25 листопада 2017, субота

Що знищить Ісламську державу

коментувати
У своєму черговому пропагандистському відео терористи Ісламської держави з гордістю заявили, що територія їхньої «держави» вже перевищує територію Великої Британії

Високий, кремезний чоловік у чорній балаклаві чистою англійською розповідає: «Аллах слідує за нами, він бачить наші подвиги та благословляє на всесвітній джихад. Це священна війна, кінцевим результатом якої має стати цілковите повалення підлої та шкідливої системи Сайкса-Піко, а також звільнення наших братів та сестер від кайданів Заходу та єретиків».

Пересічному українцю ці слова здаються, м’яко кажучи, дивними. Європеєць би посміхнувся, почувши подібне по радіо чи по ТБ, а політичний кандидат з відповідною передвиборчою програмою не набрав би й 1% голосів у Європі чи США, навіть серед мусульман. Проте, як тільки ви прибуваєте в аеропорт Бейруту, Стамбула, Дамаску, Багдаду чи Амману, ситуація кардинально змінюється. Політика в Лондоні та політика в Лівані чи Іраку – абсолютно різні видовища. Колір краватки та майстерні політико-історичні алюзії Девіда Кемерона стають нікчемними в арабському світі – світі гарячих емоцій, шаленої жестикуляції, міжособистісних відносин, кровної помсти та релігії. Тут у тренді жарти над саудівським королем, який, акі Азаров, говорить арабською під загальний сміх аудиторії; популістські обіцянки всіх без винятку політиків та всенародно улюблений та історично вкорінений «мачизм» у політиці. Останній виводить все в абсолют, гіперболізує та персоніфікує події, надає їм месіанського характеру.

Саме так виглядає пропаганда «Ісламської держави». Вона не може бути іншою, адже кожний меседж на Близькому Сході заснований на певних історичних, культурних та соціальних проблемах, що циркулюють в арабському суспільстві. Це одне з небагатьох тверджень, яке часто не розуміють або ігнорують медіа, продовжуючи розповідати про «боротьбу добра зі злом», битву між «демократією та диктатурою» або «визвольною війною повстанців проти авторитаризму».

В ІДІЛ фінансами опікується британець, людей публічно страчує німець, загонами в Сирії командує грузин

Автор вищенаведених слів про Аллаха – новий рупор терористів, якого називають Джихаді Сід. Його попередник, британець Джихаді Джон, був знищений повітряним ударом два місяці тому. Тепер британця замінив не менш «британський» індус – Сіддхартха Дхар, уродженець Лондона.

Чи всі мусульмани терористи? В Ісламській державі фінансами опікується британець, десятки людей публічно страчує німець, загонами в Сирії командує грузин, теракти в Парижі вчиняли бельгійці та французи за походженням, а кібер-відділ бойовиків очолює житель Бангладеш. Усі ці люди багато років жили серед нас, зростали в різних суспільствах, зокрема, й у демократичному здоровому європейському соціумі. Первинна та вторинна соціалізації відбулися саме там, а не на Близькому Сході, хоча тісний зв’язок з ним, звісно, зберігався.

Чому ж ці люди пішли проти своїх, нехай навіть вони нерідні їм за расою та релігією? Відповідь приховується саме у тому відео, яке опублікували джихадисти для привернення до себе уваги. Пропаганда терористів Ісламської держави від самого початку була потужною та переконливою. Її дію на жителів Близького Сходу та мусульман світу можна порівняти із впливом російського зомбі-ТБ на «патріотичних» росіян як в Росії, так і за її межами.

2015 рік став для пропаганди бойовиків періодом розквіту: кілька сотень відео та декілька емоційних публічних виступів Абу Бакра Аль-Багдаді змусили боятися всю Європу. З іншого боку, 2015-й також став початком кінця для терористів, адже саме цього року, на тлі масштабних людських трагедій у різних країнах світу, прокинулося усвідомлення необхідності об’єднатися проти Ісламської держави, яку вже мало хто вважає «ісламською» за своєю суттю.

Теракти в Парижі на початку та в кінці року мобілізували європейців на активізацію своєї військової кампанії в Іраку та Сирії. Серія вибухів у Туреччині припинила «дивну війну» цієї держави проти бойовиків. Нейтралітет Анкари завершився, тепер шлях до Туреччини джихадистам закритий. Війна в Іраку вперше об’єднала разом і переважно сунітську армію, і шиїтські загони самооборони. Нехай вони й досі відчувають деякий дискомфорт, однак саме це стало запорукою успіху в битвах за Рамаді, Тікрит та Синджар. Скандал навколо нафти терористів привернув увагу сил коаліції, які почали бомбити бензовози бойовиків та їхні позиції біля нафтових родовищ в Іраку та Сирії, позбавляючи терористів основного джерела фінансування. І, нарешті, несподіванка для європейців у вигляді кризи біженців змусила їх замислитися над необхідністю втручання Заходу в розв’язання конфліктів на Близькому Сході.

І у військовому, і в ідеологічному плані бойовики втрачають свої позиції через: 1) активізацію пропаганди з боку їхніх ворогів; 2) одіозну політику, яку відчули на собі тисячі людей на підконтрольних їм територіях; 3) вступ у війну великої кількості сильних держав. Тим часом, 2016-й стане роком, коли поразка терористів на фронті здаватиметься очевидною, почнеться мирний діалог у Сирії (перший раунд відбудеться вже 29 січня). Чи буде він настільки вдалим, що це призведе до перемир’я та початку перехідного періоду? Навряд. Однак у 2016 році на тлі дипломатичних баталій відбудуться принаймні дві великі битви, результат яких вирішить долю ІДІЛ (швидше за все, не на їхню користь): битва за Мосул в Іраку та битва за Пальміру в Сирії. Поразка тут стане смертельним ударом для бойовиків та призведе до розколу в терористичному русі, до можливої загибелі їхнього керівництва та переміщення столиці «халіфату» до Лівії. Крім того, під ударом залишається й сирійська Ракка, наступ на яку вже анонсували курди.

Разом із військовими методами міжнародній спільноті необхідно, нарешті, визнати, що без масштабної інформаційної війни проти терористів перемогти їх не вдасться, навіть за умови завоювання підконтрольної їм території. Наступний рік покаже, чи зможе світ стати гідним інформаційним супротивником Ісламській державі та іншим терористичним й ісламістським угрупованням. Якою б недолугою не здавалася пропаганда бойовиків, вона успішна для своєї соціальної бази, в рази більшої, ніж європейська. Таким чином, саме інформаційно-психологічне протиборство стане ключовим для розгрому Ісламської держави.

Больше мнений здесь

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Ілія Куса   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.