22 листопада 2017, середа

Чому Саакашвілі програв в Грузії

коментувати
Колишній грузинський президент подавав ці вибори як референдум з його повернення в країну. Та прорахувався

Рішуча перемога прозахідної правлячої партії на парламентських виборах у Грузії, що відбулися 8 жовтня, свідчить про те, що виборці віддали перевагу стабільності та збереженню заданого курсу.

Друге місце після правлячої партії Грузинська мрія (ГМ) зайняв Єдиний національний рух (ЄНР, засновник - Міхеїл Саакашвілі), що перебував при владі протягом 2003-2012 років. Партії влади потрібно докласти чималих зусиль, щоб впоратися з викликами, що стоять перед країною, і уникнути спокуси консолідувати всю владу в своїх руках. З викликами можна впоратися, якщо дотримуватися спокійного, далекоглядного і практичного курсу, який включав би пропозиції ЄНР.

Вибори були напружені, драматичні, а часом і болючі. Передвиборна кампанія не пройшла без інцидентів: в автомобілі одного з членів ЄНР вибухнула бомба, на деяких виборчих дільницях були пошкоджені виборчі скриньки. Крім того, подано кілька скарг в незалежну організацію з моніторингу за виборами. Тим не менш, після ознайомлення зі звітами тисяч міжнародних і внутрішніх спостерігачів ОБСЄ прийшла до висновку, що фундаментальні свободи дотримані. ЗМІ висвітлювали передвиборчу кампанію більш виважено, менше використовувався адміністративний ресурс, партії могли вільно агітувати. Загалом ці вибори краще за попередні.

Явка виборців на виборах була невисокою, однак перемога Грузинської мрії свідчить про те, що люди задоволені загальною траєкторією розвитку країни

Кандидати від 19 партій боролися за 150 місць в однопалатному парламенті Грузії. 77 членів парламенту обираються за пропорційною системою з партійними списками. У кожній партії свій список кандидатів. Для проходження в парламент, необхідно подолати п'ятивідсотковий виборчий поріг. ГМ завоювала 48,7% голосів, а ЄНР – 27,1%. Крім того, в парламент пройшов проросійський Альянс патріотів, завоювавши шість місць. Дві інші видатні партії не зуміли подолати необхідний поріг. Вільні демократи колишнього міністра оборони Грузії і улюбленця Заходу Іраклія Аласанії не добрали зовсім небагато, отримавши 4,6% голосів. Дізнавшись результати голосування, Аласанія заявив, що йде з політики. Тим часом, прозахідна Республіканська партія, очолювана колишнім міністром оборони Тінатіною Хідашелі і її чоловіком, спікером парламенту Давідом Усупашвілі, завоювала 1,6% голосів.

Решта 73 депутата парламенту обираються по одномандатних округах. Для перемоги кандидату необхідно отримати більшість (більше 50%). У минулому році географія одномандатних округів була переглянута, щоб підвищити рівень представництва громадян, що живуть в більш густонаселених регіонах. На 51 з 73 округів довелося йти на другий тур, оскільки жоден з кандидатів не отримав потрібної підтримки. Незважаючи на торішні поліпшення, маніпуляції з розподілом округів все ще залишилися, що зіграло на руку правлячій партії. Якщо кандидати від ГМ виграють другий тур в 46-51 округів, партія отримає кваліфіковану більшість у парламенті.

ЄНР завоював менше голосів, ніж розраховував. І все ж вони отримали солідний загальний результат, ставши єдиною великою опозиційною силою в парламенті. Аналітик Ханс Гатброд зазначив, що риторика партії часто була негативною, що могло відвернути від неї виборців. Він також висловив думку, що колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі зробив помилку, порахувавши ці вибори «референдумом з його повернення в країну», оскільки «багато виборців, можливо, бачили на ключових позиціях нових представників ЄНР». Як би там не було, ЄНР залишається сильною прозахідною силою з серйозною підтримкою і тому може стати конструктивною противагою партії влади.

Явка виборців на виборах була невисокою, однак перемога ГМ свідчить про те, що люди задоволені загальною траєкторією розвитку країни в попередні чотири роки. Влада успішно створила універсальну систему охорони здоров'я, почала реформувати судову систему, а також продовжила інтеграцію із західними інституціями.

Колишній прем'єр-міністр і мільярдер Бідзіна Іванішвілі продовжує впливати на політику ГМ. Незалежний уряд – важливий крок на шляху до консолідованої, плюралістичної демократії, але якщо такі люди, як Іванішвілі продовжать втручатися, досягти цієї мети буде нелегко.

Наступні кілька років непрості для ГМ, особливо у сфері економічних питань, які даються їм нелегко. Однієї лише дерегуляції і поліпшення бізнес-клімату виявилося недостатньо для істотного поліпшення економіки. У Грузії зберігається високий рівень безробіття і неповної зайнятості, часткова залежність від іноземної допомоги та грошових переказів, а також нерівномірний розподіл багатств. За останні 12 років населення країни скоротилося на 15%, переважно через еміграцію. Будемо сподіватися, що ГМ буде і далі скорочувати бюрократію та зміцнювати верховенство права. Крім цього, варто зайнятися поліпшенням системи вищої освіти та підвищення кваліфікації, далі залучати прямі іноземні інвестиції, а також створювати робочі місця і більш тверезо оцінити економічні переваги і недоліки Грузії.

Ситуація з сусідами, як і раніше, непроста. Росія не залишає в спокої грузинських громадян, що проживають поблизу Абхазії і Південної Осетії, переміщаючи адміністративні кордони вглиб території Грузії. Близький Схід стає все більш непередбачуваним, Вірменія та Азербайджан, як і раніше, ворогують, а від невдалої спроби перевороту в Туреччині хвилі пішли по всьому світу. За можливості, ГМ і ЄНР повинні разом працювати над досягненням спільних цілей у зовнішній політиці. Вкрай важливо не допустити, щоб політичні чвари просочилися в міжнародні відносини.

Вибори були кроком до стабільності в країні. Будемо сподіватися, що в найближчі роки ми також побачимо практичний політичний дискурс і активну роботу парламенту, а також більшу прозорість і відкритість влади в цілому. Щоб зберегти грузинський «острівець стабільності» потрібно визнавати досягнення і продовжувати розпочате, а не нескінченно звинувачувати політичних опонентів. Це допоможе зміцнити демократію та інституції по всій країні.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Лаура Ліндерман   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.