19 вересня 2017, вівторок

Закон «Про державну службу» прийнято. Що далі?

коментувати
Перший крок в реформі державної служби зроблено

Парламент нарешті підтримав законопроект «Про державну службу». Напередодні голосування висловлювалося багато побоювань щодо його результатів. Щоб стимулювати депутатів зробити свою роботу, активісти навіть організували флешмоб #тисни2490. Тиск суспільства приніс свої плоди. Перший крок в реформі державної служби зроблено. Перший, але не останній. Що зміниться і що потрібно зробити, щоб в Україні була нова державна служба.

Отже, що зміниться?

Виокремлю три основні новації, це:

  1. Деполітизація державної служби.

Політики (міністри, керівники деяких центральних органів влади та їх заступників) виводяться зі сфери дії закону, а вищому корпусу держслужбовців забороняється бути членами політичних партій.

Відтепер державною службою та кадровими питаннями буде опікуватись нова штатна одиниця – керівник державної служби в державному органі (для міністерств та Кабміну – державний секретар, для інших центральних органів – керівник органу). Це дасть можливість держслужбовцям займатися роботою, а не шукати політичних покровителів і не приймати участь в політичних розборках.

  1. Суттєве скорочення посад на держслужбі (приблизно на 52 тис.).

Скорочення відбудеться за рахунок патронатних служб в міністерствах, народних депутатів та їх помічників, працівників Національного банку України та інших. Всі вони перестають бути держслужбовцями. Не з усіма визначеними категоріями-аутсайдерами ми погоджуємося. Вважаємо, що патронатна служба та працівники НБУ мають залишатися на державній службі, оскільки без цього статусу в них більше можливостей для маніпуляцій та корупції.

  1. Зміни в оплаті праці.

Це одне з найболючіших питань. Очевидно, що низька зарплата, по-перше, не дає можливості запрошувати на державну службу хороших фахівців. По-друге, позбавляє стимулів тих, хто вже працює. По-третє, стимулює корупцію.

В законі змінена формула нарахування. Відтепер 70% зарплати складає оклад, а 30% – надбавки (раніше було навпаки). Крім того, визначена нижня межа оплати праці. Через два роки держслужбовець буде отримувати оклад щонайменше на рівні двох мінімальних зарплат (сьогодні це 2 756 грн). Принципово це мало що змінює, саме тому Арсеній Яценюк звернувся до ЄС з проханням виділити кошти на більш суттєве підвищення заробітних плат. 

Протягом найближчих двох років систему потрібно перезапустити. Закон надає перехідний період для того, щоб запрацювала Комісія з питань вищого корпусу державної служби, яка буде проводити конкурси для вищих посадовців. Але не лише це потрібно зробити. Насправді, новий закон про державну службу – це лише початок. Потрібно змінити принципи роботи Кабінету Міністрів, Верховної Ради, регламенти їх голосування.

Але найголовніше – відчинити двері для нового покоління держслужбовців. Саме нові люди мають стати агентами змін. Тими, хто побудує нову систему зсередини. 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.