23 листопада 2017, четвер

Хто в ЄС домагається зняття санкцій з Росії

коментувати
Європейський Союз готується до нового раунду дебатів щодо продовження санкцій проти РФ, термін дії яких закінчується в липні

Як зазвичай, деякі країни коливаються – через ті чи інші причини.

28 квітня французький депутат-консерватор Тьєррі Маріані забезпечив парламентську більшість для голосування за резолюцію (що не має обов'язкової сили), яка рекомендує зняти торговельні та інші обмеження ЄС щодо Росії. З 577 депутатів французької Національної Асамблеї у голосуванні брали участь лише 101, з них 55 підтримали ініціативу Маріані. Проте, голосування демонструє, що табір прихильників умиротворення у Франції не обмежується одним лише правим Національним фронтом.

Ще однією проблемою може стати Італія. У статті для Eurasia Daily Monitor незалежний журналіст і геополітичний аналітик Емануелє Шім'я називає Італію головним учасником кампанії проти санкцій. Рим наголошує на тому, що відповідні санкції Росії на імпорт продуктів харчування з ЄС вдарили по італійській економіці. Італія дійсно є другим за величиною європейським торговельним партнером РФ (після Німеччини). 400 італійських компаній працюють в Росії. За даними італійської асоціації малого бізнесу, за період між 2013 і 2015 роками італійські експортери втратили $4 млрд доходів (34%).

Кремль порушив щонайменше сім міжнародних договорів, укладених після 1991 року

Проте, Рим спонукають радше політичні, ніж економічні міркування. Найбільший спад імпорту італійських товарів у Росію спостерігається у промисловості, на яку російські контрзаходи ніяк не вплинули. Спад торгівлі зумовлений економічною кризою в Росії і падінням рубля, і причиною цьому є не санкції Заходу, а надмірна залежність країни від нафти і газу, ціни на які падають. Насправді, в Росії спостерігається зниження торгівлі навіть з країнами, що не мають стосунку до санкцій, наприклад, з Китаєм. У 2015 році китайсько-російська торгівля скоротилася майже на 28%.

Але ці факти не зупиняють потужні групи інтересів в Італії. У червні прем'єр-міністр Маттео Ренці зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним, а також візьме участь в Петербурзькому міжнародному економічному форумі. «Рим прагне використовувати свої привілейовані та перевірені зв'язки з Кремлем, щоб повернути собі свого роду центральне місце в рамках інститутів ЄС», - пише Шім'я. Такі короткострокові плани не тільки егоїстичні, але й абсолютно безглузді: вони приречені на невдачу.

Росія щоразу доводить, що її слово нічого не варте. Кремль порушив щонайменше сім міжнародних договорів, укладених після 1991 року, включно з Будапештським меморандумом, який гарантує суверенітет України. РФ також грубо порушила свої зобов'язання в рамках других Мінських угод. Якщо Ренці думає, що доб'ється цього літа прориву на кшталт того, що досяг Ніксон в Китаї, то помиляється. Путін подякує йому за звільнення РФ від проблеми санкцій, а потім обдурить, як і всіх, кому давав якісь обіцянки раніше.

Щодо питань зняття санкцій Італія має союзника – Угорщину, єдиного друга Путіна в ЄС. Інші прихильники зняття санкцій - такі країни, як Кіпр, який раніше був центром відмивання російських грошей; Греція, лівий уряд якої часто повторює російську пропаганду про події в Україні; Австрія, яка також має сильні комерційні зв'язки з РФ; Чехія, де деякі члени політичної еліти пов'язані з кремлівськими олігархами. Крім того, є й німецька бізнес-спільнота, яка виступає проти санкцій з самого початку. Сьогодні їм, можливо, буде легше схилити на свій бік канцлера Німеччини Ангелу Меркель, позиції якої ослабли на тлі сирійської кризи біженців.

Чого всі ці сили не можуть зрозуміти, так це того, що вторгнення Росії в Україну є нападом на Європу, частиною спроби зруйнувати світовий порядок, установлений після закінчення Холодної війни. Якщо Росія доб'ється своїх цілей в Україні, це лише зміцнить агресивну поведінку Путіна, а не змінить його. А якщо Східна Європа стане сферою впливу Росії, це вплине й на Італію зокрема.

Так, виступити проти Росії непросто. Проте Європа ніяк не залежить від комерційних зв'язків з Москвою. Торгівля з Росією складає лише 10% загального товарообігу ЄС. Ба більше, Євросоюз значно менш залежний від імпорту російського газу, ніж Росія – від його експорту. Путін слабкий і грає в дуже ризиковану гру проти тих, хто мало чим ризикує. Росія турбується про довгострокове виживання, а не про короткострокові витрати.

Політолог Павло Баєв пише, що святкування перемоги над фашистською Німеччиною в Росії залишило після себе відчуття «неминучого похмілля» і запитання: «А що далі?». Минулого року відповіддю на нього стало вторгнення в Сирію. Цього року ним знову може стати Україна. Під час параду до 9 травня сепаратисти на сході України продемонстрували важкі озброєння, включно з танками, гарматами і «Градами», що заборонені другими Мінськими угодами. ЄС повинен зрозуміти, що зараз вкрай несприятливий час, щоб відмовлятися від своїх зобов'язань.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Аарона Кореви. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Аарон Корева   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.