборчу кампанію Трампа RT і Sputnik висвітлюють досить збалансовано. Наприклад, в одних матеріалах він виступає у гарній якості (коли підтримав переобрання в Конгрес кількох своїх критиків з числа республіканців або ж коли звинуватив Клінтон у фінансуванні ІДІЛ). Але в інших – не дуже. Так, RT процитували неонацистського лідера, який висловив підтримку Трампу, звинувативши його в лицемірстві. Sputnik в одному з матеріалів навіть порушує питання: «Чи є Трамп проблемою для Республіканської партії, потенційною загрозою з огляду на свою некомпетентність, або ж він просто говорить те, у що сьогодні вірить більшість республіканців?».

Росія вважає підбурювання невід'ємною частиною сучасного конфлікту, а також вірить, що перебуває в стані геополітичного конфлікту з Америкою

При висвітленні кампаній інших кандидатів Sputnik і RT такого балансу не дотримуються.

Клінтон – найочевидніша їхня мішень. Тільки в серпні 2016 року RT звинуватили Клінтон в корупції і брехні, повідомивши про нібито поганий стан її здоров'я. Заявили, що Клінтон розпочала «полювання на відьом» проти Трампа в стилі маккартизму і пов'язали її з використанням ядерної зброї в 1945 році. Тим часом у Sputnik назвали команду Клінтон «яструбами війни», а її саму - «королевою війни», повідомивши, мовляв, Клінтон хоче, щоб «ще більше сімей страждали», а солдати гинули.

Кремль не може сказати нічого хорошого про Клінтон, однак він дуже доброї думки про Джилл Стайн, кандидата в президенти США від Партії зелених, рейтинг якої на даний момент становить 3,8%. RT і Sputnik настільки активно висвітлюють діяльність Партії зелених, ніби є їхнім піар-агентством. З 28 грудня 2015 року до 31 липня 2016-го RT і Sputnik взяли у Стайн загалом дев'ять інтерв'ю, ставлячи при цьому досить м'які запитання («чому варто відійти від звичної системи і підтримати Партію зелених»), представляючи її як «кращу жінку, ніж Клінтон, і кращого демократа, ніж Сандерс». RT навіть провели президентські дебати між кандидатами від Партії зелених і написали новину, присвячену їхній конвенції.

Раніше під час передвиборчої гонки таку прихильність у RT і Sputnik мав лише Берні Сандерс. Як прикладу достатньо навести один із заголовків: «Чому тільки Сандерс може відвернути президентство Трампа». В березні 2016 року RT провели інтерв'ю, де йшлося про те, що Клінтон і Google нібито співпрацюють з метою фальсифікації результатів голосування. Зокрема, ведучий запитав гостя: «Якби Сандерс набрав 35-відсоткову перевагу, наприклад, в Мічигані, для Клінтон, напевно, ситуація складалася б не найкращим чином?».

Кремлівська пропаганда не стільки виступає за Трампа, скільки виступає проти Клінтон і американського істеблішменту.

Ліз Валь, ведуча RT, звільнилася в 2014 році з телеканалу, заявила про це у прямому ефірі в протест проти порушення журналістських стандартів. «Головна мета RT – не пошук правди та її висвітлення. Їхнє завдання – створити атмосферу невпевненості і недовіри до західної влади та інституцій шляхом поширення будь-якої інформації, що дискредитує Захід», – підкреслила вона.

Саме таку призму використовує Кремль (з цим можна зв'язати злом електронної пошти Демократичної партії США). Мова йде не про те, щоб зробити одного з кандидатів більш привабливим, а про те, щоб зробити непривабливою всю американську демократію.

Ось один з останніх заголовків RT: «Зламана пошта, сфальсифіковані вибори, сліпі медіа: ласкаво просимо в демократію по-американськи». Одна зі статей описує американську політику як змову істеблішменту, інша виходить під заголовком: «Вважаєте, що президентські дебати у США відкриті і справедливі? Подумайте ще раз». Sputnik, тим часом, прикрашає шанси третіх партій – незважаючи на їхні низькі рейтинги, а потім повторює звинувачення у змові з Google.

Ще одна мішень цієї кампанії – преса. Деякі коментарі спрямовані проти медіа загалом. Наприклад, в одній із статей RT говориться наступне: «Напевно, зростання рейтингу й активізація збору коштів на кампанію кандидата від Партії зелених Джилл Стейн викликає обурення, оскільки інсайдери Демократичної партії і ключові ЗМІ переходять до брудних методів». Часом йдеться про конкретні мішені: Google, BuzzFeed, Vice. Трамп особисто звинуватив в упередженості низку ЗМІ, чим підкріпив наратив прокремлівської преси. У цьому сенсі він, здається, підтримує російську пропаганду набагато сильніше, ніж російська пропаганда його.

Не всі з перерахованих коментарів належать безпосередньо кремлівським авторам. Проте, як Sputnik, так і RT настільки систематично цитують висловлювання проти Клінтон і американського істеблішменту, що це ніяк не може бути збігом.

Є дві можливі причини такої позиції. Перше пояснення – це спроби Кремля спростувати звинувачення в недемократичності, наголошуючи на тому, що критики російського керівництва однаковою мірою недемократичні. У зв'язку з цим показовими є слова Путіна ведучому CNN Фаріду Закарії: «Що ж, американці повчають всіх, як правильно жити і що таке демократія. Але чи вважаєте ви, що президентські вибори в США дійсно демократичні?».

Друге пояснення більш тривожне. У військовій доктрині Росії – оновленій у грудні 2014 року – написано, що одним з ключових елементів сучасного конфлікту є «широке використання протестного потенціалу населення». Кремль спробував використовувати цей потенціал під час анексії Криму і вторгнення в Донбас. Судячи з усього, він також намагався підняти протест в Шотландії у вересні 2014 року (незабаром після референдуму за незалежність від Британії). Спостерігач з Росії тоді стверджував, що голосування не відповідало міжнародним стандартам.

Зважаючи, що Росія вважає підбурювання невід'ємною частиною сучасного конфлікту, а також вірить, що перебуває в стані геополітичного конфлікту з Америкою, з боку Кремля було б логічно спробувати посіяти невдоволення серед американців. Як мінімум, кремлівські ЗМІ працюють у цьому ключі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Хербста. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше точок зору тут

ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Бен Німмо   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.