18 серпня 2017, п'ятниця

Національний ворог. Яку реальність створює Кремль для росіян

коментувати
Національний ворог. Яку реальність створює Кремль для росіян
Росіяни остаточно переконали себе в тому, що все погане в країні — наслідки змови, до якої залучені Обама, Меркель, Кемерон, а також українці, євреї та масони

Старий неполіткоректний анекдот про стародавніх киргизів, які звинувачували у своїх бідах сили природи, оскільки ще не знали про існування євреїв — це майже ідеальне опис нинішнього російського суспільства. Не в тому сенсі, що росіяни нічого не знають про євреїв, а в тому, що за будь-яких обставин є хтось, кого можна звинувачувати в недородах і геополітичних катастрофах.

Телевізійні пропагандисти щодня кожен випуск новин гранично насичують сюжетами, сюжетиками та просто кинутими побіжно фразами про заокеанських режисерів кольорових революцій, кінець однополярного світу та неприпустимість розширення НАТО на Схід. Власне, цей набір тем, суб'єктивований у разі необхідності до розіп'ятих російськомовних хлопчиків і самовідданих бійців бурятського ополчення, які протистоять західним легіонам, — єдина реальність для багатьох росіян незалежно від їхної освіти, віку та ступеня дієздатності.

Мільйони людей щиро вірять у те, що проблеми держави Росія спричинено зовсім не об'єктивними факторами, зокрема прорахунками, яких припустилися посадовці таі нібито відповідальні за призначення цих посадовців виборці.

Пропаганда створює всесвіт, де в центрі сяє майже ідеальна Росія

Гігантський пропагандистський держапарат переконав росіян у тому, що все погане в країні — плоди мерзенного змови, до якої залучені Обама, Меркель, Кемерон, а також українці, євреї та масони. Вони дійсно в це вірять. Вірять у те, що Захід майже одностайно бажає Росії зла, бо її боїться і ненавидить.

Пропаганда розмашисто, але напрочуд переконливо створює всесвіт, де в центрі сяє майже ідеальна Росія, яка перемогла фашизм і запустила людину в космос. Ось вона здіймається з колін, на які її колись, розваливши СРСР, поставив підступний Захід. І цей Захід боїться, що виглядатиме жалюгідно на тлі повсталого гіганта, і тому знову і знову намагається зупинити це невблаганне здіймання з колін.

Конкретним особам у владі — дуже вузькому і практично незмінному вже півтора десятиліття колу осіб — у цій картині світу віддано роль захисників, без яких підступна Америка розбила б велику Росію на свої нові штати, заборонивши православ'я і насадивши одностатеві шлюби.

Влада не просто старанно підтримує в людях впевненість у тому, що без неї країна не виживе, але, схоже, і сама вже не сумнівається в цьому. Наближені Януковича — плоть від плоті російських колег — бігли з Києва до Москви, кинувши лімузини, що вже не влізали до літаків, і власні портрети, на яких зображені хто Цезарем, а хто Наполеоном. Є підстави вважати, що російські чиновники не бачать себе рятівниками вітчизни? Жодних, скажемо чесно.

Найманий посадовець не носить годинник за десятки мільйонів, ба більше не носить їх працівник найманого посадовця. Будувати копії Версаля або Зимового палацу — привілей коронованих осіб, але ніяк не менеджера, найманого керувати держактивами.

При цьому наївно вважати, що росіяни, дізнавшись про палаци, годинники та яхти можновладців, підуть палити покришки або голосувати за Навального. Вони самі поставили над собою тих, хто хоч надприбутки від дорогої нафти, хоч скромні прибутки від нафти дешевої витрачає на багатомільйонні брязкальця.

Можна скільки завгодно розповідати про рабський менталітет росіян та їхню любов до сильної руки, але навряд чи це національні риси. Імперський дух, дух нетерпимості, ксенофобії та патерналізму швидко вивітрюється через кватирку толерантності та поваги до інших. Досить забезпечити стабільний приплив свіжих ідей і думок.

Але влада в Росії котрий рік поспіль впадає у крайнощі, забиваючи всі ці кватирки. Апетити імперського духу, що зріє у затхлому повітрі, зростають, вимагають вже людських жертв і анексій. Перестати годувати людей історіями про підступний Захід — означає взяти на себе відповідальність за події в країні, визнати, що це не Обама підняв ціни на шкільні сніданки та не через нього зарплати й пенсії розлючено з'їдає інфляція.

У розпал другої киргизької революції в містечку Бостон неподалік узбецького кордону, золотозубий пастух запевняв мене, що всі біди його батьківщини виникають від американців. Трошки від євреїв, але переважно від американців, що ненавидять усіх киргизів. Він охоче погодився з картиною світу, у якій американський трудівник у перерві між вечерею і відходом до сну обговорює з дружиною, як напаскудити пастуху з Бостона. Схоже, саме такий вигляд має світ в уяві російської влади та її виборців: американці, німці, британці й українці не лягають спати, поки не вигадають чергової капості. Мільйони, сотні мільйонів ворогів.

Колонку опубліковано в журналі Новое время №36 від 2 жовтня 2015 року

Републікування повної версії тексту заборонено

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Юрій Мацарський   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.