21 вересня 2017, четвер

Кредити на китайські котли та монетизація житлових субсидій

коментувати
Право розпоряджатися зекономленою субсидією на власний розсуд дасть людям потужний стимул економити ресурси в опалювальний сезон

Вчора в Українському кризовому медіа-центрі обговорювали питання покращення механізму житлових субсидій. Було дуже багато слушних думок та відкритих запитань: як залучити у систему субсидій саме бідних людей, як зменшити тягар на бюджет, як уникнути шахрайств. Однак найжвавіша дискусія розгорнулася з приводу використання сум неспожитих в опалювальному сезоні субсидій на енергозбереження.

Пропозиція Нафтогазу полягала у наступному: взяти кредит в Китаї і на ці кошти централізовано закупити якісні китайські котли на опалення газом. Ці котли встановити бідним громадянам, які одержують житлову субсидію: для держави це означатиме менші суми субсидій для домогосподарств і енергозбереження. Невикористані суми субсидій з минулого опалювального сезону спрямовувати на погашення цього кредиту.

Як зауважили представники уряду, така діяльність Нафтогазу є не його профільною діяльністю, а тому, можливо, такими питаннями повинен займатися безпосередньо уряд, а Нафтогаз має дбати про свою прибутковість і збільшення видобування українського газу. Хоча,  в такому разі дивними є вимоги і заклики депутатів про те, що Нафтогаз має запропонувати заходи з енергозбереження: пропозиція заміни котлів «субсидіантам» за рахунок невикористаних сум субсидії і є, власне, одним із заходів по енергозбереженню.

Про монетизацію субсидій і їх використання на енергоефективність говорив не тільки Нафтогаз. Це добрий знак, що уряд  думає у цьому напрямку. Але тут є одна дуже важлива різниця в підході.

Нафтогаз висловився за перенаправлення зекономленої субсидії на енергозбереження, без фактичного залучення одержувачів субсидії до цього процесу. Міністерство фінансів – за повну монетизацію всієї суми субсидії з тим, щоб споживач сам вибирав постачальника газу чи інших ресурсів, оскільки це буде реальним кроком для започаткування ринку газу в Україні.

Важливо покладатися на своїх громадян і довіряти їм при виборі котла – китайського, німецького чи українського

На мою думку, монетизацію субсидій потрібно починати з вдосконалення формули нарахування субсидії: зниження нормативів, підвищення відсотку обов’язкового платежу, більш точного таргетування нужденних. І після такої корекції суму невикористаної за опалювальний сезон субсидії надавати громадянам. Для людей дуже важливо самим вирішувати, на що потратити зекономлену субсидію – на енергомодернізацію житла чи на, скажімо, освіту своїх дітей. Право розпоряджатися зекономленою субсидією на власний розсуд дасть людям неймовірно потужний стимул економити ресурси в опалювальний сезон.

Як здійснити таку економію: чи за рахунок енергомодернізації житла, чи за рахунок економії енергоресурсів і проживання в холоднішому приміщенні, чи за рахунок переходу на альтернативні до газу, але більш дешеві ресурси – це нехай буде рішенням самого домогосподарства, а не Нафтогазу чи уряду.  Адже уряд не вказує компаніям, яким чином їм використовувати ресурси для виробництва своїх товарів – це корегується ціною на ресурси.

Тільки бачачи у громадянах партнерів, а не пасивних споживачів бюджетних коштів, можна залучити їх до енергозбереження, та й загалом до реформ. При цьому важливо покладатися на своїх громадян і довіряти їм при виборі котла – китайського, німецького чи українського.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Марта Кузьмин   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.