25 вересня 2017, понеділок

Евтаназія: дозволити або заборонити

коментувати
Можливість перервати своє життя за бажанням може бути корисною – але може виявитися і тяжким тягарем

Ліберальні демократії побудовані на принципі особистої свободи. Під цим мається на увазі право діяти на свій розсуд, за умови, що це не шкодить іншим. Сьогодні ми сприймаємо цю свободу як належне, але в історичному плані це явище досить нове.

Протягом всієї історії в більшості країн вважалося, що добровільні дії дорослих людей, навіть ті, які робляться ними вдома, стосувалися сусідів і держави так само, як і їх самих.

Поступове визнання особистої самостійності – досягнення, для якого деяким країнам знадобилося більше часу, ніж іншим (ще у 1997 році гомосексуальний секс вважався кримінальним злочином в Тасманії).

Багато людей вважають добровільну евтаназію останнім рубежем поступового розширення самостійності. У сексуальному плані у нас є право робити з нашими тілами все, що завгодно, поки це не шкодить іншим. Відповідно, на їхню думку, ми повинні отримати такі ж права і відносно наших життів. Багато людей вважають, що, коли людина страждає і не бачить реальних шансів на одужання від хвороби, вона повинна мати можливість припинити ці страждання.

Такі люди виступають за право самогубства при лікарському сприянні. Під цим терміном, як правило, мається на увазі, що доктор виписує смертельний препарат інформованому про його дію пацієнту, який хоче покінчити з життям.

У заяложених дебатах щодо цього різновиду самогубства є одне міркування, яке, на мою думку, не отримало належної уваги. Ми інтуїтивно віримо, що чим більше варіантів отримує людина, тим більше вона отримує свободи. Але це не завжди так. Іноді додаткові варіанти вибору можуть, навпаки, обмежити вашу свободу.

Парадокс вибору

Про парадокс вибору написано чимало психологічної літератури. Дослідження показують, що наявність вибору між кількома хорошими варіантами може викликати тривожність. Іноді занадто велика кількість варіантів вибору просто паралізує людину. Наприклад, якщо вам потрібно вибирати з 24 видів джему, ви з меншою ймовірністю зробите покупку, ніж якщо б цих видів було тільки шість.

Якщо у мене немає права покінчити з собою, я не зобов'язаний пояснювати людям, чому я продовжую жити

Робити вибір складно. Для цього потрібні ментальні зусилля. Якщо у вас занадто багато варіантів, для прийняття рішення може знадобитися дуже багато зусиль. А коли мова йде про рішення перервати своє життя, зусилля, потрібні для його прийняття, можуть бути й зовсім непідйомними.

У такій ситуації ставки високі. Розібратися, які у вас є варіанти, може бути непросто. Людина може бути розгубленою, перебувати в стані стресу, виснаження, може відчувати біль. Всі ці умови тільки ускладнюють вибір.

У подібній ситуації іноді менша кількість варіантів краща. І можливість перервати своє життя за бажанням може виявитися важким тягарем.

Це тягар і з іншої причини. Коли у нас є можливість покінчити з собою, від нас залежить, чи ми будемо продовжувати жити. А коли від нас щось залежить, може виникнути ситуація, коли нам доведеться виправдовувати свій вибір перед іншими.

Якщо у мене немає права покінчити з собою, я не зобов'язаний пояснювати людям, чому я продовжую жити; я просто живу. Але якщо у мене є вибір, у мене можуть запитати, з яких причин я продовжую жити (аналогічно – і про причини рішення покінчити з собою).

Тому можливість покінчити з собою може стати мені тягарем. Мені доведеться задавати собі питання: «Яке я маю право прирікати мою сім'ю на тижні або навіть місяці додаткового стресу? Яке право я маю виснажувати і без тогою обмежені медичні ресурси?».

Як стверджує професор філософії Девід Веллеман, аргументи якого я тільки коротко переказав, в такій ситуації наявність вибору може погіршити мій стан і позбавити мене можливості вибрати те, чого я дійсно хочу.

Не для всіх однаково

Звичайно, те ж можна сказати про кожного з нас. Суїцид давно перестав вважатися злочином. Так що ви можете сказати, що нам зараз доводиться час від часу виправдовувати своє існування (деякі екзистенціалісти стверджують, що так було завжди).

Але смертельно хворі люди особливо вразливі, адже їх можуть сприймати, як тягар. У суспільстві, що оцінює людей відповідно до їх економічного внеску, вони можуть відчути (можливо, справедливо), що їхнє існування невиправдане.

Я вважаю, що це заслуговує уваги, але не думаю, що цього достатньо, щоб говорити, ніби евтаназія – це неправильно. Слід звернути увагу на реальний досвід в країнах і штатах, де вона легалізована. Дані з Бельгії, Нідерландів і Орегона не дають підстав стверджувати, що це міркування справило серйозний вплив на рішення про самогубство.

Також необхідно визначити, які потрібні докази, щоб визнати закон неетичним. Багато фахівців з біоетики, схоже, вважають, що навіть одного випадку, коли людина вирішила покінчити з собою, керуючись цим міркуванням, достатньо, щоб визнати самогубство при лікарському сприяння неетичним.

Але це сумнівне припущення. Оскільки якщо більшості людей наявність додаткових варіантів вибору приносить користь, те, що воно шкодить меншості, не повинно бути приводом для його повної заборони. Ми ж не забороняємо медицину через те, що існують ятрогенні захворювання, що з'являються в деяких випадках в результаті лікування.

Тим не менш, як нагадує Девід Веллеман, соціальний контекст, в яких такий варіант пропонується, також має значення. Орегон в деякому роді завжди відрізнявся від інших штатів, а Бельгія і Нідерланди мало схожі на Великобританію та Австралію.

Якщо тут самогубство при лікарському сприянні припустиме, це не означає, що воно повинно бути допустимим скрізь і завжди. Потрібно уважно стежити за вхідними даними, щоб краще зрозуміти, коли суїцид при лікарському сприянні є корисною опцією, а коли – обмежує нашу свободу.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Ніла Леві. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опублікованио на The Conversation

Більше думок тут

The Conversation
Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Ніл Леві   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.