22 листопада 2017, середа

Росіяни, Путін та Панама

коментувати
Раніше Панама не з'являлася у списку «офіційних офшорів» капіталу, що тікав з Росії

Увага світової громадськості прикута до витоку документів панамської юридичної фірми Mossack Fonseca. А от у Москві сенсаційні розкриття зустріли, швидше, зі спокійною байдужістю.

Розуміючи, що президент Володимир Путін виявиться замішаний в офшорних схемах, люди з його оточення почали піар-маневр завчасно. За тиждень до оприлюднення «панамських документів» Кремль попередив про наближення «інформаційної атаки, спрямованої на дестабілізацію Росії у світлі її успіхів в Сирії».

Реакція росіян, згадуваних у панамських документах – також була досить спокійною. Деякі зазначили, що не знають ні про яку власність або офшорні рахунки. Враховуючи принципи, за якими працюють і створюються офшорні структури, це цілком ймовірно.

Інші ставили під сумнів справжність документів (і це легко, адже оприлюднені були не всі оригінали). Були і ті, хто визнав, що раніше мали відношення до офшорного бізнесу, однак згодом відповідна компанія була або продана, або закрита. І в цьому теж немає нічого дивного, враховуючи, що багато офшорних компаній залишаються пустушками: часом корпорація не закриває дочірню компанію навіть після того, як перестала нею користуватися, просто тому, що не хоче йти на додаткові витрати.

Давно відомо, що російська економіка de facto контролюється офшорними структурами

Кремлівська подача

Навряд чи оприлюднені документи сильно вплинуть на російську громадськість. Корупція в Росії повсюдна. Люди знають, що правлячі еліти займаються хабарництвом і креативним бухобліком. Тим не менш, поки це не привело до яких-небудь змін. Крім того, варто зазначити, що в суспільній свідомості «правлячі еліти» і особа президента – це різні речі. Голову держави розглядають як арбітра або захисника.

Також панамські документи навряд чи послужать особливо важливим відкриттям для розуміння економічного і бізнес-середовища Росії. Давно відомо, що російська економіка de facto контролюється офшорними структурами. Згідно з офіційними статистичними даними, з початку 90-х років лідерами прямих іноземних інвестицій в Росію залишаються Кіпр, Люксембург, Віргінські Острови, Нідерланди, Ірландія і Бермуди - країни, що пропонують мінімальний податок (або оподаткування взагалі відсутнє) і несуворі нормативні правила для зарубіжних організацій.

Навіть якщо деякі росіяни будуть здивовані виявленою інформацією, її легко можна подати як антиросійську атаку Заходу. При висвітленні цієї історії західна преса, судячи з усього, приділила особливу увагу російському президенту, і це не пройшло непоміченим. Його ім'я було першим в заголовках, незважаючи на те, що в розслідуванні фігурували імена лідерів багатьох інших країн, а також знаменитостей і магнатів.

Таким чином, єдиним сюрпризом у світлі оприлюднення результатів розслідування, що стосується Росії, є зв'язок з Панамою як такюї. Ця країна, як правило, не з'являлася у списку «офіційних офшорів» капіталу, що тікав з Росії (і, відповідно, не входила в список джерел іноземних інвестицій в Росію).

Тим не менш, відкриття щодо якоїсь незрозумілої фірми в далекій Панамі далекі від повсякденних турбот росіян.

У простої людини розпливчасте розуміння про офшори. Важко зрозуміти складну мову угод, оформлення документів і кредитних ліній. Всередині Росії корупція часто має більш потворне обличчя. Враховуючи, що люди її терплять, а часом і сприяють її поширенню, вони не стануть активно стежити за міжнародним розслідуванням справи панамської юридичної фірми. Ці документи важливі, однак вони навряд чи викличуть у найближчому майбутньому яку-небудь політичну реакцію.

Непорушна істина

Можна припустити, що ризики (і, отже, витрати) для міжнародних партнерів при веденні бізнесу з російськими колегами зростуть. Але розмір цих ризиків буде залежати від суворості заходів, введених основними світовими державами для боротьби проти «податкового раю».

Кілька держав вже анонсували офіційне розслідування щодо об'єктів, згаданих у Панамських документах. Тим не менш, як вже було зазначено, в світлі цього розслідування важливіше визнати те, що давно було зрозуміло: «податковий рай» і офшорні фінанси надають життєво важливий якір для світової економіки. Оприлюднені документи не говорять нічого нового про методи - вони відкривають масштаб і специфічну роль Панами, як дуже секретного «податкового раю».

Крім того, ми зрозуміли, що існування олігархів, можливо характерно не тільки для Росії. Концентрація політичної влади в руках кількох багатих людей, схоже, є світовою практикою.

Переклад НВ

Оригінал

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Анастасія Несветайлова   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.