11 грудня 2017, понеділок

Пекельна машина держслужби

коментувати
Тільки компетентні і добре мотивовані працівники державного апарату можуть забезпечити підвищення рівня зарплат для інших бюджетників

«Бюрократ» - слово майже лайливе в реформаторському середовищі. Бюрократ - це такий особливий вид інертного держслужбовця, який орієнтований на процес. Бюрократія - це замовляння проблем і небажання/страх приймати рішення. Це тонни доручень заради видимості процесу і кулуарні війни в тонкому світі написання «служебок» та відписок.

На мій погляд, бюрократів на держслужбі сьогодні більшість і в такому стані вони небезпечні для суспільства. Корупціонера можна і потрібно посадити, а до бюрократа ніяк не підкопаєшся - у нього все чітко за інструкцією. Неважливо, що інструкція 1989 року і її давно з'їли миші. Але головне, якщо всіх звільнити - хто прийде на їхнє місце?

Державна служба переживає гострий кадровий голод. Сьогодні молоді люди в 99% випадків приходять працювати на державу в якості консультантів або в проектні офіси при міністерствах, які фінансують міжнародні донори. Ці люди - компетентні, професійні, здатні подивитися на проблему незашореним поглядом і переосмислити систему. Додаткова вартість їх роботи не йде в порівняння з більшою частиною держслужбовців. Бо ж не йде в порівняння і їх конкурентоспроможність на ринку праці. Звичайно, всі ці професіонали вірять в нову Україну, але як багато з них готові будувати її на зарплату молодшого спеціаліста

Постійна плинність навіть високопрофесійних кадрів (а вони є на держслужбі, і ми їх бережемо як зіницю ока) породжує те, що я називаю lack of continuity, або недостатню наступність і послідовність роботи в держорганах. Помножте це на закостенілу систему, повсюдну орієнтацію на процес і людей, які ще добре пам'ятають Держплан - отримаєте пекельну машину, яка знищує Україну зсередини.

Корупціонера можна і потрібно посадити, а до бюрократа ніяк не підкопаєшся - у нього все чітко за інструкцією

Здавалося б, новий закон «Про держслужбу» повинен змінити все на краще - на відкритих конкурсах в міністерства і відомства повинні прийти нові, добре освічені і професійні кадри. Вони будуть мати відповідні знання, мотивацію, говорити на іноземних мовах, мати рівень освіти не нижче магістра і будуть обрані на конкурсах в умовах жорсткої конкуренції. Останнє якраз і викликає сумніви - черга на роботу в міністерствах не стоїть і не буде стояти. Тому що вимоги, які виставляє держава - як мінімум менеджер в McKinsey, а компенсація - як у бухгалтера з глибинки.

Я глибоко переконана, що і у лікарів, вчителів, шахтарів повинна бути гідна зарплата. Але парадокс полягає в тому, що тільки компетентні та добре мотивовані працівники державного апарату можуть забезпечити підвищення рівня зарплат для інших працівників бюджетної сфери.

Тут з'являється основне протиріччя. У розумінні суспільства держслужбовець - це біоробот, який працює 15 години на добу, не їсть, не спить, але дуже швидко, якісно і безкоштовно реформує країну. Це не так. І, зберігаючи статус кво, ми породжуємо або неефективність, або корупцію.

При цьому помилково припускати, що блага реформаторська ідея (яка часто впирається в товсту стіну внутрішнього опору системи) або так званий «challenge» може довго виступати мотивуючим фактором. До того ж, поспішаю вас запевнити, що бізнес надає широкий спектр ідей і можливостей змінити світ, які захоплюють молодих людей і вже відомих професіоналів не менше, а іноді і більше, ніж реформи.

Наостанок хочу поділитися цікавим і сумним спостереженням. Нещодавно медіа та соцмережі в черговий раз розтиражували повідомлення про те, що деякі члени Кабінету міністрів у червні "розбагатіли" на 20 або більше тисяч гривень. Я вирішила поцікавитися, що ще можна робити в Україні, щоб заробляти таку суму. Не дуже ретельний перегляд вакансій на сайті пошуку роботи, показав, що за 20 тисяч гривень на місяць можна влаштуватися керуючим в кафе, за 27 - гувернанткою зі знанням французької мови, а за 30 - неконфліктним адміністратором магазину одягу. Висновки пропоную зробити вам.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.