22 листопада 2017, середа

Як в Китаї відроджують культ особистості

коментувати
Як в Китаї відроджують культ особистості
Сі Цзіньпін знає, що він може досягти успіху лише за рахунок зміцнення авторитету партії та своєї позиції в якості лідера

П'ятдесят років тому в цьому ж місяці Мао Цзедун поклав початок Китайській культурній революції - десятиріччю хаосу, переслідувань і насильства -, що проводилася в ім'я ідеології та в інтересах розширення особистої влади Мао. Тим не менш, замість роздумів про деструктивну спадщину цього епізоду китайський уряд обмежує всі його обговорення, а китайські громадяни, зосереджені на багатстві, принесеному трьома десятиліттями ринкових реформ, не замислюючись, йдуть у держави на повідку Але в той час, коли президент Сі Цзіньпін здійснює нещадні чищення і створює власний культ особистості, ховати минуле – процес, у якого своя ціна.

У серпні 1966 року Мао опублікував Вогонь по штабах - документ, спрямований на «очищення» КПК від тодішнього президента Лю Шаоці. Мао закликав молодь Китаю «поцупити імператора з його коні» і почати повстання.

Молоді люди відповіли оперативно. Студентські воєнізовані групи «Червоної гвардії» почали швидко множитися по всій країні і просувати волю Мао. За 100 днів Мао вдалося «почистити» ряди центрального керівництва партії, в тому числі позбутися Лю Шаоці і Ден Сяопіна.

Але удар прийшовся не тільки щодо політичних супротивників Мао. За перші два місяці (серпень і вересень) Червона гвардія вбила понад 1700 людей – через побиття або примус до самогубства, виселила більше 100 000 жителів Пекіна і спалила їх будинки та майно. Особливо постраждали працівники сфери освіти. Коли б червоні гвардійці не з'являлися у молодших школах, середніх школах або університетах, вчителів та адміністраторів прибирали.

Незабаром Мао повстав проти самих червоних гвардійців, вирішивши, що вони є «поплічниками» капіталістів. Після запровадження військового правління в усьому Китаї Мао наповнив лави Червоної гвардії новими повстанцями-пролетарями, часто посилаючи перших членів організації у віддалені села на «перепідготовку».

Сі вважає, що його сила залежить від забезпечення слухняності всіх китайців будь-якими засобами

Сі Цзіньпіна Культурна революція також торкнулася. Його власного батька, високопоставленого чиновника Компартії, було знято з посади, запроторено до в'язниці та згодом відправлено на завод – робити трактори, тоді як його родина розсипалася по різних селах.

Тим не менш, замість того, щоб відмовитися від ідеології та організації, яка розірвала на частини його сім'ю і його країну, Сі ухвалив основні принципи та інструменти культурної революції, як свої власні. Сі, здається, зберіг в собі войовничість епохи культурної революції. Сила - його провідна зірка, і він готовий піти на будь-які жертви, лише б зміцнити свою владу. І найкращий з доступних йому інструментів - спадщина Мао.

Протягом багатьох десятиліть Мао сприяв створенню форми класової боротьби, в якій громадяни доносили один на одного, навіть на своїх найближчих друзів, сусідів і членів сім'ї. Не маючи надійного захисту, всі - навіть ті,хто не є членами Комуністичної партії – стали її слугами. У цій атмосфері страху держава тихо і ефективно замістила особисту ідентичність.

Дикість, яка потрібна, щоб утвердити абсолютну владу над населенням є одним з уроків культурної революції, який Сі, схоже, не турбує. Його цікавить лише та частина, де йдеться про абсолютну владу. І саме люди, які залишилися в живих після культурної революції - люди, які знають, що значить бути заляканими - стали найбільш надійним політичним капіталом Сі.

Сі Цзіньпін знає, що він може досягти успіху лише за рахунок зміцнення авторитету партії і своєї позиції як її лідера. Таким чином, він зображує, що існує серйозна внутрішня загроза Китаю - загроза, що виходить від підступних і корумпованих лідерів - і заявив, що партійна лояльність має першорядне значення.

Є тільки два типи людей: ті, хто підтримує партію і ті, хто цього не роблять. Як і Мао в 1966 році, Сі вважає, що його сила залежить від забезпечення лояльності і послуху всіх китайців – як урядовців, так і звичайних громадян – будь-якими засобами. Влада заснована на придушенні супротивників, таких як лауреат Нобелівської премії миру Лю Сяобо і десятки тисяч інших ув'язнених авторів і вчених.

Але Сі Цзіньпін розраховує не тільки на страх. Він також намагається отримати підтримку суспільства шляхом створення нової об'єднавчої ідеології, заснованої на так званій «китайській мрії» - наборі соціалістичних цінностей і цілей, які нібито повинні привести до «великого оновлення китайського народу». Це супроводжується  хвилею націоналізму, яка дедалі посилюється та зображує світ, особливо Сполучені Штати, які прагнуть завадити Китаю зайняти належне йому по праву місце на вершині світу. А настільки оспіваного культу особистості в Китаї не бачили з часів Мао.

Через п'ятдесят років після культурної революції її злочини все ще залишаються нерозкритими. Більш того, вона використовується для виправдання нових політичних і соціальних репресій в Китаї. Але, незважаючи на всі зусилля Сі Цзіньпіна, його спроби захистити свій авторитет в стилі Мао, швидше за все, закінчаться зовсім інакше: його некомпетентне економічне керівництво, політичні чистки та репресії поступово призведуть до появи таємних супротивників його режиму. Оскільки економічні проблеми часто перетворюються на політичні заворушення, старі червоні гвардійці можуть знову зіграти ключову роль у культурній революції за підтримки молодого покоління, що не пам'ятає цієї історії. Тільки на цей раз «імператором», якого вони стягнуть з коня, буде Сі Цзіньпін.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Ма Цзянь   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.