20 вересня 2017, середа

В пошуках дна. Що насправді чекає на економіку РФ

коментувати
Все, що росіяни чують від керівництва країни - повторювані ось вже котрий місяць мантри про те, що "пік кризи пройдено"

Все, що росіяни чують від керівництва країни - повторювані ось вже котрий місяць мантри про те, що "пік кризи пройдено"

Тут знову заговорили про те, що "економіка пробила дно" (або, в термінології Путіна, "пік кризи пройдено"), тому треба пояснити, що саме в нашій економіці відбувається, щоб не було непотрібних ілюзій.

Вчора вийшла свіжа вереснева статистика Росстата про стан справ в економіці, вона погана, як і всі останні місяці. Я не бачу, де тут ознаки "проходження піку кризи":

 • Оборот роздрібної торгівлі мінус 10,4% до вересня 2014;
 • Реальні зарплати мінус 9,7%;
 • Реальні наявні доходи населення мінус 4,3%;
 • Інвестиції мінус 5,6%;
 • Промислове виробництво мінус 3,7% (в обробній промисловості - мінус 5,4%).

Основна проблема (і це відрізняє кризу від усіх попередніх) - стабільно важке (у межах 10% рік до року) падіння реальних доходів і купівельної спроможності населення. Проблема в тому, що багато бізнесу, орієнтованого на споживчий ринок, поки воліли триматися, вважаючи, що вся ця штука, як каже наша влади, "ненадовго" і "треба лише трохи потерпіти". Ну, наприклад, вже з березня було зрозуміло, що попит на автомобілі обвалюється на 30-40% на місяць, але виробники автомобілів хотіли помірно скорочувати виробничі плани на 2015 рік, на 10-15%, розраховуючи, що попит відновиться. Це спочатку була безглузда робота на склад. Сьогодні, коли стало ясно, що попит продовжує валитися (у вересні зафіксовано чергове падіння продажів на третину в річному вираженні), пішли скорочення виробничих планів і масові скорочення персоналу.

Це означає новий удар по купівельній спроможності громадян, а також те, що тепер динаміка промислового виробництва, яка поки відставала за темпами падіння від доходів населення і роздрібних продажів, "підтягнеться" за ними. Так що ті, хто намагається інтерпретувати помірне падіння промвиробництва у вересні (-3,7%) як ознаку "проходження дна", помиляються: зараз воно ще підтягнеться за падінням попиту.

Крім того, багато бізнесів, які обслуговують споживчий сектор, закредитовані, скорочення попиту і виробництва потягне за собою проблеми з банками ("Трансаеро" - найяскравіший приклад, але не останній). Банківська криза може стати додатковим шоком для економіки. Поки експерти один одного відмовляють, що "банківської кризи немає", однак при цьому визнають, що за одним з параметрів вона вже де-факто настала - витрати держави на порятунок проблемних банків склали близько 2% ВВП. За іншим критерієм, як вмовляють себе аналітики, ситуація начебто "далека від кризової" - в кризу частка непрацюючих активів у банківській системі повинна бути порядку 10%, а зараз частка прострочених кредитів в активах банків ніби як в районі 4%. Однак цілком зрозуміло, що цифра в 4% не демонструє реальну ситуацію, і банки ховають погані кредити, всіляко "реструктуризуючи" і пролонгуючи їх. Тим часом, за останні 12 місяців банки вже списали майже 700 млрд рублів безнадійних боргів, а Standard & Poor's прогнозує, що частка проблемних кредитів вже до кінця 2015 року зросте до 8-10%, що якраз і є тим самим кризовим показником.

Наприклад, сьогодні в Москві пустує в півтора рази більше офісних площ, ніж у кризу 2008-го. У московських торгових центрах пустує більше 10% площ, простій за рік збільшився в 2,5 рази. Зрозуміло, що за подальшого скорочення купівельної спроможності населення бізнеси в сфері торгівлі та послуг продовжать закриватися.

