19 серпня 2017, субота

Анексоване землеробство

коментувати
Без дніпровської води та в умовах санкцій кримський агрокомплекс деградує. А у сфері агропромисловості зайнято понад 250 000 кримчан

Кримське землеробство можна розглядати як два основних блоки: зрошуване землеробство (рис, соя, овочі та інші вологолюбні культури, зокрема технічні) і традиційне для півдня України вирощування зернових (пшениця, ячмінь тощо).

За два з половиною роки ситуація зі зрошенням у незаконно анексованому Криму не змінилася – дніпровська вода не надходить на півострів. У зв'язку з цим очевидно, що вологолюбні культури в цьому році практично не сіялися. Російський мінсільгосп рекомендував кримським аграріям робити акцент на зернові, які, хоч і з ризиком, але дають прийнятну врожайність в умовах кримського клімату і без зрошення.

У довоєнній Україні саме Кримський півострів завжди збирав перші, ранні врожаї зернових. І це було явною перевагою кримських аграріїв, адже ринкові ціни в Україні на перший урожай традиційно вищі, ніж на наступні. Основна маса першого українського врожаю йшла на експорт або споживалася материковою Україною. Кримські зернові – це в основному фураж, і для потреб самого Криму було достатньо 20% від того, що вирощували на півострові.

У нинішньому році кримські аграрії зібрали трохи більше 1,4 млн тонн зерна, що в принципі, на рівні минулих років. В гірші за погодними умовами роки Крим збирав і 1,1 млн тонн, але доходило й до 2 млн тонн зернових.

Але якщо ще два з половиною роки тому кримським аграріям не варто було турбуватися про збут своєї продукції, оскільки за цілком прийнятними цінами зерно пшениці і ячменю скуповували великі українські зернотрейдери, то в нинішніх реаліях ситуація докорінно змінилася.

У Росії своє зерно дівати нікуди. Прогнози на нинішній рік щодо врожаю складають понад 118 мільйонів тонн. Кримський урожай порівняно з таким обсягом виглядає краплею в морі.

Зерно завжди було ходовим експортним товаром. Не стане винятком і цей рік, але не для кримських сільгоспвиробників.

Через міжнародні санкції великі російські зернотрейдери не беруть кримське зерно, нехай і гарної якості, не бажаючи проблем. А дрібні та спритові ділки пропонують за пшеницю і ячмінь дуже смішну ціну, пояснюючи це складністю логістики. Але діватися нікуди – щоб зерно просто не зіпсувалося, його доводиться збувати за півціни. Загальний обсяг організованого зберігання зернових в Криму складає не більше 70 тисяч тонн, тому залишити зерно "до кращих часів" не вийде. Зернові інтервенції, які проводить мінсільгосп Росії, було вирішено почати з Криму.

На торгах у перший день було зареєстровано дев'ять учасників, у яких було закуплено все запропоноване зерно в обсязі 12,285 тисяч тонн на суму 113,095 млн руб. У других торгах брало участь 14 підприємств, було закуплено 8,37 тисяч тонн на суму 83,149 млн рублів.

Максимальна ціна, зафіксована на пшеницю 4-го класу, склала 10,4 тисяч рублів за тонну, на пшеницю 5-го класу – 8,8 тис. руб, на ячмінь по 8 тис. руб за тонну. Це на 20-25 доларів за тонну нижче у порівнянні з цінами в Україні в той період.

Сказати, що аграрії Криму незадоволені такою ситуацією, значить не сказати нічого. До речі, ціна на зерно в тих таки Краснодарському краї і Ростовській області в середньому на 7-12% вища, ніж у Криму.

«Люди з материка користуються тим, що Крим, по суті, острів, і диктують нам свої ціни, а нам куди зерно подіти? Треба ж продавати, нехай собі у збиток. Що буде в наступному році, навіть припустити складно», – розповідають кримські аграрії.

Без дніпровської води та в умовах санкцій кримський агрокомплекс деградує. А у сфері агропромисловості зайнято понад 250 000 кримчан.

Північно-Кримський канал – складна іригаційна споруда. Його головне управління знаходиться в Херсонській області, а по всій його довжині розміщені насосні станції, каскади, відвідні канали. Управляти всім цим без повного контакту з кримським рескомводгоспом просто неможливо. Заява Путіна, що "питання Криму закрито" і відмова від діалогу щодо Криму у всіх сферах, зокрема й у сфері водозабезпечення, не залишають жодних можливостей для організації роботи каналу.

Міністр сільського господарства Росії Ткачов запевнив жителів захопленого Криму: "Ми протягом двох-трьох років знайдемо кошти. Якщо приведемо "велику воду" в Крим, то близько 200 тисяч земель залучимо в обіг: покращиться інтенсивність і окупність наших проектів. Але не чекайте, поки ми це зробимо, починайте дії. З'явиться вода і той, хто вже вклався, отримає більше благо".

Звідки прийде якась "велика вода" і де візьмуться "кошти" через 2-3 роки, міністр не уточнив, проте підбадьорив кримчан, додавши, що "у всій Росії проблем вистачає, жити важко всім, не тільки кримчанам".

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.