25 листопада 2017, субота

Чому погана пам'ять – це добре

коментувати
Вчені з'ясували, що люди швидше забувають неприємні моменти, ніж щасливі

Люди часто скаржаться на погану пам'ять. «Я хотів би не бути таким забудькуватим, - кажуть вони, - я хотів би знати напам'ять свій пароль від комп'ютера і нарешті запам'ятати, що сусідку звати Сара, а не Сандра». Якщо вам доводилося таке казати, я розумію ваші почуття. Як психологу, який вивчає науку запам'ятовування, мені особливо прикро визнавати, що моя пам'ять часто мене підводить. Коли мене запитують, чи добре я провів вихідні, я часто відчуваю збентеження, не в змозі пригадати, чим цими днями займався.

Але саме тому, що я вивчаю здатність до запам'ятовування, я чудово знаю: недосконалості нашої пам'яті, якими б незручними не були і як би не дратували часом, є однією з найважливіших її характеристик. Людська пам'ять – це не записувальний пристрій, що зберігає кожен момент у точності, і не жорсткий диск комп'ютера, що дозволяє зберігати минуле у вигляді байтів інформації. Людська пам'ять дає нам тільки суб'єктивну оцінку подій, з дрібкою самовихваляння і знеболювальним – для пробудження вранці.

Задумайтеся, які речі вам найскладніше запам'ятати в точності. В одному дослідженні студентів попросили згадати свої шкільні оцінки. Їх поінформували, що дослідник має доступ до повних даних, тому сенсу навмисно спотворювати ситуацію не було.

Студенти згадали неправильно приблизно п'яту частину своїх оцінок. З'ясувалося, що чим вища оцінка, тим більша ймовірність, що студент її запам'ятає – і навпаки. Крім того, студенти були схильні перебільшувати свої оцінки.

Не слід захоплюватися ідеєю світу, в якому ми пам'ятали б усе минуле до найменших подробиць

Ці дані ілюструють, яку користь може мати забудькуватість – вона дозволяє нам більш чітко пам'ятати хороше, а також захищати нашу віру в чесність і справедливість.

У канадському дослідженні учасникам дали прочитати історію про чоловіка на ім'я Роджер, який виграв кілька мільйонів доларів. Частину учасників поінформували, що Роджер був працьовитим і добрим чоловіком, який заслужив таку удачу. Другій групі сказали, що він її не заслуговував, оскільки був похмурим і постійно скаржився. Коли учасників попросили згадати, скільки грошей виграв Роджер, ті, хто вважав його недостойним, назвали суми, в середньому на $280 000 менше, ніж називали люди, які вважали його вартим виграшу.

Це всього лише два з багатьох прикладів того, як наша пам'ять виступає як добрий друг, який захищає нас від поганих новин або жорстоких пліток. Коли ми з надійних джерел дізнаємося, що престижна юридична фірма найняла шарлатана, згодом ми думаємо, що джерело було не таким вже надійним. Коли хтось жорстко нас критикує, ми вибірково забуваємо найнеприємніші моменти. Іншими словами, неприємні спогади стираються з нашої пам'яті набагато швидше, ніж щасливі.

Кумулятивний ефект цих незначних моментів полягає в тому, що з часом пам'ять малює нам набагато райдужнішу картину світу, аніж є насправді. Хто ж відмовиться від таких рожевих окулярів?

У нещодавньому дослідженні психологи запитали людей, чи погодилися б вони (гіпотетично) прийняти ліки, які позбавили б їх неприємних спогадів. Дивно, але 82% відповіли негативно. Безперечно, ми дуже цінуємо (видиму) істинність наших спогадів, як хороших, так і поганих, тому ідея втручання в нашу пам'ять здається більшості людей неприємною.

Але нам слід також не захоплюватися ідеєю світу, в якому ми чітко і точно пам'ятали б все минуле до найменших подробиць: об'єктивно, жорстко, в неспотвореному вигляді. Незважаючи на всі проблеми, якими може загрожувати недосконала пам'ять, вона також може творити дива, коли справа стосується нашого щастя і самоповаги. Можливо, хоча б у цьому відношенні не варто надто критикувати нашого друга-маніпулятора, пам'ять, за спроби розфарбувати наше життя рожевим.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Роберт Неш   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.