26 жовтня 2016, середа

Чи є в Україні апетит до реформ

коментувати
Зміни починаються з того моменту, коли кожен бере на себе відповідальність

В Україні я перебуваю всього чотири місяці, але й цього часу вистачило, щоб побачити, наскільки сильно українці хочуть реформ і як розчаровуються, коли зміни не відбуваються швидко. Я поділяю їх почуття, оскільки моя країна, Литва, пройшла через аналогічний процес реформ в 90-х роках.

Безпека держави та її громадян гарантується через систему зовнішньої і внутрішньої безпеки. Зовнішня безпека – це армія. Внутрішня – система, що забезпечує верховенство права. Консультативна місія Європейського Союзу (EUAM) створена, щоб допомогти реформувати українські правоохоронні органи. Система верховенства права являє собою складний механізм, і для її реформування, як і в будь-якій іншій країні, потрібен час.

Неспішний хід реформ у правоохоронних органах і в системі верховенства права викликав розчарування, проте, вважаю, що в цьому є привід для оптимізму. Наприклад, по частині створення Національної та Патрульної поліції реформа правоохоронної системи рухається в правильному напрямку.

Але це лише перші кроки. Поліція – складна структура, що складається не тільки з патрульної поліції. Щоб реформа була стійкою, реорганізацію і реструктуризацію повинні пройти всі її підрозділи. Один з викликів реформування такої об'ємної системи в тому, що ви не можете просто зупинити роботу і почати будувати її заново. Реформи повинні проводитися поряд з поточною роботою поліції.

Успіх країни будуть визначати вчинки окремих людей

Переатестація співробітників поліції є ще однією складовою реформи. Я сподіваюся, що вона незабаром завершиться, оскільки стійка робота поліції неможлива без переатестованих співробітників. Тільки минулого тижня експерти Консультативної місії ЄС спостерігали за переатестацією в Чернігові та Черкасах. Раніше цей процес був призупинений на тижні, тому сьогодні ми раді його відновити.

За будь-якого реформування головною проблемою є розмежування повноважень. Коли реформа супроводжується створенням нових агентств, таких як нові українські антикорупційні органи та Державне бюро розслідувань, необхідно чітке розуміння того, хто і чим буде займатися. Не можна недооцінювати таке завдання, як створення нових установ з нуля. Прикладом є Національне антикорупційне бюро України, яке розпочало роботу за настільки короткий проміжок часу, і це вражає.

Розмежування повноважень між органами є одним з п'яти пріоритетів Консультативної місії ЄС, поряд із взаємодією поліції і суспільства (community policing), кримінальними розслідуваннями, управлінням персоналом та забезпеченням громадського порядку. Люди і довіра – основа всіх питань, по яким консультує наша місія.

Взаємодія поліції з суспільством – стиль роботи правоохоронців, що базується на партнерстві місцевих жителів і поліцейських. Правоохоронці живуть в тому ж суспільстві і є його частиною. Вони зобов'язані гарантувати безпеку законослухняним громадянам. Успіх їх роботи залежить від довіри місцевих жителів і взаємної поваги.

Люди, бажаючі стати співробітниками поліції, повинні мати правильну мотивацію. Якщо хтось вважає, що ця професія приведе їх до багатства, то вони роблять неправильний вибір. Втілювати реформи у життя, насправді, будуть люди. Успіх державних установ залежить від мотивації співробітників, а також від того, як їх сприймає суспільство. Персонал повинен відбиратися в прозорій системі, що враховує заслуги кандидата і гарантує певний рівень компетентності і стандартів. Роботу персоналу необхідно також оплачувати належним чином і забезпечувати працівників засобами, необхідними для виконання роботи.

Два тижні тому я був на церемонії відкриття оновленого Центру обслуговування громадян Головного управління патрульної поліції Києва. Консультативна місія була рада можливості допомогти тренінгами для співробітників, а також обладнанням для адміністративного залу. Однак я хотів би особливо відзначити ставлення працівників Центру. Я побачив у них «апетит» до реформ, готовність до змін, а також свідомість того, що побудова культури, орієнтованої на сервіс громадянам, є суттю будь-якого процесу реформ. Це і є невеликий приклад реформи на практиці, що дає мені мотивацію і надію на майбутнє.

У країнах ЄС ефективність інститутів вимірюється не тільки якістю послуг, але і тим, як ці установи планують свою діяльність, готують щорічні бюджети і вводять в дію суворий облік використання ресурсів. Щоб це працювало, необхідна належна правова основа, поряд з ефективною системою планування, звіту та обліку фінансів. Саме тому Консультативна місія ЄС виступає за всеосяжну систему звітності.

Часто доводиться чути різні причини, чому реформа неможлива. Замість цього я б хотів закликати кожного почати з себе і задатися питанням: «Чи можу я щось змінити?». Вважаю, що зміни починаються з того моменту, коли кожен бере на себе відповідальність, приймає складні рішення, робить помилки, витягує з них уроки, приділяє увагу деталям. Коли ви вранці сідаєте за кермо автомобіля, пристебніться, дотримуйтесь правил дорожнього руху, посміхніться незнайомцю, не давайте і не беріть хабарі. Виконуйте свою роботу найкращим чином. Постарайтеся показати хороший приклад, оскільки успіх країни будуть визначати вчинки окремих людей.

Більше точок зору тут
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Кястутис Ланчінскас   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.