20 серпня 2017, неділя

Соціальні підприємства – новий тренд в Україні

коментувати
Заняття танцями, ремонт дитячих велосипедів або курси програмування можуть не тільки вирішувати соціальні проблеми, а й робити потужний внесок в економіку країни

Це доводять приклади соціальних підприємств у Великобританії та Німеччині.

З початком бойових дій на сході кількість вразливих груп населення в Україні шалено зросла. Вимушено переміщені особи, ветерани АТО, діти загиблих воїнів та ті, хто отримав інвалідність через війну, отримують пільги від держави. Однак ці пільги не вирішують проблем соціальної адаптації і працевлаштування. Та й коштів у  бюджеті не вистачає на усі «дірки» соціальної сфери. Українська ситуація не унікальна – світовий досвід говорить, що  успішне й ефективне вирішення проблем суспільства можуть запропонувати підприємці.

Саме цю ідею ми взяли за основу, запускаючи програму «Соціальне інвестування». Її завдання – допомагати тим, хто вирішив не чекати допомоги від держави, а реалізувати власну ініціативу, спрямовану на вирішення певної проблеми. Йдеться про соціальні підприємства – бізнес, який створений, щоб заробляти й бути стабільним фінансово, а за допомогою прибутку чи своєї діяльності вирішувати проблеми громади в соціальній та екологічній сферах.

Серед найбільш відомих українських прикладів – соціальна пекарня «Горіховий Дім» у Львові. Тут випікається печиво, яке реалізується в ресторанах та кав'ярнях. Нещодавно почали працювати також їдальня та кейтеринг. «Горіховий дім» підтримує жінок, які опинились в тяжких життєвих обставинах та не мають місця проживання: за рахунок прибутку утримує спеціальну оселю, а також надає їм роботу в пекарні.  Популярна у Києві піцерія Pizza Veterano, де готують ветерани АТО, ­– теж соціальне підприємство.

За останні три роки в Україні стався бум соціального підприємництва

Можна сказати, що за останні три роки в Україні стався бум соціального підприємництва, обумовлений економічною та соціальною ситуацією в країні. І все ж для нас такі підприємства поки що лишаються новинкою.

У європейських країнах цей сектор давно і добре розвинений. Наприклад, у Німеччині нараховується близько 100 тисяч соціальних підприємств, на яких зайняті понад 2,5 мільйона працівників. Для порівняння: це утричі більше, ніж працівників у галузі виробництва авто, де працює 750 тисяч робітників.

Вже понад 20 років у Німеччині діє організація Social impact, яка підтримує і консультує соціальні підприємства, позиціонуючи себе як «агентство соціальних інновацій». Кілька тисяч стартапів із соціальною місією вже розпочали свою роботу завдяки допомозі експертів з Social Impact. З 2011 року запроваджена інкубаційна програма Social Impact labs. Це платформа для соціальних підприємців та фрілансерів, яка пропонує робочий простір, необхідне навчання та можливість познайомитись з потенційними партнерами. Тут соціальних підприємців розглядають як «фантазерів та крайніх реалістів з інноваційними рішеннями», які керуються місією соціального поліпшення.

В соціальному бізнесі завжди залишається актуальним питання фінансування, і Німеччина не є виключенням. Соціальних підприємців кредитують федеральні банки, у них інвестують венчурні фонди. Поруч із цим набувають популярності краудфандинг і групові інвестиції.

Німецькі соціальні підприємства вирішують проблеми незахищених верств населення: мігрантів та біженців, безробітної молоді та людей з інвалідністю. Наприклад, міжнародна платформа Кірон дає змогу біженцям здобути освіту і кваліфікацію дистанційно – у будь-якому місці і в будь-який час. Місія полягає в тому, щоб усунути бар’єр, з яким зіштовхуються біженці під час інтеграції в нове суспільство.

Інший приклад – програма CodeDoor, де молодь з біженського середовища у віці 13-30 років набуває навичок програмування на подарованих або пожертвуваних ноутбуках. Студенти вивчають програмування та здобувають професійний досвід, і одразу знайомляться з майбутніми роботодавцями.

Підприємство 3D Recyclement поєднує соціальну місію з екологічною. Тут виробляють волокна для 3D друку з пластикових відходів і разом з тим сприяють професійній підготовці й працевлаштуванню жінок-мігранток. Це одночасно сприяє зменшенню кількості пластикових відходів, розвитку 3D-поліграфічної промисловості та підвищенню зайнятості.

У Великобританії, як вважається, соціальне підприємство з’явилось ще 1844 року, але, як і в Україні, за останні три роки відкрило в собі «друге дихання». Наразі у країні працюють близько 70 тисяч соціальних підприємств. Їх внесок в економіку становить 24 мільярди фунтів стерлінгів на рік, а це близько 9% ВВП країни. Соціальні підприємства залучені в кожен сектор економіки: будівництво, транспорт, переробку відходів, торгівлю, громадське харчування, «зелену енергетику» та навіть театр.

Бізнес-ідеї британських соціальних підприємців часто досить інноваційні. Наприклад, веломайстерня Peloton Liverpool реставрує старі дитячі велосипеди для тих, хто не має можливості їх купити. Водночас у майстерні мають змогу працювати люди, які з певних причин не могли би знайти іншу роботу: наприклад, ті, хто бореться з алкогольною залежністю. Засновник підприємства говорить, що таке позитивне середовище допомагає цим працівникам змінюватись на краще.

Ще один позитивний приклад з Великобританії – танцювальна студія Dance Lyf CIC. Молодь, яка не має освіти та роботи, може пройти тут навчання і отримати роботу фітнес-тренера. Через танці та заняття фітнесом студія також просуває здоровий спосіб життя, залучаючи до нього як молодь, так і людей похилого віку.

Як бачимо, соціальне підприємництво може набувати найрізноманітніших форм та охоплювати різні сфери діяльності. Однак усі такі підприємства мають чітку соціальну мету, на яку спрямовують значну частину своїх прибутків. З іншого боку, прибуток – це хоч і не єдиний, проте важливий критерій успішності соціального підприємства, який гарантує його сталий розвиток і втілення соціальної місії.

Соціальні підприємства є, передусім, представниками малого та середнього бізнесу, який відіграє ключову роль у створенні робочих місць і розвитку економіки, що має бути пріоритетом для сучасної України.

Більше поглядів тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Василь Назарук   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.