22 листопада 2017, середа

Путін закручує гайки

коментувати
Атакою на правозахисні організації РФ показує, що будь-яке обговорення і критика дій влади тепер заборонені

На початку минулого тижня правозахисний центр “Меморіал” отримав офіційне повідомлення від Міністерства юстиції Росії про те, що за результатами перевірки веб-сайту організації було виявлено матеріали, які “підривають конституційний лад Російської Федерації через заклики до повалення чинної влади та зміни політичного режиму”.

Це повідомлення знаменує початок розслідування, що може мати руйнівні наслідки для організації.

Де-юре, організація має можливість оскаржити рішення від 9 листопада протягом 15 днів, проте де-факто 11 листопада Мін’юст повідомив пресі, що звіт уже було передано Генеральному прокуророві для розгляду. Тепер члени Правозахисного центру “Меморіал” можуть лише здогадуватися, що їх очікує - це може бути штраф, згідно з Кодексом адміністративних правопорушень, кримінальне розслідування чи навіть закриття організації.

Закриття може стати величезною втратою для громадянського суспільства Росії та черговим важким ударом по свободі вираження, тиск на яку зростає з 2012 року, коли Володимир Путін повернувся на пост президента. Від початку заснований як історико-просвітницьке товариство, “Меморіал” являє собою мережу організацій та асоціацій, що зосереджують свою увагу на минулих і теперішніх порушеннях прав людини. Правозахисний центр “Меморіал” - частина цієї мережі громадських активістів.

Згідно с веб-сайтом організації, місія “Меморіалу” - допомагати “суспільству не забути жорстокі та масові порушення прав людини в нашій країні в минулому, а також звертати увагу на те, що випадки порушень прав людини відбуваються й надалі”.

Минулого тижня Генеральний секретар Ради Європи висловився на підтримку правозахисного центру “Меморіал”, назвавши його “однією з найбільш шанованих і загальновідомих правозахисних організацій”.

Уряд закручує гайки навіть дужче та наміряється піти в тотальний наступ на громадянське суспільство

То що ж такого зробив “Меморіал”, аби настільки вивести з себе Міністерство юстиції? Виявляється, що таку немилість накликали публікації організацією статей, в яких критикується причетність Росії до конфлікту в Східній Україні, що описується як агресія, та засуджується кримінальне переслідування за сфабрикованими звинуваченнями демонстрантів, які брали участь в опозиційному мітингу на Болотній площі у Москві у травні 2012 року.

Цей нещодавній удар по “Меморіалу” - лиш один з низки нападів на неурядові організації, які мають на меті, вірогідно, придушення критики політики уряду. На хвилі “кольорових революцій” та “Арабської весни” в різних куточках світу, які в Росії зображали як антиурядові рухи, фінансовані з-за кордону, у 2012 році парламент прийняв так званий “закон про іноземних агентів”. Закон запровадив вимоги до всіх НУО, які отримують іноземне фінансування, зареєструватись як “організації, що виконують функції іноземних агентів” та додавати цю позначку до всієї відкритої документації. Відповідно до закону, щоби отримати ярлик “іноземного агента”, НУО також має бути причетним до “політичної діяльності”. Проте це формулювання визначено в законі та трактується владою настільки розмито, що будь-яку НУО з іноземним фінансуванням сприймають як таку, що має стосунок до цієї діяльності.

Відсутність відповідних підписів під публікаціями неурядової організації тягне за собою вагомі штрафи як для самої НУО, так і для її очільників, яким може загрожувати навіть кримінальна відповідальність та до 2 років в'язниці. У рішенні, що суперечить здоровому глузду та ставить під сумнів незалежність суддів, Конституційний Суд у квітні 2014 року постановив, що термін “іноземний агент” не має жодного негативного підґрунтя та що цей закон не порушує прав НУО. У російській мові термін “іноземний агент” стійко асоціюється зі шпіонажем часів Холодної війни.  

Більшість НУО відмовились реєструватися “іноземними агентами”, тож у травні 2014 року до закону внесли поправки, які дозволили Мін’юсту реєструвати організації без їхньої згоди. “Меморіал” був у першій п'ятірці НУО, які примусово внесли до списку у липні 2014 року. З того часу список “іноземних агентів” Міністерства юстиції роздувся до 101 організації. Поміж інших, в ньому є екологічні організації, єврейська культурна організація та фонд популяризації науки.

Наступним кроком російської влади у травні 2015 року було рішення завадити іноземним фундаціям, що фінансують безліч НУО в Росії, прийнявши закон про “небажані організації”. У той час як “закон про іноземних агентів” мав на меті дискредитувати та очорнити НУО в очах широкого загалу, використовуючи термінологію Холодної війни та навісивши на них ярлик шпигунів, новий закон був розроблений для того, щоб відрізати їх від фінансування.  

Згідно з цим законом, офіс Генерального прокурора може приймати рішення, що певна іноземна організація “становить загрозу конституційному ладу, оборонному потенціалу чи державній безпеці” країни та офіційно оголошувати поза законом будь-яку діяльність цієї організації в Росії або співпрацю з нею. З моменту оприлюднення цього рішення будь-яка співпраця чи сприяння цій організації є незаконним та карається великими штрафами. У випадку повторного “правопорушення” можливі кримінальні звинувачення, включно з ув'язненням.

28 липня благодійний Національний фонд на підтримку демократії (НФПД), розташований у США, став першою організацією, яку таким чином російська влада внесла до чорного списку. Протягом років НФПД фінансував передову правозахисну та іншу діяльність громадянського суспільства в Росії. Близько 25 російських НУО з реєстру “іноземних агентів” отримували гроші від НФПД протягом останніх років, включаючи кілька відомих своєю вагомою та цілеспрямованою правозахисною роботою.

Цей напад на “Меморіал” минулого тижня - чіткий знак того, що уряд закручує гайки навіть дужче та наміряється піти в тотальний наступ на громадянське суспільство, використовуючи ще більш агресивні та цинічні методи. За словами Олександра Черкасова, голови Ради “Меморіалу”, “цей документ Мін’юсту повертає нас до боротьби між радянським режимом і дисидентами”.

Складається враження, що будь-яке обговорення чи критика політики уряду тепер незаконна.

Придушуючи мирний протест такими методами, російська влада заважає окремим особистостям і неурядовим організаціям робити позитивний внесок у суспільство та урядову політику. У підсумку Росія лише програє від цього.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Хізер Макгіл   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.