Отже, динаміка промислового виробництва та сфери послуг поки не до кінця демонструвала падіння купівельної спроможності населення (базуючись на оптимістичних надіях, намагалися поки тримати торгові та офісні площі, не звільняти персонал, не планувати надто різкого скорочення виробництва). Однак життя вже розставляє все по місцях. Скорочувати все це доведеться. На нас чекають нові розорення бізнесів, нові звільнення і скорочення зарплат, і нові неприємні сюрпризи у банківській системі (всі ці підприємства, орієнтовані на споживчий ринок, закредитовані, а віддавати нічим, продажі падають).

Тобто в нас і так попереду нова хвиля падіння, пов'язана із запізнілим відіграшем скорочення попиту у галузі підприємництва, орієнтованого на внутрішній ринок. А тут ще два нових удари по купівельній спроможності населення:

 • У бюджет-+2016 закладено фактичне скорочення зарплат і пенсій, які будуть індексувати нижче інфляції;
 • Варто очікувати на новий шок через чергового виток падіння рубля - для нього є всі передумови. Нове падіння курсу додатково знизить купівельні можливості громадян (доходи вони отримують в рублях, які знецінюються, а ціни ростуть швидше), спіраль піде далі.

Хто вам каже, що "дно минуло" або "в Росії кризи немає" - женіть його самі знаєте якими ганчірками. Нас чекає новий виток погіршення ситуації. При цьому:

 • На інвестиції розраховувати не доводиться, навіть якщо з нас частково знімуть якісь санкції (і то, це в кращому випадку буде вже навесні), західний фінансовий світ глобально переглянув рівень ризику щодо Росії, і ніякі кредити до нас не потечуть;
 • Кредитне стиснення для Росії вже склало 180 млрд доларів з 1 липня 2014 по 1 жовтня 2015-го - на стільки "схуд" наш зовнішній кредитний портфель, тому що ми змушені віддавати корпоративні борги, але нових позик нам ніхто не дає (парадоксальним чином, співвідношення зовнішнього боргу Росії до ВВП зросло за останні півтора року з приблизно 30% до 50% - борги корпорацій і банків у валюті, а рублевий ВВП сильно знецінився);
 • Під чиновницькі розмови про "інвестиційний клімат" ми продовжуємо віджимати вигідні бізнеси навіть у суперлояльних до Путіна іноземних партнерів - можете здогадатися, як цей "сигнал" буде інтерпретований інвесторами;
 • Китай нам нічого не дає і не дасть, це вже остаточно зрозуміло;
 • Pезервний фонд на шляху до вичерпання через відмову знижувати бюджетні витрати;

У видобувних галузях, де поки ще невелика позитивна динаміка, можливий обвал виробництва через прагнення Мінфіну підвищити податки, на найбільших нафтових родовищах вже падіння.

Весела картина, загалом.

Але знаєте, що найвеселіше? Це ось вже котра велика криза на моїй пам'яті, з кінця 80-х. І кожен раз у влади був якийсь план, як з кризою боротися. План міг бути поганий, але він був. Абалкін-Шаталін, програма Кирієнко, програма Примакова, Путін залив олігархів-банкрутів сотнями бюджетних мільярдів в 2008-2009 (погане рішення, але все ж план, такий-сякий).

Зараз ніякого плану немає взагалі. Все, що ми чуємо - повторювані ось вже котрий місяць мантри про те, що "пік пройдено" (потім з'ясовується, що це все неправда, але все ті ж чиновники із завзятістю, гідною кращого застосування, продовжують цю брехню повторювати), і що "треба лише почекати пару років".

А на що чекати? Що нафта відросте? Вже зрозуміло, що не відросте. Що відновиться потік до нас західних кредитів? Вже зрозуміло, що за будь-яких розкладів не відновиться. Що китайці врятують? Вже зрозуміло, що не врятують, та й у них самих великі проблеми. На що ж чекати?

Для довідки: про рецепти, що потрібно робити в сьогоднішній ситуації, вже давно все сказано, але ясно, що влада на це не піде.

Загалом, продовжуємо "намацувати дно". Поки ми від нього далеко.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.