25 вересня 2017, понеділок

Як змінять світ панамські документи

коментувати
Як змінять світ панамські документи
В стіні секретності «податкового раю», що здавалась нейруйнівною, з'явилися тріщини

Після появи панамських документів можна сказати, що в стінах офшорної секретності нарешті з'явилися перші тріщини. Офшори дозволяли корупції та ухиленню від сплати податків найбагатшими та наймогутнішими людьми світу досягати колосальних масштабів. Тим часом бідні стають ще біднішими.

Західні політики не раз присягалися нанести удар по офшорним притулкам, але в реальності ці слова так і залишилися словами. За продавлювання цього питання слід подякувати журналістам-розслідувачам, інформаторам і безпрецедентній співпраці міжнародних медіа.

Адвокатська група Global Financial Integrity повідомляє, що незаконне пересилання прибутку в офшори обійшлося країнам майже у $6 трлн у період 2001-2010 рр. Як любить нагадувати нам Facebook, 1% населення світу володіє половиною всіх світових багатств, і має схильність накопичувати ці багатства.

Але, можливо, ситуація нарешті змінюється. Ми маємо справу вже з третім серйозним зливом даних про офшори за останні роки. Першим був злив 2013-го про Кайманові острови, другим – злив про компанії HSBC, в результаті якого з'ясувалося, що швейцарський приватний банк допомагав багатим людям з усього світу ухилятися від сплати податків. Тепер настала черга Панами – відмінного місця, щоб заховати великі суми грошей.

У панамському дослідженні брала участь мережа журналістів у ряді країн. Серцем організації став Міжнародний консорціум журналістів-розслідувань. Матеріали, про які йде мова, були злиті німецькій газеті Süddeutsche Zeitung з бази даних Mossack Fonseca, четвертої за величиною в світі юридичної компанії, що займається офшорами.

Журналісти отримали доступ до 11 млн документів про рахунки найбагатших людей світу

Тепер, коли в стіні секретності «податкового раю», що здавалась нейруйнівною, з'явилися тріщини, багаті та могутні, скоріше всього, стурбовані тим, що їм більше не можуть гарантувати конфіденційність. Початок звіту Панамських документів було присвячено $2-мільярдному сліду, що веде до Володимира Путіна, президента Росії. Але в найближчі дні ми, ймовірно, дізнаємося і багато інших імен. Останнє, що потрібно багатим і могутнім людям, це щоб про їх офшорні рахунки дізналися. Тепер вони, ймовірно, задаються питанням, які гавані залишаються безпечними.

Таємний банківський рай

Що важливо знати про галузі фінансових послуг в Панамі? Якщо ви заб'єте "Панама, офшори" в Google, ви отримаєте довгий перелік оголошень про пропозицію створити в Панамі офшорний (секретний) банківський рахунок.

Тим, хто хоче створити дійсно секретну схему ухилення від сплати податків, недостатньо просто обрати один хороший офшорний «податковий рай» - Британські Віргінські острови або Кайманові острови. Потрібен ряд взаємопов'язаних офшорних рахунків у різних юрисдикціях, щоб гарантувати бенефіціару анонімність. Британські Віргінські острови гарні для створення компаній, а Каймани забезпечують надзвичайно секретні банківські рахунки. У той же час Панама вільна від податків, а запити про надання інформації від слідчих в інших країнах будуть розбиватися тут, немов об кам'яну стіну.

Офшорні компанії, зареєстровані в Панамі - і власники таких компаній - звільняються від будь-яких корпоративних податків, утриманих податків, податку на прибуток, податку на приріст капіталу, місцевих податків і нерухомості або податків на спадщину, в тому числі дарування.

Панама має понад 350 000 секретних міжнародних компаній. Це третій показник у світі – після Гонконгу та Британських Віргінських островів. Розголошення фінансової таємниці карається тут тюремним ув'язненням.

Розслідувачі

Серцем міжнародної мережі журналістів, які зайнялися розслідуванням цих таємних гаваней, був журналіст-розслідувач Джерард Райл, який 26 років працював репортером і редактором в Австралії та Ірландії.

Працюючи в Австралії в Sydney Morning Herald, Райл почув від свого джерела, що той готується передати йому інформацію, яка стане найбільшою історією його кар'єри. Коли Райл отримав обіцяну інформацію на жорсткому диску, він зрозумів, що це були дані з таємного світу офшорів, що вони були справжніми, і що тепер ці дані необхідно розсортувати і привести до ладу.

Шанс зробити це з'явився у Райла, коли йому запропонували очолити Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів.

Командна робота

Отримавши в своє розпорядження ресурси консорціуму, Райл почав організовувати міжнародне співробітництво зі структурування інформації, щоб журналісти з усього світу могли проаналізувати дані, знайти гучні імена та історії на безпечній платформі – ефективно і впорядковано.

Вже через 24 години після публікації про «податковий рай» на Кайманових островах в квітні 2013 сайт Guardian був повний історій журналістів, які співпрацювали з консорціумом. Крім того, журналісти працювали з BBC у Великобританії, Le Monde у Франції, Süddeutsche Zeitung і Norddeutscher Rundfunk в Німеччині, The Washington Post, the Canadian Broadcasting Corporation (CBC) і ще з 31 медіапартнером.

Злив HSBC

Потім в лютому 2015 року група журналістів з 45 країн світу відкрила для громадськості дані про секретні банківські рахункаи, які відкривалися для злочинців, наркоторговців, тих, хто ухилявся від податків, політиків і знаменитостей. Секретні документи показали, що глобальний банківський гігант HSBC отримував прибуток від ведення бізнесу з торговцями зброєю. Злиті файли показали зв'язок HSBC з рахунками на суму $100 мільярдів.

Документи, які консорціум отримав за допомогою французької газети Le Monde, показали, як банкіри працювали з клієнтами, пов'язаними з нелегальними операціями.

В лютому 2015 року, отримавши інформацію про повний обсяг знахідок журналістів, HSBC прокоментував ситуацію: «Ми визнаємо, що культура і стандарти due diligence в приватному швейцарському банку HSBC і в галузі в цілому були нижчими, ніж зараз».

Трохи пізніше того ж року консорціум отримав доступ до наймасштабнішої бази даних в історії – 11 млн документів про рахунки найбагатших людей світу. Історії, які зараз пишуться за мотивами виявленого, не зійдуть з новинних сайтів ще місяці, якщо не роки. Це доказ того, що журналісти-розслідувачі повинні уважно стежити за сильними світу цього.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Пол Лашмар   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.