18 серпня 2017, п'ятниця

На межі дефолту. Що буде з позикою РФ

коментувати
На межі дефолту. Що буде з позикою РФ
Схвалена Радою угода з реструктуризації посилить переговорну позицію Києва

Під час переговорів щодо реструктуризації боргу Україна отримала найкращу з можливих угод. Списання 20% боргу – вражаючий результат, і я можу стверджувати, що міністр фінансів України Наталія Яресько взялася за цю справу з усією пристрастю і професіоналізмом.

Цього літа перед Україною стояв вибір – угода з кредиторами і списання частини боргу або неминучий дефолт. Але і домогтися укладення угоди було дуже непросто, адже піти на поступки Україні для міжнародних кредиторів означало втратити гроші (принаймні, втратити процентні виплати в найближчі роки).

Тому переговори з власниками українських облігацій, особливо з інвестиційною компанією Franklin Templeton, пройшли очікувано важко. Але вибору або можливості відступити не було, оскільки введення мораторію на виплату боргу і подальший дефолт виявилися б згубними для України.

Оголосивши дефолт, Україна втратила б можливість позичати на зовнішніх ринках. А зараз країна дуже залежна від зовнішнього фінансування, особливо – від офіційної допомоги від МВФ, Світового банку, ЄБРР та інших міжнародних фінансових інституцій, а також допомоги окремих держав. Однією з умов чотирирічної програми допомоги МВФ було, що Україна переконає кредиторів списати частину боргу.

Відмова від реструктуризації означала б дефолт і катастрофу вже восени

Якби Рада не схвалила реструктуризацію, це означало б дефолт і катастрофу вже восени. Тому всі, хто виступав проти угоди – справжні популісти. Умови, яких вони хотіли, були нереальними.

Україна отримала максимум з можливого. Як правило, при укладенні таких угод є три варіанти: кращий, гірший і (десь посередині між ними) той, на якому дві сторони дійсно можуть зійтися. І популістам слід пам'ятати: якби вони відмовилися від можливого варіанту, то автоматично отримали б найгірший, а зовсім не кращий.

Звичайно, тепер на порядку денному ще залишається питання Росії. РФ - великий кредитор, але все ж таки один, і краще посваритися з ним, ніж не мати угоди взагалі. Крім того, тепер, коли в України є схвалена угода, це посилить її переговорну позицію; а інші міжнародні кредитори, зацікавлені у виконанні домовленостей, можуть також стати важелем тиску на Москву.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.