19 серпня 2017, субота

Як змінити взаємодію між столичною владою та громадою

коментувати
Столиця лишається одним з міст в Україні, у якому порушена система місцевого самоврядування

Столиця України є адміністративним, політичним, бізнесовим та культурним центром, який повинен показувати приклад усім іншим містам країни. В усьому. В якості місцевого самоврядування, здатністю громади дієво впливати на життєдіяльність міста в цілому та на рішення органів влади зокрема. Кияни мають демонструвати іншим місцевим громадам як ефективно контролювати можновладців та самостійно формувати обличчя міста. Адже влада – це лише наймані працівники, інструмент в руках громади міста.

Проте, такі можливості мають бути закріплені інституційно. Повинен бути забезпечений певний механізм як цього досягати. На сьогодні ефективного механізму кияни у своєму розпорядженні не мають.

Столиця лишається одним з міст в Україні, у якому порушена система місцевого самоврядування. Як відомо, у Києві з 2010 року не діють районні ради. Очільники районних держадміністрацій є президентськими ставлениками і не мають потреби звітувати перед громадою, оскільки вона їх не обирала. Громада не має ефективної комунікації з владою. І не тому, що не має в тому потреби, а тому, що чиновники не відчувають повною мірою відповідальності безпосередньо перед громадою міста чи району.

До речі, тут теж склалася неоднозначна ситуація. Не зважаючи на те, що всі 10 районів Києва мають свої інфраструктурні та навіть соціальні особливості, законодавство не закріплює такого поняття, як територіальна громада району. Таким чином, питання суб’єктності громади того чи того району теж стоїть дуже гостро. Органи державної влади в районах є. А от органів місцевого самоврядування – ні. А можливості для самоорганізації в масштабах районів (в середньому кожен район Києва – це, за кількістю населення, середній обласний центр України) відсутні.

Органи державної влади в районах є. А от органів місцевого самоврядування – ні

Отже, ті ж таки голови районних адміністрацій, підконтрольні та підзвітні напряму президентові, а перед громадою фактично ніякої відповідальності не несуть. Яскравий приклад – нещодавні формальні звіти голів райдержадміністрацій, які вони тепер зобов’язані проводити виконуючи рішення Київради. Зокрема у Деснянському районі виконувач обов’язків голови РДА у кращих традиціях Партії регіонів «зігнав» на звіт своїх же підлеглих – працівників освіти й керівників ЖЕКів. Сам звіт перетворився на фарс. А коли депутати Київради прийшли поставити свої питання, деякі чиновники просто повтікали.

Очевидно, що відновлення районних рад не входить у плани владної верхівки. Звісно, керувати найбільшим й найважливішим містом країни зручніше у ручному режимі. Це забезпечує контроль над грошовими потоками й можливість вільно та зручно грабувати киян.

Цікаво, що до знищення самого поняття самоврядування в Києві долучилися відверті московські агенти. Дестабілізація ситуації в Україні – один з головних інструментів ведення війни. Як відомо, громадська організація «Наждак» ще у 2016 році дивним чином виграла суд, яким було скасовані вже заплановані вибори до райрад. Це той самий «Наждак», якого СБУ підозрює в організації обстрілу генерального консульства Польщі в Луцьку, що відбулось 29 березня 2017 року. Цікавий зв'язок чи не так?

Нині триває робота над формуванням нового Статуту територіальної громади міста Києва. У тому разі, якщо громада зможе домогтися ухвалення необхідних саме для себе норм, вона зможе отримати механізм контролю за місцевою владою.

Система муніципального управління має передбачати існування трьох рівнів. Перший ‒ це Київська міська рада, міський голова та виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), другий ‒ районні в місті ради й виконавчі органи районних рад (районні державні адміністрації), третій ‒ органи самоорганізації населення (районні й мікрорайонні асоціації населення). Водночас формувати органи виконавчої влади в районах мають безпосередньо районні ради, яким відповідні повноваження делегуватиме громада. Адже неприпустимо, аби управління на районному рівні здійснювали районні державні адміністрації, яких призначає президент.

Такий підхід дозволить започаткувати нову сторінку у відносинах місцевої влади і громади Києва та вивести їх на якісно новий рівень
Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Петро Кузик   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.