22 листопада 2017, середа

Що буде, якщо антибіотики перестануть діяти

коментувати
До 2050 року кількість вмираючих від антибіотико-резистентних інфекцій може зрости до 10 млн осіб

Сьогодні світова громадськість стурбована кризою глобальної системи охорони здоров'я, спровокованою стійкістю деяких збудників інфекції до антибіотиків. Якщо доведеться відмовитися від антибіотиків, сучасна медицина, в звичному для нас розумінні, опиниться під загрозою.

За останні кілька років ми стали свідками драматичного сплеску стійкості бактерій до кількох протимікробних препаратів. Люди помічають це при лікуванні, наприклад, гонореї. У лікарнях стикаються з тим, що існують невиліковні або майже невиліковні «супербактерії». Кожного року від антибіотико-резистентних інфекцій гине близько 700 тис. чоловік. Якщо нічого не робити, до 2050 року ця цифра зросте до 10 млн осіб.

У минулому році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) провела спеціальне опитування в декількох країнах світу з метою з'ясувати, наскільки місцеві жителі обізнані в питаннях антибіотикорезистентності. Дослідження виявило кілька помилкових уявлень про цю проблему. Розглянемо деякі з них.

1. Стійкість до антибіотиків не виникне, якщо їх правильно приймати

Неправда.

Стійкість до антибіотиків пояснюється дарвінівським природним відбором. Протягом тисяч років бактерії повинні були захищати себе від хімічних речовин, що виробляються іншими бактеріями і грибами з метою їх знищення. Коли в 1928 році Олександр Флемінг відкрив пеніцилін, ми почали використовувати ці речовини як антибіотики.

Деякі «супербактерії» або практично, або повністю невиліковні

У бактерій, здатних протистояти даним речовинам, перевага у виживанні, тому вони витримують напад антибіотика. Деякі чутливі до антибіотика бактерії можуть перейняти гени резистентності від інших бактерій, що також робить їх стійкими. Кожного разу, коли ми використовуємо антибіотик, він вбиває всі бактерії, що не мають механізму опору - тобто ті, що є чутливими до його дії. Стійкі бактерії залишаються на місці.

У сприятливих умовах стійкі бактерії будуть розмножуватися і можуть викликати інфекцію, або колонізувати шкіру обличчя і поверхню тіла. Потім вони можуть передатися іншій людині, наприклад, через дотик. Це один із способів поширення стійких до антибіотиків бактерій, що особливо небезпечно в тих медичних закладах, де медпрацівники не практикують належної гігієни рук.

Як би правильно ви не вживали антибіотик, до нього все одно може виникнути стійкість.

2. Стійким до антибіотиків стає наш організм

Ні, неправда – стійкою стає бактерія, а не організм людини. Немає нічого такого, що ми могли б змінити у своєму організмі і подолати тим самим стійкість бактерій до антибіотиків.

3. Антибіотики є ліками від застуди та грипу

Неправда.

Антибіотики діють лише проти бактерій. Застуда та грип викликані вірусами, проти яких антибіотики не мають ніякого ефекту. Чим більше антибіотиків ми використовуємо, тим більше стійкі бактерії проходять природний відбір, нарощуючи при цьому свою популяцію.

Надмірне використання і зловживання антибіотиками при вірусних інфекціях є одним із найголовніших двигунів зростання антибіотикорезистентності у всьому світі. Все, чого ви досягнете, приймаючи антибіотики при застуді, це:

- завдасте собі шкоди через побічні ефекти антибіотика;

- завдасте шкоди собі, своїй сім'ї, друзям і суспільству тим, що сприятимете збільшенню стійкості до них.

Більшість респондентів з 12 країн, що брали участь в дослідженні ВООЗ, помилково вважають, що віруси застуди і грипу (64%) можна лікувати за допомогою антибіотиків. Близько 70% з 1002 респондентів з Південної Африки поділяють цю помилкову думку. В результаті пацієнти часто вимагають від лікарів і медсестер призначати їм саме антибіотик.

У цілому опитування показало, що рівень використання антибіотиків в бідних країнах вищий - 42% опитаних зізналися, що використовували антибіотики протягом останнього місяця. Тим часом, респонденти з більш багатих країн використовують антибіотики рідше – лише 29% з них вживали антибіотики протягом останнього місяця.

4. Якщо я відчуваю себе краще, можна припинити вживати антибіотик

Неправда.

Але є один нюанс. Якщо ви вживаєте антибіотик неправильно, наприклад, проти вірусної інфекції, то чим раніше припинити це лікування, тим краще.

Але якщо у вас бактеріальна інфекція, яка лікується антибіотиком, життєво необхідно пройти весь прописаний курс. Зазвичай, стан хворого поліпшується, перш ніж гинуть всі бактерії.

Якщо ви перервете курс антибіотиків передчасно або ж будете приймати його в недостатніх дозах, кількість антибіотика для знищення бактерії виявиться недостатнім, і вона все ще буде здатна розмножуватися. Більш того, якщо антибіотика недостатньо, бактерії простіше стати стійкою. Тому завжди завершуйте курс лікування і не зупиняйтеся лише тому, що відчуваєте себе краще.

5. Я можу взяти залишки антибіотиків у друзів або родичів

Неправильно.

Ніколи не приймайте антибіотики, що залишилися після попереднього курсу лікування або позичені у родичів/друзів. Вживайте тільки ті антибіотики, які прописав лікар або медсестра. Для цього є дві причини:

- якщо антибіотики прострочені, ймовірність того, що вони викличуть стійкість, збільшується, оскільки дія активного інгредієнта може ослабнути;

- антибіотики від інших людей можуть бути неправильним вибором. Є багато різних типів антибіотиків, які використовуються для лікування різних інфекцій. Відповідно, ваша інфекція може лікуватися неправильно. Це також підвищує ймовірність, що бактерії стануть стійкими.

6. Стійкість виникає лише при повторюваних курсах антибіотиків

Неправда.

Стійкість до антибіотиків може виникнути кожного разу, коли ви приймає антибіотик, незалежно від того, чи був цей курс одиничним або ж ви повторили його кілька разів. Чим більше курсів ви приймаєте, тим більша стійкість може виникнути. Але це не означає, що стійкість не виявиться при першому ж курсі.

Більш того, один курс антибіотиків може спровокувати небезпечні для життя побічні ефекти і потенційно катастрофічні зміни в нормальних бактерії кишківника людини. Дисбаланс може призвести до переваги такої небезпечної бактерії як Clostridium difficile і, як результат, до важкої діареї.

7. У всьому винна медицина

Справедливості заради треба сказати, що медична професія провалилася в питанні роботи з широкою громадськістю. Нам потрібно зробити набагато більше для навчання та підвищення обізнаності громадськості про проблеми антибіотикорезистентності та належного використання антибіотиків.

Але правда в тому, що це стосується всіх. Деколи на лікарів і медсестер чиниться сильний тиск з вимогою виписати антибіотик. Правильний підхід до лікування деколи порушується через невизначеність або нестачу знань і/чи відсутності місця для надання медичної допомоги та проведення діагностики. Тиск пацієнтів, що потребують виписати антибіотик, лише посилює проблему.

Ми всі несемо відповідальність за наше майбутнє. Антибіотики важливі для всього світу. Вони належать усім, і дії кожної людини впливають на всіх. Нам усім час стати «захисниками антибіотиків», щоб уповільнити невпинне підвищення резистентності бактерій шляхом корекції невідповідного використання цього життєво важливого ресурсу.

The Conversation

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Марк Мендельсон   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.